Dodany: 22.08.2017 09:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Brian W. Aldiss

Brian W. AldissNie żyje Brian W. Aldiss – angielski klasyk literatury science fiction, krytyk i wydawca fantastyki. Pozostawił ponad 80 książek i 40 antologii (których był redaktorem). Pisarz zmarł 19 sierpnia 2017 roku wczesnym rankiem w swoim domu w Oxfordzie. Dzień wcześniej świętował 92. urodziny.

Aldiss, którego twórczość wydawana od lat 50. przyczyniła się do ukształtowania gatunku science fiction, znany jest między innymi z takich dzieł, jak Cieplarnia, Non stopSiwobrody oraz trylogia o Helikonii. Stanley Kubrick miał zamiar zaadaptować jego opowiadanie Supertoys Last All Summer Long – ostatecznie film wyreżyserował Steven Spielberg. Znamy go pod tytułem A.I. Sztuczna inteligencja. Pisarz był laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których znalazły się nagrody Hugo i Nebula. Otrzymał także honorowy doktorat na University of Reading.

Ponadto Aldiss przyjaźnił się z Kingsleyem Amisem, wśród jego korespondentów znajdowali się C.S. Lewis i J.R.R. Tolkien. Jego śmierć mocno odznaczyła się wśród autorów science fiction. Żal po stracie pisarza wyrazili między innymi Adam Roberts, Jon Courtenay Grimwood oraz Neil Gaiman. Autor Amerykańskich bogów pisał o jego twórczości, że podsumowała brytyjską SF „z piekielną inteligencją, poezją i dziwactwem, z pasją”. Jednocześnie Aldissowi, jako pisarzowi głównego nurtu, udało się zdobyć szacunek i uwagę całego świata.

Na podstawie: Booklips, The Guardian

Zdjęcie: Szymon Sokół

Użytkownik: carmaniola 22.08.2017 15:01 napisał(a):
Niezapomniany [*]
Użytkownik: Anna125 22.08.2017 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Niezapomniany [*] | carmaniola
[*] dla mnie też niezapomniana "Cieplarnia" i "Helikonia".
Użytkownik: Marylek 22.08.2017 22:29 napisał(a):
[*]
Użytkownik: maramara 24.08.2017 10:25 napisał(a):
[*]
Użytkownik: Kuba Grom 24.08.2017 22:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Brian W. Aldi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pierwsza moja myśl "to on jeszcze żył?"