"Akuszer bogów"

Autor: zapoczytalna

Książka: Akuszer bogów (Jadowska Aneta)

Data dodania: 2017-09-11 15:54

Nikita już wie, że wszystko, w co kiedyś wierzyła jest kłamstwem, którym karmiono ją przez całe życie. Wiele razy zmieniała swoją tożsamość, ale teraz jedyne, czego pragnie to dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Postanawia, że mimo wszystko musi odkryć prawdę i rusza do magicznej Norwegii, aby poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania, nawet jeżeli miałyby być bolesne i niewygodne. Tam ścigana jest przez niezliczone zastępy wrogów i płatnych zabójców, którzy za wszelką cenę chcą ją dopaść. Wie, że została zdradzona przez najbliższych i nie może już nikomu zaufać. Przerażona, zmęczona, musi ukrywać się przed żądnymi krwi ludożerczymi trollami oraz boskimi pszczołami. A tajemniczy Akuszer Bogów przez cały czas nie spuszcza jej z oka...

Jest to już moje drugie spotkanie z twórczością Anety Jadowskiej, ponieważ pierwszą jej książką, jaką miałam okazję poznać, była "Dziewczyna z Dzielnicy Cudów". Jak tylko usłyszałam, że ukazał się kolejny tom, byłam bardzo ciekawa, co autorka wymyśliła tym razem, więc postanowiłam, że muszę go przeczytać. Chociaż początkowo myślałam, że "Akuszer bogów" będzie dużo gorszy od poprzedniej części, to jednak szybko zrozumiałam, że bardzo się myliłam, gdyż kontynuacja przygód Nikity jest nawet odrobinę lepsza.

O ile na początku nie całkiem mogłam wczuć się w pierwszy tom, o tyle tutaj poszło jak z płatka. Autorka doskonale zadbała, żeby czytelnik ani przez chwilę się nie nudził, gdyż już na wstępie główna bohaterka zostaje wplątana w bardzo dziwne wydarzenia, które kończą się zamachem na jej życie. Potem tempo nadal nie zwalnia, gdyż poznajemy coraz to nowe fakty i z niepokojem śledzimy losy Nikity, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko i (co najważniejsze) bardzo przyjemnie.

Uważam, że dużym plusem jest także zmiana miejsca akcji. Dziewczyna i jej partner wyruszają do tajemniczej Norwegii, gdzie naprawdę dużo się dzieje. Mamy tutaj wiele zwrotów akcji, ale najbardziej podoba mi się to, że autorka postanowiła posłużyć się na swój sposób mitologią nordycką, dzięki czemu powieść stała się bardziej oryginalna.

Oczywiście, tak jak w pierwszym tomie, nie mogło zabraknąć wspaniałych ilustracji Magdaleny Babińskiej, które cieszą oko podczas czytania i pomagają wyobrazić sobie przedstawione wydarzenia.

Mimo że zarówno pierwszy, jak i drugi tom z serii o Nikicie są świetne, to jednak uważam, iż druga część jest odrobinę lepsza. Mam wrażenie, że bohaterowie tutaj są bardziej dopracowani, a sama Nikita, którą polubiłam jeszcze czytając "Dziewczynę z Dzielnicy Cudów", sprawiła, że po lekturze "Akuszera bogów" uważam ją za jedną z najlepszych postaci, jakie miałam okazję poznać.

Podsumowując: "Akuszer bogów" to kolejny, dopracowany tom o Nikicie, w którym nie brakuje zwrotów akcji, nowych bohaterów ani poczucia humoru. Autorka w tej części postanowiła na swój własny sposób posłużyć się mitologią nordycką, a świat przez nią wykreowany nie przestaje zachwycać i równocześnie szokować, więc jeśli szukacie dobrze napisanej pozycji fantastycznej, zachęcam do zaczęcia przygody z Nikitą, gdyż uważam, że czas spędzony przy tej książce nie będzie czasem zmarnowanym.

Serdecznie polecam!

[Recenzję zamieściłam wcześniej na swoim blogu, lubimyczytac.pl i na stronach księgarni internetowych]