Dodany: 10.10.2003 13:24|Autor: villena

Książka: Serce w ogniu
Evans Nicholas

bez tytułu

Eda i Connora łączy przyjaźń i wspólna pasja. Każdego lata skaczą razem na spadochronach, by gasić wybuchające pożary. Kiedy w kolejnym sezonie Ed zjawia się w ich wspólnym mieszkaniu z dziewczyną – Connor cieszy się z jego szczęścia - do czasu, kiedy sam ulegnie czarowi Julii. Zdaje sobie sprawę, że właśnie spotkał tę jedyną, wymarzoną kobietę, z którą chciałby spędzić życie; tymczasem jest ona dziewczyną jego najlepszego przyjaciela.

Wybór pomiędzy miłością i przyjaźnią jest bardzo trudny – dla Connora nie ma tu dobrego rozwiązania. Także Julii nie jest łatwo ignorować fascynację, jaką budzi w niej Connor. W miarę stabilną sytuację zmienia tragedia, która dotyka całą trójkę. Decyzja, którą każde z nich podejmuje w swoim sercu wymaga kompromisów i chyba dla nikogo nie jest w pełni satysfakcjonująca. Po prostu z niektórych sytuacji nie ma idealnego wyjścia.

Czy w miłości, przyjaźni są możliwe kompromisy? A może właśnie prawdziwe uczucie wymaga poświęcenia części siebie dla drugiej osoby?

Mnie najbardziej pochłonęły emocjonalne problemy, jakie przeżywają bohaterowie, ale wielbiciele książek akcji czy powieści przygodowych także powinni być zadowoleni – opisy walki z pożarem czy późniejszych, pełnych niebezpieczeństw podróży Connora stanowią istotną część fabuły.

Całość czyta się dobrze, choć zakończenie jest zbyt przewidywalne i oczywiste. W pewnym momencie powieść zaczyna się nieco dłużyć, jakby autor nieco na siłę dopisywał pewne wydarzenia, by tylko doprowadzić do wymyślonego przez siebie zakończenia.

Użytkownik: czarodziejskie 10.01.2005 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Eda i Connora łączy przyj... | villena
Zgadzam się z opiniami zawartymi w tej właśnie wypowiedzi. Ksiazka jest bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu, akcja jest wartka,czyta się ją świetnie.
Mam jednak zastrzeżenia do kompozycji, struktury powieści.Wg mnie opisy podrózy Connora są zbyt rozbudowane, a jednocześnie zbyt powierzchowne, aby czytelnik zrozumiał właściwie sedno sytuacji politycznej w poszczególnych krajach Afryki ( czy nie za duzo tych rajów, miejsc ,które odwiedza?). Zbyt dużo tu opisów drastycznych, brutalnych, wielokrotnie powtarzanych motywów, które właściwie nic nowego nie wnoszą. Teza, że współczesne wojny są okrutne, zaprzeczają człowieczeństwu i nie oszczędzają nikogo, jest oczywista już w pierwszej wyprawie bohatera
Moim, zdaniem motyw "przygód" Connora jest zbytnio wyekspownowany.
Mam też zastrzeżenia do zakoćzenia, na które z niecierpliwościa czekałam, jest niezbyt oryginalne, scena pierwszego zblizenia Julii i Connora dość stereotypowa.
Mimo tych uwag krytycznych,uważam że to świetna powieśc i podzielam wyrażone w innych recenzjach superlatywy.
Użytkownik: czarodziejskie 10.01.2005 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Eda i Connora łączy przyj... | villena
Zgadzam się z opiniami zawartymi w tej właśnie wypowiedzi. Ksiazka jest bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu, akcja jest wartka, czyta się ją świetnie.
Mam jednak zastrzeżenia do kompozycji, struktury powieści. Wg mnie opisy podrózy Connora są zbyt rozbudowane, a jednocześnie zbyt powierzchowne, aby czytelnik zrozumiał właściwie sedno sytuacji politycznej w poszczególnych krajach Afryki (czy nie za duzo tych krajów, miejsc ,które bohater odwiedza?). Zbyt dużo tu opisów drastycznych, brutalnych, wielokrotnie powtarzanych motywów, które właściwie nic nowego nie wnoszą. Teza, że współczesne wojny są okrutne, zaprzeczają człowieczeństwu i nie oszczędzają nikogo, jest oczywista już w pierwszej wyprawie bohatera
Moim, zdaniem motyw "przygód" Connora jest zbytnio wyekspownowany.
Mam też zastrzeżenia do zakończenia, na które z niecierpliwościa czekałam, jest niezbyt oryginalne, scena pierwszego zblizenia Julii i Connora dość stereotypowa.