Historia, jakich wiele?

Autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki

Książka: Drugi okręt (Phillips Richard (ur. 1956))

Data dodania: 2017-09-08 13:31

Recenzent: malynosorozec

Los Alamos, Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone. Rozbicie się statku obcych, tajne laboratorium i troje nastolatków odkrywający coś, za co rząd gotowy byłby zabić. Tak w skrócie przedstawia się pomysł na książkę pana Richarda Philipsa.
Heather, Mark i Yennifer, których ojcowie pracują w laboratorium od pół wieku badającym wrak statku obcych, przez przypadek odnajdują bardzo dobrze zamaskowany tytułowy „Drugi Okręt” (wygląda na to, że oba statki zestrzeliły się nawzajem podczas kosmicznej potyczki). Nastolatkowie nie mówią nikomu o swoim odkryciu, badają znalezisko, zakładając przy tej czynności trzy z czterech obręczy służących do komunikacji ze statkiem. Początkowy ból, który zadaje im okręt okazuje się odblokowaniem w zdolności niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. W tym samym czasie rząd Stanów Zjednoczonych odtajnia proces zimnej fuzji, pierwszej technologii uzyskanej ze statku obcych, a profesor Stephenson, który jako pierwszy zgłębił wnętrze okrętu i jako jedyny ma dostęp do niektórych jego części, pracuje nad kolejnymi technologiami, które mogą zmienić oblicze świata.
Czy „Drugi Okręt” to książka o nastolatkach, którzy otrzymają niezwykłe moce i uczą się z nich korzystać, jednocześnie pozostając wzorowymi uczniami? Głównie tak i w tej kwestii autor nie szczędzi nam działań podejmowanych przez bohaterów, które dojrzalszych czytelników doprowadzą do zgrzytania zębami (czyli po prostu głupich i infantylnych). Z drugiej strony mamy do czynienia z książką o tajnych badaniach, tajemnicach na najwyższym szczeblu amerykańskiej administracji, zastosowaniu technologii obcych i jej wpływie na nasz byle jak, ale jednak, poukładany świat. No i mamy coś z thrillera szpiegowskiego. Są tajni agenci, i to ci z najwyższej półki, którzy starają się dojść do tego, cóż złego dzieje się w Los Alamos. Jest islamski szpieg i korzystający z technologii obcych człowiek, który, oprócz faktu, że ma nie po kolei w głowie, wydaje się niepokonany. I na tej płaszczyźnie – dreszczowca z domieszką obcych technologii – autor spisuje się najlepiej. Jest akcja, są emocje i odpowiednia dawka dramaturgii. Tylko, że to niewielka część książki…
Ciekawie wygląda także sam kontakt z obcą technologią: wszystko, co odbywa się na drugim okręcie, ma swój klimat i posmak tajemnicy. Później, gdy nastolatkowie wracają do domów i szkoły, gdy oprócz rozwijania swoich nowych zdolności i prób skierowania oczu władz na poczynania profesora Stephensona zaprzątają ich problemy typowe dla wieku młodzieńczego (kariera koszykarska czy pierwsze miłości), wszystko traci swój blask i przez większość czasu czytelnik dostaje historie, jakich wiele.
Jednak trzeba oddać autorowi, że umiejętnie (aczkolwiek nieco przewidywalnie) prowadzi fabułę i łączy poszczególne wątki. Wszystko zgrabnie się na siebie nakłada, zakończenie zamiast odpowiedzi daje nam więcej pytań i po skończonej lekturze naprawdę ma się ochotę sięgnąć po kolejną część. Ot tak, z ciekawości, żeby zobaczyć, jak się to wszystko rozwinie, do czego doprowadzi.

Tytuł: Drugi Okręt
Autor: Richard Philips