Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Historia w innych barwach

Autor: JustMajka

Książka: Moja lady Jane (Hand Cynthia, Ashton Brodi, Meadows Jodi)

Data dodania: 2017-09-13 20:31

Mało kto natknął się na Jane Grey, studiując podręczniki do historii. Zwykle autorzy nie poświęcają jej zbyt wiele stron, mimo że przez pewien czas (dość krotki, dziewięć dni) po śmierci króla Edwarda IV Tudora zasiadała na tronie Anglii. Potem tron objęła Maria, siostra zmarłego króla, a szesnastoletnia Jane straciła głowę. Dosłownie. Podobny los spotkał jej męża, a także teścia, Johna Dudleya, intryganta, który sam postanowił przyznać synowej królewską władzę. Miał na celu umocnienie swojej pozycji w królestwie... ona stałą się jedynie pionkiem w grze o władzę nad krajem. Jaką była władczynią? Nie można tego ocenić po tak krótkim czasie panowania, ale zdecydowanie nie powinno się także o niej zapominać. Królowa to przecież zaszczytne stanowisko.

Cynthia Hand, Jodi Meadows i Brodi Ashton postanowiły przypomnieć nam o tej postaci i zrobiły to w nadzwyczajny sposób. Napisana przez nie książka opiera się na historycznych (wspomnianych tu przeze mnie) wydarzeniach, ale właśnie – tylko opiera. Wplotły w powieść elementy fantastyki i nieco zmieniły w ten sposób bieg wydarzeń. Postanowiły także uraczyć nas sporą dawką humoru. Choć rzeczywista historia odbiega od tej opisanej przez nie, zapoznanie się z treścią książki pozwoli nam poznać następstwo i czas panowania kolejnych osób na angielskim tronie w szesnastym wieku. Kiedy odkryłam ten fakt (wiem, że dla niektórych był on z założenia oczywisty), obdarzyłam autorki jeszcze większym uznaniem. Dlaczego? Ponieważ kiedy wczytywałam się w przygody bohaterów, trudno było mi uwierzyć, że uda im się nie tknąć najważniejszych faktów historycznych. A co najważniejsze, pozwoliły mi spojrzeć z zupełnie innej strony na historię jako naukę. Przedstawiły w powieści alternatywny bieg wydarzeń w życiu lady Jane, coś w rodzaju "co by było, gdyby... istniało nieco magii". W rękach Cynthii Hand, Jodi Meadows i Brodi Ashton historia Jane nie może nie zakończyć się happy endem... A może jednak?

Młoda Jane Grey, kuzynka i najlepsza przyjaciółka króla Edwarda, prowadzi spokojne życie. Ma jedną, szczególną pasję – czytanie. Pochłania z łatwością książki niezrozumiałe dla większości społeczeństwa. Kiedy młody władca zaczyna poważnie chorować, jej życie znacznie się zmienia. Z jego polecenia wychodzi za mąż i już pierwszego dnia odkrywa tajemnicę skrywaną przez świeżo upieczonego małżonka. Jak się okazuje, ewianina...

Serdecznie polecam wam "Moją lady Jane" autorstwa Cynthii Hand, Jodi Meadows i Brodi Ashton. Udało im się stworzyć, moim zdaniem, coś bardzo oryginalnego; do tej pory nie spotkałam się z tego typu pozycją. Jeśli chcecie lepiej poznać rudowłosą, młodą, pełną temperamentu Jane, odkryć, kim są ewianie albo po prostu pośmiać się przy świetnie napisanej książce, koniecznie przeczytajcie tę powieść!


[tę recenzję znajdziecie także na moim blogu]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 0 | wyświetleń: 411

Dodaj komentarz  

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku