Dodany: 02.07.2017 11:27|Autor: aprilka

Książka: Duchowe życie zwierząt
Wohlleben Peter

Coś o duchach – tzn. duszach zwierząt

Peter Wohlleben jest znany dzięki „Sekretnemu życiu drzew”, w którym opisywał zdumiewające zdolności roślin, głównie drzew. W kwietniu na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego kolejna pozycja – „Duchowe życie zwierząt”. Tym razem autor postanowił podzielić się swoją wiedzą na temat życia braci mniejszych.

Warto wspomnieć, że Wohlleben jest niemieckim leśnikiem żyjącym na co dzień blisko przyrody. Jego wiedza opiera się zazwyczaj na bezpośredniej obserwacji zwyczajów różnych gatunków zwierząt, zarówno tych dzikich – leśnych, jak i hodowlanych – domowych. Ma talent do fascynującego i przystępnego przybliżania wiedzy z dziedzin przyrodniczych.

Już sama książka zachęca do przeczytania, ponieważ jest ładnie wydana (Wydawnictwo Otwarte, 2017), w twardej oprawie, z intrygującą okładką przedstawiającą głowę jelenia z porożem, na którym siedzą wiewiórka oraz dwa ptaszki. Mój egzemplarz należał do edycji ilustrowanej, rozdziały były jeszcze bardziej barwne dzięki pięknym zdjęciom puszystej wiewiórki, wesołych niedźwiadków, kolorowych motyli i wielu innych stworzeń.

Główny poruszony w tej publikacji temat to szeroko pojęte emocje, który odczuwają zwierzęta. Wiele zagadnień nie jest wcale oczywistych, a część pozostaje jeszcze niedokładnie zbadana. Treść została podzielona na krótkie rozdziały, w których autor prowadzi czytelnika przez instynkty, zmysły, uczucia, emocje, myśli, sny i duszę zwierząt, pokazując, że odczuwają one cały wachlarz wrażeń, nie są bezmyślnymi ani bezuczuciowymi istotami. Można tu znaleźć informacje dotyczące wielu gatunków, od maleńkich mrówek, pszczół, poprzez szczury, psy, kozice, po wielkie niedźwiedzie. Odniosłam wrażenia, że autor celowo szeroko przedstawia świat zwierząt, aby pokazać ich odmienność i to, że każde z nich jest fascynujące. Myślę, iż jego celem jest otworzenie czytelnikowi szeroko oczu na to, czego nie zauważa on na co dzień. Prowadzić obserwacje może każdy, nie trzeba od razu jechać do dziewiczego lasu, ponieważ nawet w mieście mieszkają gołębie, sroki, kruki, które mają ciekawe zwyczaje.

Wohlleben gawędziarskim tonem opowiada o kogucie, który potrafi kłamać, o tym, co pamiętają wiewiórki, wyjaśnia, dlaczego jelenie umierają z głodu, jeśli się je dokarmia, dlaczego zwierzęta wierne jednemu partnerowi są bardziej narażone na wyginięcie. Z zebranych informacji wynika, że człowiek wcale nie jest tak wyjątkowy, jak mu się wydaje. Okazuje się, że popęd seksualny służy zwierzętom nie tylko do przedłużania gatunku, wiąże się z długimi zalotami, uczuciami i odczuwaną przyjemnością spełnienia, do którego dodatkiem jest potomstwo.

Książkę mogę polecić każdemu jako przyjemną lekturę i odskocznię od szarej codzienności. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom zwierząt i osobom, dla których ważna jest troska o środowisko. Uważam, że „Duchowe życie zwierząt” to inspirująca pozycja, która zwiększa wrażliwość na otaczające ludzi stworzenia.