Dodany: 10.02.2005 13:59|Autor: kropka

Nieśmiertelny

Jak wiele byłbyś w stanie oddać za stanie się nieśmiertelnym? Czy mógłbyś pozostać samotnym mordercą do końca dni świata? A czy chciałbyś posłuchać opowieści o zagubionym sercu?

Książka jest opowiadaniem wampira Louisa o ważnych dla niego wydarzeniach, mających miejsce w jego "życiu". Trudno jest ocenić bohatera jako pozytywnego czy negatywnego, biorąc pod uwagę typowe dla baśni czy bajek formy szufladkowania postaci. Wampir posiadający uczucia - to raczej niestereotypowe spojrzenie na złych bohaterów horroru, chociaż pisarka opisała ten ciemny świat doskonale.

Oto Louis, wraz ze śmiercią i krwią Lestata, ma w ciągu jednej chwili pozbyć się cech ludzkich, jednak tak się nie dzieje, nawet przez wiele lat po tym wydarzeniu. Louis rozpoczyna inne życie, pełne niepewności, niezrozumienia, krzywdy, samotności, poszukiwania prawdy i samego siebie.

Niespełniona miłość do Klaudii, uwięzionej na zawsze w ciele dziecka, czy też nienawiść do jego mistrza, popychają go do wielu trudnych kroków. Poszukiwania istot podobnych do niego kończą się odnalezieniem bezmyślnych i bezwzględnych stworzeń.

Książka pełna jest zwrotów akcji i nieustannych przemian wewnętrznych bohaterów o różnych, zupełnie odmiennych od siebie charakterach. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że ta pełna fantazji książka jest lustrzanym odbiciem naszego realnego świata i niesie ze sobą wiele nauki (chociaż nie robi tego wprost, wymaga wielu przemyśleń).

Powieść napisana z wielką wprawą (należy powiedzieć, że Anne Rice jest wprost genialna). Czyta się ją wspaniale, ale pisanie recenzji takiej książki jest naprawdę niełatwym zajęciem, więc wybaczcie, że tak skromnie powiem: "Po prostu trzeba to przeczytać".

Użytkownik: luckyluk 23.05.2008 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiele byłbyś w stanie... | kropka
Szczera prawda, że trudno napisać recenzje takiej książki. Sam zamierzałem to zrobić gdyż właśnie ją skończyłem. Trudno opisać tą książke, gdyż trzeba ją samemu przeczytać, aby się przekonać, lecz jeżeli macie wątpliwości co do przeczytania polecam obejrzeć film pod tym samym tytułem. Nie oddaje on całego ducha książki, ale przybliży mniej więcej o co tam chodzi.
Mi książka bardzo się podobała i polecam je prawie każdemu.
Użytkownik: luckyluk 23.05.2008 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Szczera prawda, że trudno... | luckyluk
Jeszcze zapomniałem wspomnieć, że nie jest to pusta powieść o jakimś tam wampirku który kroczy przez świat i wysysa krew i jest ogólnie szczęśliwy. Aby zrozumieć dlaczego tzreba ją przeczytać i jeszcze raz polecam, wrazie jakiś pytań proszę pisać lk15-1992@o2.pl lug na gg 1065876