Dodany: 28.08.2017 10:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

20 tomików poezji na Wolnych Lekturach

Poezja na Wolnych Lekturach

Justyna BargielskaMaria CyranowiczWioletta Grzegorzewska i Jacek Podsiadło – to tylko niektóre z nazwisk polskich poetów i poetek, które od niedawna można pobrać z wirtualnej biblioteki Wolnych Lektur. W ramach projektu Wolna literatura na Wolnych Lekturach udostępniono dwadzieścia autorskich tomików współczesnych autorów i autorek.

W przedsięwzięciu wzięło udział wiele wybitnych poetów i poetek – przedstawicieli różnych pokoleń. Wszystkie książki można kupić w papierowej, tradycyjnej formie, jednak ich niski nakład sprawił, że obecnie mogą być trudno dostępne. Dlatego tak ważne jest udostępnianie tej twórczości w wersji elektronicznej – w ten sposób utwory te ponownie trafią do obiegu czytelniczego, a w konsekwencji zdobędą także nowych odbiorców.

Wszystkie dwadzieścia książek poetyckich udostępniono na wolnej licencji, co oznacza, że z zasobów legalnie skorzysta każdy użytkownik internetu. Zgodnie z prawem będzie można bezpłatnie przeglądać, pobierać na dysk, udostępniać teksty innym oraz je cytować. Ponadto licencja ma charakter trwały: prawa do korzystania z utworów należą nieodwołalnie do społeczeństwa, niezależnie od tego, czy fundacja Nowoczesna Polska nadal będzie funkcjonować.

Poniżej prezentujemy pełny spis tomików dołączonych do kolekcji:

Dwa fiaty (Bargielska Justyna)

* (MLB (właśc. Biedrzycki Miłosz)),

denpresja (Cyranowicz Maria)

Tlen (Fiedorczuk Julia)

Wiersze o fryzjerach (Foks Darek),

Drugie dotknięcie (Grzebalski Mariusz)

Orinoko (Grzegorzewska Wioletta)

Nie jest gotowy (Umińska-Keff Bożena (Keff Bożena lub Umińska Bożena)),

Sale Sale Sale (Kopyt Szczepan)

Zjadacze kartofli (Kornhauser Julian),

Somnambóle fantomowe (Mueller Joanna),

Niska rozdzielczość (Nowakowska Klara),

Dolna Wilda (Pasewicz Edward)

Wychwyt Grahama (Podsiadło Jacek),

Biała książka (Rolando Bianka)

Próby negocjacji (Podgórnik Marta),

Pamiątki po nas (Sommer Piotr),

Życie na Korei (Sosnowski Andrzej (ur. 1959)),

Samczyk (Wiedemann Adam)

Nikon i Leica (Wolny-Hamkało Agnieszka).

Digitalizacja i udostępnienie tomików poezji to część wieloletniego przedsięwzięcia Wolna literatura na Wolnych Lekturach. Planuje się włączenie do cyfrowej biblioteki także kolekcje utworów powstałych podczas II wojny światowej, książki wykupione w ramach programu Instytutu Książki „Udostępnienie piśmiennictwa”, a także dzieł autorów, których twórczość znajduje się w domenie publicznej lub przejdzie do niej w następnych latach trwania projektu. Ponadto planuje się udostępnić na wolnej licencji audiobooki nagrane na podstawie wymienionych tekstów.

Z zasobów będzie można też korzystać poprzez aplikację mobilną, nad powstaniem której trwają prace.

Partnerami projektu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biblioteka Narodowa.

Na podstawie: nowoczesnapolska.org.pl