Dodany: 19.08.2017 18:34|Autor:

Książka: Z moich wspomnień
Potocka z Radziwiłłów Maria Małgorzata
Notę wprowadził(a): KKwiat

Maria Małgorzata z Radziwiłłów Franciszkowa Potocka (1875-1962) urodziła się w Berlinie w domu Ferdynanda Radziwiłła i Pelagii z Sapiehów. Po ślubie z Franciszkiem Salezym Potockim zamieszkała w Ołyce, a później w Peczarze (obecnie Ukraina). Jej życie płynęło w latach wielkich wstrząsów historii – rewolucji i wojen; podczas II wojny światowej brała udział w działalności konspiracyjnej. W ostatnich latach zamieszkała w Krakowie i tam też zmarła.

"Z moich wspomnień" to pamiętnikarski zapis, sporządzony przez Autorkę na prośbę jej dzieci i wnuków, który zaczął powstawać u schyłku II wojny światowej. Wspomnienia te obejmują tak rzadko opisywane czasy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. "To – jak pisze Eligiusz Kozłowski – nie tylko opowieść o życiu jej własnym i rodziny bliższej i dalszej, to nie tylko korowód arystokratycznych rodzin, cesarzy i książąt krwi, barwna paleta dworskich balów, przyjęć i polowań nawet w dalekiej Anglii. Tworzą one zresztą swoisty i niepowtarzalny klimat fin de siècle'u, oddają atmosferę obyczajowości tej warstwy społeczeństwa, której nieobce były dramaty rodzinne, są wielowiekowym zapisem tego, co jej oczy widziały, a pamięć zarejestrowała".

[LTW, 2010]