Dodany: 23.07.2017 16:03|Autor:

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie "Wesele" zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.

"Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień" – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: "największy z żyjących polskich poetów". Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.

Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

[Iskry, 2017]

Użytkownik: joanna.syrenka 14.03.2019 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czwarty wieszcz. Autor ki... | agnesines
Bardzo dobra biografia. Aż mam ochotę jeszcze raz obejrzeć wystawę w krakowskim Muzeum Narodowym. Być może nieco inaczej spojrzałabym na niektóre dzieła.
Użytkownik: Monika.W 03.05.2021 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobra biografia. A... | joanna.syrenka
A mnie się nie podobała. Główny zarzut - to nie jest biografia, to wyłącznie kompilacja wielu źródeł, nic poza kompilacją tam nie ma. Komentarza, analizy, opinii, stanowiska, obrazu epoki. Wiemy, co pisali współcześni Wyspiańskiemu oraz co pisał sam Wyspiański.

Długo się zastanawiałam, jaką dać ocenę. W końcu dałam 4, to u mnie chyba najpojemniejsza nota. Tym razem - za ogrom pracy włożony w opracowanie tych źródeł. Takich biografii czytać jednak nie chcę. Dla mnie wzorem jest Andrzej Franaszek i jego Miłosz: Biografia (Franaszek Andrzej) oraz Józef Piłsudski 1867-1935 (Garlicki Andrzej).

Nikomu bym tej biografii nie poleciła.