Dodany: 23.06.2017 08:46|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Międzywymiarową przygodę czas zacząć!

Recenzentka: Oczarowana Książkami

Rodzice Marguerite są wybitnymi naukowcami, którzy wynaleźli Firebird – urządzenie pozwalające podróżować między wymiarami. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że jej ojciec został zamordowany, a głównym podejrzanym jest Paul, jedna z najbardziej zaufanych osób, nastolatka rusza za nim w międzywymiarową pogoń. Nie szuka go sama, towarzyszy jej inny przyjaciel – nie tylko jej rodziny, ale również poszukiwanego – intrygujący Theo. Celem obojga staje się zemsta, jednak żadne z nich nie jest przygotowane na to, co ich czeka. Nastolatka nie wie, co robić, co myśleć ani co czuć. Ma ogromny mętlik w głowie, ponieważ z dnia na dzień wszystko staje się coraz bardziej skomplikowane, a przebywanie w innych wymiarach pozostawia na niej swój ślad…

Autorka miała naprawdę wspaniały pomysł w związku z podróżami między wymiarami. To czysta fantazja, ale Claudia Gray postarała się uczynić technologię Firebirda jak najbardziej wiarygodną dla czytelnika, a czego nie była w stanie wytłumaczyć, przykryła płaszczem niewiedzy głównej bohaterki i jej braku zainteresowania danymi zagadnieniami. Wszystko opiera się na tym, że żyjemy w jednym z wielu wymiarów równoległych. Podczas gdy w niektórych z pozostałych świat prawie niczym nie różni się od naszego, w innych na pewnym etapie utknął w miejscu lub jest czysto abstrakcyjny, jakby pochodził z dalekiej przyszłości. W wielu z tych rzeczywistości istniejemy, jednak zawsze w jakiś sposób się w nich od siebie różnimy. W innych się w ogóle nie urodziliśmy, a tym samym nie mamy do nich dostępu, ponieważ dzięki Firebirdowi możemy pojawiać się tylko we własnych alternatywnych istnieniach.

Główna bohaterka w pierwszej części cyklu odwiedza futurystyczny Londyn, Kalifornię prawie identyczną z tą, jaką zna, carską Rosję przypominającą tę z czasów Romanowów oraz wyspecjalizowaną podwodną oceanograficzną stację badawczą. Każdy z tych światów jest dopracowany i naprawdę intrygujący, jednak mnie najbardziej spodobała się przygoda w Rosji (niezależnie od faktu, że to etap najbardziej istotny dla fabuły). Z czasem wszystko okazuje się jeszcze trudniejsze, niż się początkowo wydaje i wygląda na to, że nie ma dobrego rozwiązania. Główny wątek jest wystarczająco emocjonujący, ale nie brakuje też pobocznych. Claudia Gray niczego nie upraszcza, aby nieco zagubiony w wielowarstwowości fabuły czytelnik mógł przeżywać momenty zarówno pozytywnego, jak i negatywnego zaskoczenia razem z główną bohaterką.

Ta powieść młodzieżowa z elementami science fiction spodoba się nastolatkom poszukującym książki pełnej wrażeń i emocji. Tytuł jest jak najbardziej trafny, a jego znaczenie najpełniej odbiera się już po zakończeniu lektury całości. Chociaż to pozycja należąca do lekkich i przyjemnych, można w niej znaleźć kilka naprawdę wartych uwagi cytatów. Spodobało mi się również, że autorka starała się odpowiedzieć na wiele pytań i dylematów mogących pojawić się w głowie czytelnika zainteresowanego tematyką podróży międzywymiarowych oraz ich konsekwencji.

„Tysiąc odłamków ciebie” czyta się szybko, ponieważ fabuła, utrzymująca równowagę pomiędzy przewidywalnością a niespodziewanymi zwrotami akcji, bardzo wciąga. Tak jak wspomniałam, pomysł podróży między wymiarami i wskakiwania w ciała własnych alter ego, połączony ze skomplikowanym wątkiem miłosnym oraz kryminalnym, jest bardzo dobry. Jednak czegoś tu zabrakło, ponieważ mimo wielu zalet powieści nie udało się mnie oczarować. Nie jestem pewna, czy to styl, sposób prowadzenia fabuły, niedopracowanie pewnych płaszczyzn, czy może jeszcze inne elementy, ale nie odnalazłam tu tej niesamowitej iskry, która wprawia w zachwyt i sprawia, że książka pozostaje w nas jeszcze długo po jej przeczytaniu. Jest to jednak powieść młodzieżowa na przyzwoitym poziomie, pełna przygód i uczuć, ale też zachęcająca do przemyśleń na temat etyki i moralności w związku z podróżami między wymiarami. Autorce udało się pokazać, jak bardzo człowiek jest skomplikowany, a jego losy nieoczywiste i zależne od wielu czynników. Nie mogę się już doczekać kolejnej części, bo chociaż główny wątek wydaje się znany, to szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia co (i gdzie!) się jeszcze wydarzy.

Autor: Claudia Gray
Tytuł: Tysiąc odłamków ciebie