Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Labirynt duchów” Carlosa Ruiza Zafóna w księgarniach 11 października

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-08-11 11:26

Labirynt duchówPierwszy tom cyklu Cmentarz Zapomnianych KsiążekCień wiatru, pojawił się w księgarniach w 2001 roku i szybko zyskał uznanie czytelników na całym świecie. 11 października polscy czytelnicy poznają zakończenie tetralogii w najnowszej pozycji Carlosa Ruiza Zafóna, czyli Labiryncie duchów – książce oczekiwanej przez ponad 35 milionów fanów.

W Barcelonie lat 50. XX wieku nastały ponure czasy reżimu generała Franco. Piękna, inteligentna i pozbawiona skrupułów agentka, Alicja Gris, otrzymuje polecenie odnalezienia ministra kultury Mauricia Vallsa. Jak można się spodziewać, sprawa jest tajemnicza i ściśle tajna – ponadto może być powiązana z uprzednim miejscem zatrudnienia zaginionego, który zarządzał niegdyś budzącym grozę więzieniem Montjuic. Alicja oraz kapitan policji, przydzielony jej do dochodzenia, mają zaledwie kilka dni na rozwiązanie sprawy. Podczas poszukiwań agentka odnajduje siódmy tom serii Labirynt duchów – należący do Vallsa – który poprowadzi ją do Sempere & Synowie. Ukryta w samym centrum Barcelony księgarnia oczaruje Alicję oraz sprawi, że wrócą do niej obrazy z dzieciństwa. 

Labirynt duchów będzie z jednej strony kryminałem – to, co odkryje kobieta będzie stanowić poważne zagrożenie dla niej i dla tych, których kocha –  z drugiej strony, jak zawsze, czymś więcej, mianowicie hołdem dla świata książek, sztuki opowiadania i powiązań między literaturą a życiem.

Carlos Ruiz Zafón to jeden z najczęściej czytanych pisarzy hiszpańskich (drugim jest Cervantes). Na całym świecie sprzedano 40 milionów egzemplarzy poprzednich tomów Cmentarza Zapomnianych Książek, natomiast w Polsce – 1,5 miliona. Autor najbardziej popularny jest w Niemczech, Holandii, we Włoszech, Hiszpanii i Polsce oraz w krajach anglosaskich. Zarówno krytycy, jak i czytelnicy są zgodni: to literacki fenomen. Wydawnictwo Penguin Classic w 2014 roku uznało Cień wiatru za jedną z dwudziestu sześciu klasycznych książek literatury światowej. Oprócz tego Barcelona Zafóna trafiła już na mapę niezapomnianych literackich miast, a książki hiszpańskiego autora polecają między innymi Emma Watson, Eva Green, Tom Hanks.

Do tej pory z serii Cmentarz Zapomnianych Książek opublikowano Cień wiatru, Grę Anioła i Więźnia Nieba. Każda traktuje o losach innych bohaterów, których poplątane ścieżki i historie łączą się w całość. Poszczególne tomy można jednak czytać oddzielnie, także jako niepowiązane pozycje, lub zacząć od dowolnego tytułu.

Cień wiatruPierwsza z nich opowiada historię dziesięcioletniego Daniela Sempere, który pewnego dnia w 1945 roku na tytułowym Cmentarzu Zapomnianych Książek odnajduje książkę swojego życia. Chłopiec zafascynowany wybranym tomem i autorem – Julianem Caraxem – chce odnaleźć inne jego dzieła, co zaowocuje fascynującą i niebezpieczną przygodą.

Gra AniołaGra Anioła już mniej skupia się na Barcelonie i magii tego miejsca, dużo więcej w niej intrygi i klimatu grozy. Główny bohater, literat Diego Martin, pisuje powieści w odcinkach do gazet, jednak wkrótce jego talent zostanie doceniony przez Andreasa Corelliego. Ten francuski wydawca zamawia u niego dzieło, nad którym – jak się okaże – wcześniej pracowała już inna osoba.

Więzień NiebaTrzecia część cyklu Zafóna – Więzień Nieba – traktuje o przyjacielu Daniela Sempere, bohaterze znanym z inaugurującej serię książki. Fermín Romero de Torres to postać o tyle barwna, o ile zagadkowa: do tej pory jego losy pozostawały osnute tajemnicą. Pewnego dnia powraca jednak do niego przeszłość pod postacią odpychającego starucha. Daniel wysłucha opowieści o przyjacielu i dowie się „rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć”.

Zafón obiecuje, że po lekturze Labiryntu duchów wszystko zostanie wyjaśnione, jak mówi: „nie będzie żadnej wątpliwości ani możliwej interpretacji”. Pisarz dodaje również, że przed premierą książki nie trzeba przypominać sobie wcześniejszych części: wszystkie niezbędne informacje zawarte będą w przygotowywanej powieści. Jednocześnie jednak zastrzega, że kontekst pozostałych tomów może otworzyć Labirynt duchów na dodatkowe znaczenia.

*

Źródło: materiały wydawnictwa Muza SA; Booklips

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz