Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha – najpiękniejsza książka świata

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-07-25 18:00

Dziennik podróżyWerdyktem jury prestiżowego konkursu 50 Books | 50 Covers nagroda dla najpiękniejszej książki świata trafiła do publikacji wydanej w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dziennik podróży Bolesława Stelmacha to wyjątkowy dokument procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania w Lublinie. Po wygranej w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku rozpoczęła się dla autora siedmioletnia podróż przez czas opracowywania nowej koncepcji i rekonstrukcji „współczesnych ruin”, czyli teatru operowego. Jego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, by zakończyć się w 2016 roku. We wstępie możemy przeczytać: „książka to obraz okresu, obejmującego ponad czterdzieści cztery lata, widzianego z perspektywy siedmiu lat, podczas których autor zajmował się tym skrawkiem przestrzeni, a więc obraz subiektywny, na wskroś intymny”.

Za projekt graficzny Dziennika podróży odpowiedzialni są Idalia Smyczyńska i Robert Zając. Idalia Smyczyńska zajmuje się między innymi projektowaniem wydawniczym  i projektowaniem identyfikacji wizualnych, jest inicjatorką i współorganizatorką konferencji Typolub (poświęconej grafice użytkowej i typografii). Robert Zając jest natomiast projektantem-grafikiem z Lublina, trudni się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej.

Konkurs 50 Books | 50 Covers od 1923 roku ogłasza najlepiej zaprojektowaną książkę roku. Jest to jedno z najbardziej cenionych w branży na całym świecie wydarzeń – wyróżnione książki przedstawiają najlepsze i najbardziej interesujące trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jego organizatorem jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej), natomiast od 2012 roku partnerem konkursu został Deign Observer. Według jury, reprezentowanego przez Jessicę Helfand, nagrodzona książka to „przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą". Sami autorzy wyrazili radość z zauważenia i docenienia projektu książki poza Polską.

Warto także nadmienić, że w 2016 roku Dziennik podróży został także wyróżniony na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w konkursie Edycja.

 

Więcej zdjęć książki:

http://teatrnn.pl/wydawnictwo/stelmach-boguslaw-teatr-w-budowie-dziennik-podrozy/

 

*

Źródło: teatrnn.pl

Podziel się:

komentarzy: 1

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Meszuge 2017-07-25 18:45 napisał(a):

Odpowiedź na: Werdyktem jury prestiż... | Wiadomości Pokaż rodzica

NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA ŚWIATA - pod jakim względem najpiękniejsza?

Linka Odpowiedz