Dodany: 27.05.2010 14:23|Autor:

Karl-Markus Gauß słynie ze sztuki pisania reportaży z podróży. Niedawno ponownie wyruszył na poszukiwanie osobliwych kultur, aby „uczyć nas zdumienia Europą" („Frankfurter Allgemeine Zeitung"). W Szwecji spotkał młodych, świadomych siebie Asyryjczyków, w położonych na uboczu górach północnych Włoch trafił na ostatnich, mądrych i doświadczonych życiowo Cymbrów, a na Litwie - na tajemniczych Karaimów, spośród których jedni uważają się za członków nieistniejącego już żydowskiego plemienia, a inni wypierają się wszelkich związków z judaizmem.

„Małych narodów i grup narodowościowych jest w Europie więcej, niż się nam wydaje, i nikt nie potrafi opisywać ich dokładniej, czulej i z większym literackim zacięciem niż Karl-Markus Gauß, ten natchniony etnograf naszego kontynentu”.

Andreas Wirthensohn, „Wiener Zeitung"

„Obsesyjnie kocha przegranych. Pisze o narodach, dla których historia nie była łaskawa, rozmawia z ludźmi ginących kultur. Mówi, że to przede wszystkim oni strzegą teraz bogactwa europejskiej tradycji. Gdy znikną, będzie tak, jakby morze zabrało część lądu, na którym żyjemy. Karl-Markus Gauß twierdzi, że literatura nie zmieni świata, ale może odmienić niektórych czytelników. Nie wiem, czy ma rację. Wiem natomiast, że podróże z Gaußem to wspaniała lekcja współczucia”.

Bartosz Marzec

[Wydawnictwo Czarne, 2010]