Dodany: 21.08.2017 00:31|Autor: ilia

Desiderata

Przy okazji porządków znalazłam kartkę z tekstem "Desideraty", którą kiedyś dostałam od znajomej. Warto ponownie zagłębić się w tych słowach, które wcale się nie zestarzały.
--------------------------------

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj także: pokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami, jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty. Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj, czy to jest dla ciebie jasne czy nie i nie wątp, że wszechświat jest taki, jaki być powinien. Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia.

W zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Użytkownik: margines 21.08.2017 02:21 napisał(a):
Tak... warto😊

Też kiedyś wśród swoich notatek miałem ten tekst, przepisany może z książki do tai chi albo skądinąd.

Może także... kiedyś gdzieś odnajdę go;)
Użytkownik: Anna125 21.08.2017 09:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy okazji porządków zna... | ilia
Też go kiedyś miałam, a teraz... Był przyczepiony do boku regaliku z książkami.
Użytkownik: Stephanie 21.08.2017 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy okazji porządków zna... | ilia
Mam ten tekst wydany w postaci pseudo-starodruku, do powieszenia na ścianie lub zwinięcia jak papirus. Im więcej w moim życiu znoju i rozwianych marzeń, tym bardziej go doceniam. A w wykonaniu Piwnicy pod Baranami wzrusza zawsze tak samo, od kiedy usłyszałam go jako nastolatka.
Użytkownik: Pingwinek 22.08.2017 00:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy okazji porządków zna... | ilia
Piękny tekst, wraca do mnie co jakiś czas. Spotkałam się w życiu z dwoma (co najmniej) tłumaczeniami, może coś wiesz, wiecie na ten temat?
Użytkownik: otusik69 07.09.2017 15:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękny tekst, wraca do mn... | Pingwinek
Tu tłumaczenie tekstu, które ja znam (chyba częstsze):
DEZYDERATA
Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.

O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.
Unikaj głośnych i napastliwych - są udręką ducha.
Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości.
Wykonaj swą pracę z sercem - jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz
w zmiennych kolejach losu.
Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa.
Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów
i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia.
Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa.
Przyjmij spokojnie co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu.
Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny.
Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj.
I czy to jest dla ciebie jasne, czy nie - wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze.

Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje,
czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, w zgiełkliwym pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą.
Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.
Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.

Max Ehrmann
Użytkownik: Pingwinek 24.09.2017 19:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu tłumaczenie tekstu, kt... | otusik69
Tak, to tłumaczenie też widziałam. Ale kto jest autorem każdego z tych przekładów (tego zaprezentowanego przez Joyeuse i tego wklejonego przez Ciebie)?
Użytkownik: Meszuge 07.09.2017 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękny tekst, wraca do mn... | Pingwinek
Desiderata, od łac. desideratum, w liczbie mnogiej desiderata (czyli te desiderata, tak jak te pisma) – to, co pożądane, upragnione, oczekiwane.

Często spotykany dopisek mówi, że tekst ten znaleziony został w starym kościele w Baltimore i datowany jest na rok 1692. W rzeczywistości powstał on w 1927, a jego autorem jest Max Ehrmann (1872-1945).
W trzy lata po śmierci Ehrmanna, wdowa po nim opublikowała „Dezyderaty” wraz z innymi poematami w tomie : „The Poems of Max Ehrmann”. W 1950r pastor kościoła w Maryland umieścił „Dezyderaty” na pierwszej stronie modlitewnika dla wiernych. Poemat był wydrukowany na papierze firmowym parafii z komentarzem: „Stary Kościół Świętego Pawła, Baltimore, A.D. 1692 ”. Od tego czasu tekst przekazywany był z rąk do rąk, a data jego powstania (1927r.) została zamieniona błędnie na datę budowy kościoła.

Oryginał: http://mwkworks.com/desiderata.html