Dodany: 06.07.2017 12:15|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lipcowe zapowiedzi 2017

Lipcowe zapowiedzi 2017

Mimo że lipiec zapowiada się pod względem nowości książkowych dość skromnie, postanowiliśmy się nie poddawać i w tym właśnie miesiącu zapoczątkować nowy cykl na Biblionetce. W pierwszym tygodniu każdego miesiąca będziemy wybierać kilka najciekawszych według nas premier, by zaprezentować je Wam w krótkim przeglądzie.

Oczywiście zachęcamy do dzielenia się w komentarzach pozycjami, które Wy macie na swojej lipcowej liście najgorętszych zapowiedzi.

Oto kilka naszych typów:

Wielki marynarzDla niecierpliwych mamy dzisiejszą premierę – 6 lipca do księgarń trafiła książka Wielki marynarz Catherine Poulain (Wydawnictwo Literackie). Autorka książki to kobieta rybak, wciąż dorabiająca pracą fizyczną, między innymi przy winobraniach, ale także pisarka, która może pochwalić się aż ośmioma nagrodami literackimi oraz nominacją do Nagrody Goncourtów. Wielki marynarz jest historią Lili, która uciekła z rodzinnego miasta w Prowansji, by żyć na własnych zasadach – być wolną i samotną. Jako jedyna kobieta zaokrętowała się na statek rybacki Rebel i wyruszyła na morze, by pracować za marne pieniądze, nie dosypiać, znosić docinki, zimno i ból, a potem włóczyć się wraz z innymi rybakami po knajpach. W tym męskim świecie znalazła jednak właśnie to, czego szukała – prawdziwą przygodę.

Ogień przebudzeniaRównież 6 lipca w księgarniach pojawiło się coś dla miłośników fantastyki. Ogień przebudzenia Anthony’ego Ryana (MAG) to opowieść o grupie barwnych indywidualności – złodziejaszku, zabójczyni oraz podporuczniku – które muszą stawić czoło nadciągającej wojnie. W świecie rządzonym przez Żelazny Syndykat najcenniejszym surowcem jest krew smoków, ale smocze rody wciąż słabną – jedyną nadzieję na uniknięcie wojny z sąsiednim cesarstwem dają pogłoski o istnieniu innej rasy smoków. Wielu uda się na jej poszukiwania…

Płomienna koronaElżbieta Cherezińska wraca z kolejną porcją znakomitej prozy historycznej – Płomienna korona (Zysk i S-ka) trafi do księgarń 10 lipca. W ostatnim tomie trylogii Odrodzone Królestwo spotkamy się raz jeszcze ze znanymi już bohaterami – Władysławem Łokietkiem, Jadwigą, arcybiskupem Świnką oraz z jego następcami, czyli biskupem Muskatą i Rikissą, zasiadającą ponownie na czeskim tronie. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplączą się w wojnę, losy renegata templariuszy, Kunona, niebezpiecznie splotą się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, również nie będą próżnować. A niewidzialna korona zamieni się w końcu w prawdziwą – tę na skroniach księcia Władysława.

Bang! Bang! Wystrzałowy samochódOd 17 lipca  będzie można znaleźć w księgarniach jedyną książkę Iana Fleminga skierowaną do całej rodziny – Bang, bang! Wystrzałowy samochód (Wydawnictwo Znak). Wiedzieliście, że słynny autor powieści o Jamesie Bondzie napisał również książkę dla swojego syna, inspirowaną legendarnym pojazdem wyścigowym? Razem z bliźniakami, Jemimą i Jeremym, poznajcie niesamowite możliwości starego kabrioletu – pod maską kupionego przez rodziców pojazdu jedno kryje się na pewno: obietnica spędzenia niezapomnianych wakacji: czy to w sklepie ze słodyczami, czy wśród zatopionych wraków, czy w kryjówce gangsterów...

DziwolągiInteresująco zapowiada się też kolejna propozycja dla dzieci – Dziwolągi (Wydawnictwo Dwie Siostry) wkraczają do księgarń 19 lipca. Pięknie ilustrowana książka Cristiny Rubio i Cristóbala León opowiada historię o tym, co dzieje się ze zwierzętami, gdy ludzie niszczą ich środowisko naturalne. Co Wy byście zrobili, gdyby po Waszym powrocie z udanego przyjęcia okazało się, że ktoś zniszczył Wasz dom? Przekonajcie się, na jaki sprytny plan wpadły rezolutne zwierzęta.

WarkotWarkot Jarosława Rybskiego (SQN) to błyskotliwy, dowcipny kryminał retro, w którym prawda historyczna subtelnie przeplata się z fikcją. Jego premiera przypada na 19 lipca. Rzecz dzieje się na początku lat 50. XX wieku we Wrocławiu, który nawiedza bestialski zabójca-wampir pozostawiający swoje ofiary bez kropli krwi. Ponadto tajemnicza sekta robi wszystko, by odnaleźć w mieście relikwię zaginioną podczas wojny. Kto stoi za morderstwami? Sprawę rozwikłać mogą jedynie: student, majster z drukarni, ostatni sprawiedliwy milicjant oraz pewien starszy pan.

LatoKolejne wydanie Lata Tove Jansson (Nasza Księgarnia) w sprzedaży również od 19 lipca. Twórczyni znanych na całym świecie sympatycznych trolli – Muminków –  opowiada tu metaforyczną historię o sześcioletniej Sophie oraz jej babci – dojrzałej artystce. Obie bohaterki spędzają lato na małej wyspie; budują łódź, wędrują po lesie, a przede wszystkim dyskutują o sprawach ważnych dla wchodzącej dopiero w życie dziewczynki i dla kobiety będącej u jego kresu. W prostocie i lekkości stylu Jansson znaleźć można wiele nostalgii, a w samej historii życiową mądrość związaną z miłością, życiem, śmiercią czy naturą Boga.

Przewodnik wędrowcaWszystkim entuzjastom spędzania wolnego czasu na łonie natury proponujemy Przewodnik wędrowca. Sztukę odczytywania znaków natury Tristana Gooleya – nazywanego przyrodniczym detektywem. Każdy miłośnik flory i fauny będzie zachwycony liczbą ciekawostek i informacji na temat otaczającego nas świata przyrody. Z pozycji tej dowiemy się między innymi, jak wyznaczyć północ za pomocą liścia drzewa oraz odnaleźć najbliższe miasto, mając do dyspozycji jedynie nocne niebo. Od 24 lipca nie będą nam więc straszne żadne szkoły przetrwania.

Petersburg26 lipca odbędzie się premiera książki Joanny CzeczottPetersburg. Miasto snu (Wydawnictwo Czarne). Jak możemy przeczytać w nocie wydawcy: „Petersburg to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość”. Autorka przedstawia to fascynujące miasto poprzez jego przeszłość i teraźniejszość, a także osoby z nim związane – na  kartach jej książki spotkamy cara Piotra I, zdecydowanego pchnąć metropolię w stronę nowoczesnego Zachodu, dyrektora teatru, który postanawia dołączyć do trupy baletowej, matki odwiedzające synów w więzieniach oraz pokolenie lat 80. XX wieku, zakochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.

Lista oczywiście jest otwarta – dopisujcie w komentarzach własne propozycje.