Dodany: 16.08.2017 09:45|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Literacki Sopot 2017

Literacki Sopot

Po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot zapraszają wszystkich miłośników literatury do Sopotu – 17 sierpnia rusza kolejna edycja Festiwalu „Literacki Sopot”. Potrwa ona do 20 sierpnia. Jak zwykle na gości czeka wiele atrakcji – między innymi spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, warsztaty dla dzieci, a także targi książki. Tematem tegorocznej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Celem festiwalu odbywającego się w jedynym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem jest promocja literatury i czytelnictwa zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i wśród turystów przyjeżdżających do Sopotu. Co roku miasto zamienia się w prawdziwy literacki kurort – przez cztery dni będzie można żyć rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Organizatorzy zapraszają na wspólne czytanie literatury, pokazy filmów, targi książki oraz działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Wydarzenie finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu.

Program dostępny na stronie: http://www.literackisopot.pl/wydarzenia/data/18

Źródło: literackisopot.pl

Użytkownik: Anna125 16.08.2017 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Po raz sz&oacu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pozwólcie, że zamieszczę jeszcze kilka dodatkowych informacji, ponieważ przejrzałam już program i może jeśli ktoś jest w pobliżu skusi się, aby pójść :).

Kuratorem LS 2017 jest Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej: „Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego, że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku.”
Gośćmi festiwalu są: Almudena Grandes, Caudia Pineiro, Javier Cercas, AuraXilonen, PAU (tak komiksy są też reprezentowane). Poza tym debaty (zapowiadają się ciekawie, z uwagi na zaproszonych gości), warsztaty pisarskie, komiksowe dla dzieci i młodzieży (osobne), oraz filmy.

I na te filmy mam chrapkę, są w różnych narracjach:
„Wieża siedmiu garbatych” reżyseria: Edgar Neville, Hiszpania 1944, 85 min.
„Duch roju” reżyseria: Víctor Erice, Hiszpania 1973, 97 min.
„Magical girl” reżyseria: Carlos Vermut, Hiszpania 2014, 127 min.
Użytkownik: Anna125 18.08.2017 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Pozwólcie, że zamieszczę ... | Anna125
Krytyk filmowy Javier H. Estrada wybrał trzy filmy chcąc pokazać rozwój narracji w hiszpańskim kinie. Pierwszy film niesamowity, poza Hiszpanią nieznany. O reżyserze mówi się, że rzemieślnik, Zdaniem Estrady - wizjoner. Madryt, lata czterdzieste, po bratobójczej walce, skrzyżowanie burleski z realizmem magicznym. Czarno-biały

Claudia Piñeiro, argentyńska pisarka, autorka trzech książek wydanych w Polsce
Czwartkowe wdowy (Piñeiro Claudia)
Betibu (Piñeiro Claudia)
Okruchy szczęścia (Piñeiro Claudia)
Jej najnowsza książka jest o politykach. Argentyna podobna do Polski. Ujmujące spotkanie, w bardzo zwyczajny sposób opowiadała o pisaniu, tworzeniu fabuł, rejestracji rzeczywistości. Skromna. Nie zabrakło naturalnie pytania o Borgesie.Współtworzyła program "Labirynt", podobno można go znaleźć na you tube.

Użytkownik: Anna125 20.08.2017 01:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Po raz sz&oacu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Drugi film "Duch roju" w sepii. Kastylia, dalej lata czterdzieste i tym razem zagubiona, senna prowincja. Opowieść o dwóch dziewczynkach, które obejrzały Frankensteina. Dialogów niewiele, czyli tak jakby książka bez atrybucji dialogowych. Gra aktorska niesamowita i sceny, sceny, sceny. Malarski w stopniu niesamowitym, mówi obraz i muzyka.
Spotkanie z Javierem Cercasem, bardzo ciekawe. Bardzo żywiołowy w odróżnieniu od Argentynki z poprzedniego dnia. Pochodzi z rodziny, która stanęła po stronie generała Franco. Do przeczytania koniecznie ostatnie książki:
Anatomia chwili (Cercas Javier)
Oszust (Cercas Javier)