Dodany: 16.05.2004 10:15|Autor: bogna

Jakie jest życie?

Młoda dziewczyna popełnia samobójstwo. Zachowanie ludzi w takiej sytuacji zastanawia. Dlaczego? Co ją do tego skłoniło? W każdym takim przypadku odpowiedzi na te pytania będą inne, bo każdy człowiek jest inny, ma inną psychikę.

Chciałam przeczytać, jak Paulo Coelho widzi podjęcie decyzji o rozstaniu się z życiem. Tytuł książki i wypowiedzi czytelników BiblioNETki zmyliły mnie trochę. Tutaj dosyć jasno zobaczyłam, że ocena książki zależy od wieku czytelnika i jego doświadczeń życiowych.

Dla mnie to książka przede wszystkim pokazująca człowieka, jego miejsce w rodzinie, w pracy, w społeczeństwie. Czy potrafi przestrzegać ogólnie przyjętych norm, czy nie godząc się z nimi, jest nienormalnym? Czy "wariatkowo" to tylko szpital, czy przechowalnia ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie z życiem?

Dobra książka, podpowiadająca, że wokół nas mogą być ludzie słabi psychicznie, potrzebujący wsparcia.

Weronika wsparcie otrzymała od innych pacjentek szpitala, Zedki i Mari, wzajemne zrozumienie znalazła u Edwarda. Czy potrafi je wykorzystać?

Jest to pierwsza książka Coelho, którą przeczytałam, i zastanawiam się, czy ten pisarz zawsze wprowadza do treści swoją osobę? Czy to prawda, co o sobie napisał?

Zabieram się teraz do czytania "Alchemika", zobaczę, czy to stała maniera. A "Weronikę..." polecam!