Dodany: 10.08.2017 15:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ławeczki literackie powstaną w Nowej Hucie

Nowohuckie ławeczkiPierwsze ławeczki literackie stanęły w centrum Krakowa, kolejne pojawią się w Nowej Hucie już jesienią w ramach tegorocznej odsłony przedsięwzięcia „Kody Miasta”, które organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Od czasu, gdy w 2013 roku Kraków ogłoszono Miastem Literatury UNESCO, w przestrzeni miejskiej ustawiono już 140 ławeczek literackich upamiętniających pisarzy i poetów. Każda z nich opatrzona została nazwiskiem patrona, a także kodem QR prowadzącym na stronę internetową poświęconą danemu autorowi, gdzie nie tylko dowiemy się o nim więcej, lecz także posłuchamy fragmentów nagrań z jego udziałem. Jest to część programu wydarzeń kulturalnych, które zaplanowano w związku z wyróżnieniem Krakowa.

Nowohuckie ławeczki literackie upamiętnią pisarzy, poetów i dziennikarzy związanych z dzielnicą lub nawiązujących do niej w swoich utworach. Oczywistym wyborem, jak pisze Renata Radłowska, jest uczczenie w ten sposób Ryszarda Kapuścińskiego jako autora ważnego reportażu To też jest prawda o Nowej Hucie. Do rozpatrzenia pozostają także mniej ewidentne kandydatury, na przykład Hugona Kołłątaja, który mieszkał na terytorium dzisiejszych nowohuckich Krzesławic. Z młodszych literatów swoją ławeczkę może otrzymać Paweł Majka, którego powieść Dzielnica obiecana dzieje się w Nowej Hucie.

Oprócz nich wskazać można między innymi Tadeusza Gołaszewskiego, Wojciecha Bogusławskiego, Stefana Żeromskiego, Mariana Brandysa, Aleksandra Ścibora-Rylskiego, Artura Międzyrzeckiego czy Tadeusza Konwickiego.

Jakie inne osoby zasługują Waszym zdaniem na swoją nowohucką ławeczkę? Propozycje można przesyłać na adres: redakcja@krakow.agora.pl

Na podstawie artykułu Renaty Radłowskiej, krakow.wyborcza.pl