Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Na podbój świata

Autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki

Książka: Wielcy odkrywcy (Jamkowski Marcin)

Data dodania: 2017-09-12 11:53

Redakcja BiblioNETki poleca!


Recenzent: Grzegorz Sierocki


„Wielcy odkrywcy” – najnowsza książka Marcina Jamkowskiego to wspaniałe literackie zaproszenie do odbycia fascynującej podróży dookoła globu. Nie potrzeba nam wcale kompasu, mapy czy podręcznego bagażu. Wystarczą odrobina dobrej woli oraz otwarty umysł, by dalekie lądy, oceany, a nawet inne planety Układu Słonecznego objawiły nam swoje prawdziwe oblicze. Autor przybliża w omawianej pozycji sylwetki wybitnych postaci, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach świata. Czyni to w barwny i ciekawy sposób, stąd lektura „Wielkich odkrywców” stanowi nie tylko intelektualne wyzwanie, lecz także ogromną przyjemność i frajdę, wynikającą z poznawania wielu tajemnic ludzkości. Stworzona przez Jamkowskiego żywa opowieść z pewnością rozbudzi w młodym czytelniku pragnienie poszerzania swojej wiedzy o wszechświecie. Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Neil Armstrong – to właśnie ci (oraz inni) bohaterowie mają zainspirować nas do codziennego poznawania piękna Ziemi oraz kosmosu. Dzięki tej książce posągowe nazwiska stają się nam bliższe. Poznajemy cienie i blaski wyborów wielkich odkrywców, które nierzadko wiązały się z osobistymi wyrzeczeniami.

Poruszanie się wewnątrz tej pasjonującej historii ułatwia przejrzysty podział całości na rozdziały poświęcone różnym obszarom eksploatacji wszechświata. Są to kolejno: „Ziemia”, „Lód”, „Woda” i „Powietrze”. Opisy Jamkowskiego znacznie odbiegają od suchej narracji słownikowej czy nawet treści prezentowanych w podręcznikach szkolnych, co wypada uznać za najważniejszy atut książki. Krótkie, a zarazem bardzo treściwe oraz interesujące biogramy wielkich odkrywców dopełnia garść ciekawostek, które na pewno zostaną życzliwie przyjęte przez młodych czytelników. Autor znakomicie wykorzystał fakty historyczne do zbudowania porywających opowiastek. Z jednej strony nie rażą one sztywnością, z drugiej – zawierają wiele ważnych informacji. Dzięki temu książka Jamkowskiego nie nuży, wręcz przeciwnie – nie można się od niej oderwać.

O sukcesie „Wielkich odkrywców” stanowi nie tylko zawartość merytoryczna, lecz także oprawa wizualna. Karol Banach po raz kolejny stanął na wysokości zadania, a jego ilustracje to prawdziwa „wisienka na torcie”. Ich ciepło, humor i prostota formy dopełniają literacką zręczność Marcina Jamkowskiego. Wobec tej pozycji po prostu nie można przejść obojętnie.

Nowa seria Wydawnictwa Dwukropek „Wielcy ludzie” zapowiada się wyjątkowo. Już teraz zachęcam Państwa do wypatrywania drugiej części. Pierwsza wypadła doskonale – przyjąłem ją niemal z takim entuzjazmem, jak załoga Kolumba penetrująca ziemie nowego kontynentu!

Autor: Marcin Jamkowski
Tytuł: Wielcy odkrywcy
Ilustracje: Karol Banach
Wydawca: Dwukropek, 2017
Liczba stron: 120

Ocena recenzenta: 6/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 0 | wyświetleń: 610

Dodaj komentarz  

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku