Franz Kafka i językowa zagwozdka...

Książki i okolice> Kącik językowy

Autor: markfalkowski

Data dodania: 2017-08-04 10:33

Witam serdecznie,

Mam do szanownych forumowiczów prośbę-pytanie :-) Otóż próbuję znaleźć sensowny, ciekawy i trafny termin (może być nawet fajnie brzmiący neologizm), który określałby zbiorczo zagadnienia, materiały, twórczość, artykuły dotyczące Franza Kafki (parafrazy, interpretacje jego dzieł itd itp).

Szukałem czegoś w stylu "kafkanalia" (brzmi głupio), "kafkologia" (zbyt ściśle i przesadnie)... "kafkanizmy" nie pasują, bo to raczej byłyby charakterystyczne dla Kafki zwroty czy konstrukcje językowe. Może macie jakiś pomysł?

pozdrawiam
Marek

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-08-04 11:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Witam serdecznie, Mam ... | markfalkowski Pokaż rodzica

Naturalnym terminem, analogicznym do np. "sienkiewicziana", "szekspiriana", byłyby tu "kafkiana" :)

Użytkownik: aleutka 2017-08-04 11:26 napisał(a):

Odpowiedź na: Witam serdecznie, Mam ... | markfalkowski Pokaż rodzica

Kafkiana sa calkiem fajne. Kafkologia nie nadaje sie takze dlatego, ze na przyklad Kundera uzywa tego slowa zdecydowanie negatywnie wiec moze sie zle kojarzyc :)

Użytkownik: markfalkowski 2017-08-04 11:50 napisał(a):

Odpowiedź na: Kafkiana sa calkiem fajne... | aleutka Pokaż rodzica

Faktycznie. Kundera "kafkologii" używa na określenie jednostronnej i tendencyjnej egzegezy jaką wytworzył Max Brod wokół twórczości Kafki i ten termin "wbił" się już co nieco w świadomość ludzi, interesujących się tym tematem. "Kafkiana" brzmią ciekawie. Dzięki wielkie za pomoc :-)