Dodany: 23.06.2017 15:45|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

8 książek o ojcach, do których warto zajrzeć

Książki na Dzień OjcaPrawie miesiąc temu prezentowaliśmy wybór książek o matkach i macierzyństwie, dzisiaj – 23 czerwca – chcemy podobnie uczcić Dzień Ojca. Przedstawiamy kilka książek o ojcach i ojcostwie –  nowszych i starszych, a także należących do klasyki literatury – które nieco przybliżają nas do tego szczególnego doświadczenia.

Nie zapominając oczywiście o prawdziwych ikonach kultury popularnej, jak figury ojców z dzieciństwa (Pan Kleks, Albus Dumbledore),  najlepszych wzorach do naśladowania (Ignacy Borejko, Mateusz Cuthbert) czy reprezentantach nieco bardziej… skomplikowanych relacji (Tywin Lannister, Denethor) – zapraszamy do zapoznania się z naszą listą i przedstawienia w komentarzach własnych książkowych faworytów.

Król Lear Williama Shakespeare'a

Król Lear, William ShakespeareListę zaczynamy od klasycznego dzieła o ojcostwie. A raczej o niewłaściwych decyzjach rodzica. Nie tylko Lear źle tu ocenił swoje córki; także stosunek hrabiego Gloucester do nieślubnego syna – Edmunda – był oburzająco „nieojcowski”. Wszystkie postanowienia Leara okazały się katastrofalne w skutkach, czyniąc z jego losów coś na kształt poradnika, jak być złym ojcem.

Syn Philippa Meyera

Syn, Philipp MeyerOkrzyknięta Wielką Amerykańską Powieścią  książka Meyera to zarówno opowieść o wielkiej historii (politycznej i społecznej), jak i historia pięciu pokoleń rodziny McCulloughów. Choć jest tu wiele wątków, które należałoby wskazać, chcemy zwrócić uwagę na postać starego Eliego, protoplasty rodziny. To człowiek, który wie, że musi iść naprzód nie oglądając się za siebie – nawet jeśli miałby przejść po trupach – by przeżyć w świecie rządzonym przez siły go przerastające. Jest bezwzględny i niewzruszony – dostosowuje się bowiem do takiego właśnie świata.

Nagi sad Wiesława Myśliwskiego

Nagi sad, Wiesław MyśliwskiDebiutancka powieść jednego z najlepszych polskich pisarzy, mimo że powstała pół wieku temu, wciąż wydaje się aktualna. To historia nieoczywistej relacji łączącej syna – wykształconego nauczyciela i ojca – skrytego, niepiśmiennego chłopa. To także głęboka analiza tego, jak pochodzenie rzutuje na przyszłe życie, ale też jak trudny czasami jest powrót do korzeni. Opowieść o współzależności, próbach sprostania marzeniom i wymaganiom ojca.

Dziennik taty Tomasza Kwaśniewskiego

Dziennik taty Tomasz Kwaśniewski„Ja o ni­czym in­nym nie po­tra­fię ga­dać. Dzie­cia­ki to moje ży­cie” – pisze Tomasz Kwaśniewski w swoim zbiorze felietonów poświęconych doświadczeniu początkującego rodzica: ojca dwóch córek. To pozycja zdecydowanie lżejsza. Oddaje w humorystyczny sposób trudności i radości związane z tym wyjątkowym „zawodem”, czasem porównując go do poligonu, czasem do placu zabaw.

Podróże konika morskiego Petra Šabacha

Podróże konika morskiegoKonik morski jako jedyny przedstawiciel fauny wydaje na świat młode. Podobnie Peter Šabach to jeden z nielicznych praskich ojców (jeśli nie jedyny), którzy w latach 80. ubiegłego wieku postanowili poświęcić się wychowywaniu swoich dzieci. W Podróżach konika morskiego, wielokrotnie wznawianej, autobiograficznej książce, ten czołowy czeski satyryk zabawnie i z dystansem opisuje swoje doświadczenie bycia ojcem. Sporo tu właściwego autorowi poczucia humoru – raz subtelnego, raz gorzkiego.

Zespół ojca Piotra Czerwińskiego

Zespół ojca, Piotr CzerwińskiWracamy w obszar trudniejszych tematów związanych z relacją między ojcem i – w tym przypadku – synem. Zespół ojca to wielowątkowa powieść, której głównym tematem jest walka o dziecko przedstawiona z męskiego punktu widzenia. Obserwujemy rozpad długoletniego związku i desperacką próbę ocalenia silnej więzi między ojcem – Konradem i synem – Filutkiem. Piotr Czerwiński sugestywnie opisuje nie tylko doświadczenie ojcostwa, ale również sytuację mężczyzny dotkniętego kryzysem wieku średniego i  jego konfrontację z emigracyjną, bezwzględną rzeczywistością.

J jak jastrząb Helen Macdonald

J jak jastrząbPiękna, pasjonująca, ale też naznaczona smutkiem opowieść o radzeniu sobie z żałobą po utracie ojca, który dla narratorki był – jak pisze – niczym „partner w zbrodni”. Jednakże J jak jastrząb jest czymś więcej niż pozycją terapeutyczną. To również rzecz poświęcona  angielskiemu pisarzowi T.H. White’owi – znanemu głównie z cyklu powieści Był sobie raz na zawsze król – który pasjonował się między innymi polowaniami z jastrzębiami. I historia o Mabel – trudnym do oswojenia jastrzębiu.

Fun Home. Tragikomiks rodzinny Alison Bechdel

Fun Home, Alison BechdelOstatnia pozycja na naszej liście to komiks autorki, która – podobnie jak Helen Macdonald w J jak jastrząb – próbuje poradzić sobie z utratą ojca. Bruce Allen Bechdel był fachowcem od konserwacji oraz, podobnie jak jego przodkowie, prowadził własny dom pogrzebowy.  Był również nauczycielem języka angielskiego, zdystansowanym rodzicem i, jak się okazało, skrytym homoseksualistą. Alison Bechdel w oryginalnym stylu snuje narrację czasem zabawną, czasem ujawniającą głęboką tęsknotę za ojcem.

Oto nasze propozycje – jak zawsze czekamy też na Wasze. A wszystkim ojcom i tatusiom, doświadczonym i dopiero co upieczonym, życzymy w tym wyjątkowym dniu wszystkiego najlepszego.

Inspiracje: artykuł Sama Millera z „The Guardian”; strona Biblioteki Publicznej we Wrocławiu

Użytkownik: jolekp 23.06.2017 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawie miesiąc temu pre... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Co jak co, ale jak Ignacy Borejko ma być wzorem do naśladowania dla przyszłych i obecnych ojców, to strach się bać.
Użytkownik: sowa 23.06.2017 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Co jak co, ale jak Ignacy... | jolekp
No, też bym wolała nie. Ale wiele osób chciałoby takiego. Kwestia potrzeb i upodobań, czyli degustibusy jak żywe ;-).
Użytkownik: joanna.syrenka 23.06.2017 19:47 napisał(a):
Odpowiedź na: No, też bym wolała nie. A... | sowa
Ignacy jest kochanym i kochającym ojcem, ale są w Jeżycjadzie inni, bardziej życiowi tatusiowie - taki Robrojek na przykład :)
Użytkownik: Marylek 23.06.2017 19:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawie miesiąc temu pre... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Opowieść ojca: Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu (Isaacson Rupert)
Ojciec dziecka autystycznego.
Użytkownik: rollo tomasi 25.06.2017 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawie miesiąc temu pre... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekawa lista. Zainspirowała mnie do dodania od siebie własnych tytułów:
1. Harmonia cælestis (Esterházy Péter) - opowieść fantastyczną o Węgrzech, gdzie każda męska postać pojawiająca się w książce nazwana jest ojcem narratora lub odwrotnie - ojciec głównego bohatera podaje się za każdego możliwego Węgra. Jest to grube tomiszcze, dopiero w połowie zdążyłem wkręcić się w konwencję.

2. Skoro "Syn" Meyera to i Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) też o nieustannej pokoleniowej walce, z motywem syna króla Dawida w tytule. (U mnie wciąż na liście "musze przeczytać").

3. Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) - przy ponownej lekturze lub wspomnieniu ukazują kolejne warstwy - n.p. takie, że ojciec to car Rosji (lub carat ukazany jako system), a jego synowie to wizje jej przyszłości.

4. Niewola (Spiró György) - na przykładzie długowiecznego Żyda z I wieku po Chrystusie Spiro pokazuje relacje synowskie i później ojcowskie (syn-wnuczek) z mocnym zdaniem: "zajmie się wychowaniem syna, gdy ten skończy 6 lat, gdy już będzie warto" (cytat z pamięci).

5. Moja walka: Księga pierwsza (Knausgård Karl Ove) krytycznie nie tylko o ojcu, ale i o męskości; proza momentami chirurgicznie wiwisekcyjna.

6. Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) - o samotnym ojcostwie w dobie apokalipsy (cała natura poza człowiekiem wymiera, alternatywą dla roślin i zwierząt staje się dla wielu kanibalizm); słynne światełko, które przekazuje ojciec synowi to cała wartość ludzkości, dziedzictwo duchowe i wrażliwość ludzka w czasach barbarzyństwa. Przetrwanie kultury w czasach śmierci natury. Zarazem wiele symboli biblijnych.

7. Dziedzictwo (Roth Philip) - syn opiekujący się umierającym ze starości ojcem - nie bez wzajemnej troski i empatii.

8. W polskim kontekście wbrew pozorom żadne automatyczne skojarzenie do głowy mi nie przychodzi. Jest babcia u Dehnela, wielokrotnie pojawia się motyw matki, ojciec jakoś niknie - u Mickiewicza kojarzy mi się tylko z przekładem "Króla Olch" Goethego, nigdy jako samodzielny temat. Wspomnę Borynów w "Chłopach", czy obecnego tylko w pierwszej części ojca Baryki, ale jedyne przykłady prozy tylko o ojcostwie to Gnój (Kuczok Wojciech) i Tartak (Odija Daniel) - o synu odcinającym się od ojca i o ojcu chroniącym wyrodnego syna pomimo wszystkich jego wad.
Użytkownik: sowa 26.06.2017 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa lista. Zainspirow... | rollo tomasi
Ad 8. A "Powrót taty"? :-)
Ad 1-8. Imponująca lista.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.06.2017 07:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa lista. Zainspirow... | rollo tomasi
Ja bym polecił zbiór genialnych esejów nt. wychowania No coś ty, tata (Nawrot Jacek)
Użytkownik: bartoszko07 25.06.2017 18:42 napisał(a):
"Gnój" Kuczoka.
Użytkownik: zawodnik 19.01.2018 19:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawie miesiąc temu pre... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z zagranicy Tato, gdzie jedziemy? (Fournier Jean-Louis) dobre, ile w tym humoru, ile prawdziwego, świetnego ojca. A z Polski genialny cykl Przygody pana Bazylka (Pałka Jacek) samotne ojcostwo i pięciolatek, który potrafi dać powód do płaczu i śmiechu.