Dodany: 29.06.2017 20:05|Autor: antypater

O wielkim prawodawcy i królu, który dbał o swoje włości.


Amerykański badacz mezopotamskich starożytności, pan Marc van de Mieroop podjął się trudnego zadania. Na podstawie zachowanych okruchów wiedzy z zachowanych glinianych tabliczek odtworzył on żywot najsłynniejszego króla Babilonu, czyli Hammurabiego, w sposób najpełniejszy z możliwych. Biografia wielkiego prawodawcy, jaka wyszła spod jego pióra (dzisiaj to już raczej znad klawiatury laptopa), zatytułowana ''Hammurabi, król Babilonu'' (link: Hammurabi, król Babilonu (Mieroop Marc Van de)) jest owocem pracy dojrzałego historyka, który jest świadomy zarówno mocnych, jak i słabych stron używanego przez siebie materiału źródłowego. Trzeba przyznać, że omawianą pracę czyta się z dużą przyjemnością, gdyż charakteryzuje się ona płynnością narracji, ułożonej w porządku chronologicznym. Owa narracja jest umiejętnie przetykana cytatami z glinianych tabliczek.

Sam Hammurabi, którego kodeks jest w zasadzie zbiorem królewskich zaleceń typu, ''jak postępować, gdy stanie się to i to'', jawi się nam jako sprawny zarządca swoich dóbr, wymagający szef i przebiegły dyplomata. Fakty potwierdzają jego zdolności, jako władcy, dowódcy i zarządcy, ponieważ zaczynał on, jako władca niewielkiego państwa w podzielonej politycznie i zależnej od woli potężnego króla Elamu Mezopotamii. Przez wiele lat swojego panowania Hammurabi zdawał się poprzestawać na swoim małym państwie, ale sytuacja się zmieniła i przyszły prawodawca postanowił z tego skorzystać. W ciągu około czterech lat prężny i wyjątkowo przebiegły władca babiloński opanował praktycznie całe terytorium współczesnego Iraku, zrzucił dość problematyczną zwierzchność elamicką i narzucił swoją wolę także niektórym, innym ludom, żyjącym poza dwurzeczem Tygrysu i Eufratu. Dzięki zachowanym archiwom glinianych tabliczek możemy na przykładzie terenów położonych na południe od Babilonu, przyjrzeć się sposobowi, w jaki przedsiębiorczy król organizował swoje nowo-przyłączone ziemie. Wydaje się, że właśnie w roli gospodarza pan Hammurabi czuł się wyjątkowo dobrze.

Ważną pozycją książkową, napisaną również przez pana van de Mieroopa jest ''Historia ukryta w tekstach klinowych'', w której przedstawia on dokładniej trudności, z jakimi w swojej codziennej pracy spotyka się badacz mezopotamskich dziejów. Jej lektura pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć tekst i formę omawianej biografii wielkiego Hammurabiego, który przebiegłym dyplomatą, jak również dobrym gospodarzem był.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 567
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: ahafia 29.06.2017 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Amerykański badacz mezopo... | antypater
Zapowiada się interesująco, a że z Hammurabim miałam już do czynienia, to sobie wrzuciłam do schowka, żeby poznać z innej strony.
Użytkownik: antypater 29.06.2017 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapowiada się interesując... | ahafia
Dziękuję za komentarz.

A mógłbym się dowiedzieć z jakich opracowań poznałaś już pana Hammurabiego??

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: ahafia 29.06.2017 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za komentarz. ... | antypater
Nie czytałam nic specjalnie poświęconego temu władcy, na początku były po prostu podręczniki do historii starożytnej ze szczególnym uwzględnieniem Wolskiego, potem także treść kodeksu, do którego Stary Testament wydał mi się toczka w toczkę podobny, oraz sama stella z wyrytym tekstem, a właściwie jej kopia.
Hammurabiego znam głównie ze zbioru praw, dlatego prezentowana przez Ciebie pozycja wydała mi się interesująca, jako przedstawiająca go szerzej.
Użytkownik: antypater 29.06.2017 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałam nic specjaln... | ahafia
Kodeks pana Hammurabiego, będący raczej bardziej zbiorem zaleceń troskliwego ''pasterza'' swojego ludu jest tylko małym ułamkiem jego działalności. To prawda.

Zatem gorąco polecam Tobie lekture dwóch wspomnianych książek pana Marca van de Mieroopa.

Pozdrawiam

Antypater

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: