Dodany: 31.08.2017 09:34|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Stancje” Wioletty Grzegorzewskiej – spotkanie z autorką

Wioletta Grzegorzewska

Wczoraj (30 sierpnia) ukazała się nowa książka Wioletty Grzegorzewskiej – Stancje (Grzegorzewska Wioletta) – która stała się inspiracją do zorganizowania spotkania autorskiego z pisarką której tom opowiadań Guguły (Grzegorzewska Wioletta) stał się wydarzeniem literackim: zdobył zarówno nominację do Nagrody Nike, jak i do The Man Booker International Prize.

7 września (czwartek) zapraszamy na wydarzenie „Moda na czytanie” na ulicę Bracką 25 w Warszawie.

Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.

Stancje (Grzegorzewska Wioletta):

Stancje, Wooletta GrzegorzewskaPo maturze Wiolka wyjeżdża z rodzinnej wsi do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w mieście to dla dziewczyny szereg nowych wyzwań. Wzdłuż ulic nazwanych imionami świętych ciągną się sklepiki z dewocjonaliami i włóczą pielgrzymi.

Świat nie zna jeszcze komputerów i telefonów komórkowych. Wiolka tuła się od jednej stancji do drugiej: mieszka w podejrzanym hotelu robotniczym, klasztorze, wynajętej kawalerce. W każdym miejscu poznaje innych ludzi i ich historie, słucha opowieści o kosmosie, więzieniu, oswojonych wronach, rosyjskich zupach, narzeczonej, która oszukała i odeszła. Pozostaje otwarta na nowe doświadczenia i lektury. Stopniowo konfrontuje się ze wspomnieniami o dzieciństwie spędzonym na wsi, własnymi wyobrażeniami, swoim ciałem. Wreszcie: zakochuje się po raz pierwszy.

Grzegorzewska Wioletta:

Opublikowała tomy poetyckie: Wyobraźnia kontrolowana (Grzegorzewska Wioletta) (1998), Parantele (Grzegorzewska Wioletta) (2003), Orinoko (Grzegorzewska Wioletta) (2008), Inne obroty (2010), Ruchy Browna (2011), dwujęzyczny wybór wierszy Pamięć Smieny (Grzegorzewska Wioletta) (2011) oraz tom zapisków Notatnik z wyspy (Grzegorzewska Wioletta) (2012). W 2014 roku ukazał się jej tom opowiadań Guguły (Grzegorzewska Wioletta), znakomicie przyjęty przez krytyków i czytelników, rok później przeniesiony z powodzeniem na scenę (w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Teatr Dramatyczny w Białymstoku). Guguły znalazły się w finale Nagrody Nike i Nagrody Literackiej Gdynia w 2015 roku. W 2017 zostały nominowane do International Man Booker Prize.

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcie: Joanna Sidorowicz