Dodany: 25.08.2017 19:07|Autor:

Książka: A jeśli to... zaburzenia snu
Nelson Roxanne, Remmes Ann
Notę wprowadził(a): Rosco

CZY WIESZ, ŻE...
-Zwykły, ośmiogodzinny odpoczynek nie daje takich samych rezultatów jak sen;
-To, co czasami nazywane jest "bólami okresu wzrostu" lub nadmierną ruchliwością dzieci, często okazuje się zaburzeniem snu, zwanych zespołem niespokojnych nóg;
-Bezdech senny, zaburzenia oddychania podczas snu mogą wystawić cię na ryzyko ataku serca;
-Senność dzienna może ważnym objawem ukrytego problemu medycznego i jest jedną z pierwszych oznak zatrucia ołowiem u dzieci;
-Senność i zmęczenie są drugą po alkoholu najczęstszą przyczyną wypadków drogowych i zgonów komunikacyjnych;
-Psychoterapia może pomóc w leczeniu zaburzeń snu oraz zwiększyć efektywność leków.

Większość z nas wie z własnego doświadczenia co się kryje pod pojęciem tzw. "białych nocy". Liczenie baranów i przekręcanie się z boku na bok zamiast nocnego snu powoduje w ciągu dnia zmęczenie i kłopoty z koncentracją. Być może przyczyną tego jest bezsenność, zespół niespokojnych nóg lub bezdech senny.

Najnowszy poradnik napisany przez amerykańskich specjalistów do badań nad zaburzeniami snu pomoże przeanalizować objawy, znaleźć fachową pomoc i pozbyć się trudności z zasypianiem.

[Prószyński i S-ka, 2001]