Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Dawid Grosman otrzymał Bookera 2017 za powiesć „Wchodzi koń do baru”

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-06-19 13:43

Dawid Grosman, Wchodzi koń do baru

Na uroczystej gali w Londynie ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera – został nim Dawid Grosman, autor powieści Wchodzi koń do baru. Wyróżniona została również Jessica Cohen, która przetłumaczyła powieść na język angielski. Zwycięzcy otrzymali po 25 tysięcy funtów.

W jury nagrody zasiadali: pisarki Elif Shafak i Chika Unigwe, poetka Helen Mort, tłumacz, wydawca i pisarz Daniel Hahn oraz Nick Barley – dyrektor najważniejszych festiwali literackich na świecie. „Nie ma zbędnych zdań w tej niedużej książce – powiedział ten ostatni o Wchodzi koń do baru. Dodał także, że jest to historia współczesnego Izraela, czyli kraju pełnego kontrastów i o wielu twarzach. 

W ubiegłym roku powieść Grossmana ukazała się również w Polsce – nakładem Świata Książki, w przekładzie Reginy Gromackiej.

 

Wchodzi koń do baru

Klub w małym miasteczku. Widzowie spodziewają się rozrywkowego wieczoru, a komik na scenie dokonuje wiwisekcji, daje pokaz dezintegracji osobowości. Ma się wrażenie, że zaraz rozsypie się na oczach publiczności. Ludzie mogliby wstać i wyjść albo wybuczeć go czy wygwizdać, gdyby nie to, że wciągnął ich do swojego piekła. Dowale Gee, starzejący się komik, czarujący, nieodpowiedzialny, odpychający, obnażył ranę, z którą żył przez wiele lat – brzemienny w skutki, przerażający wybór między dwojgiem najdroższych sobie ludzi, jakiego musiał dokonać.

Wchodzi koń do baru to wstrząsająca lektura. Komik na scenie jest rozdarty między zobowiązaniem wobec publiczności a długiem wobec samego siebie. Posiłkując się jarmarcznym humorem i przekomarzając z widownią, wywołuje odrazę i współczucie – ludzie nie wiedzą, czy śmiać się, czy płakać. Wszystko rozgrywa się w obecności jego przyjaciela z lat dziecięcych, który stara się zrozumieć, dlaczego został sprowadzony na to przedstawienie.

 

Dawid Grosman napisał tak emocjonującą powieść, że chwilami czujesz, że musisz oderwać od niej wzrok, a nawet ją odłożyć, by złapać oddech i przygotować się na kolejną konfrontację z samym sobą i światem.

„De Morgen”

Mrożący krew w żyłach występ komediowy – tak zabawny, że popłaczecie się ze śmiechu, a zarazem dotykający najgłębszych zakamarków waszej duszy. Jednocześnie odpychający i wzruszający pokaz wulgarności – tak potężny, że prowadzi do katharsis. Mistrzowska technika literacka.

Gabriel Tsoran, „Ha’aretz”

Grosman pokazuje mechanizm emocji, opowiadając niezwykle piękną, bolesną historię.

„El Pais”

 

Dawid Grosman

Urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. W Polsce ukazały się: Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem, Bądź mi nożem, Księga gramatyki intymnej, Ciałem rozumiem.

*

Źródło: The Man Booker Prize; Gazeta Wyborcza; nota wydawnicza Świata Książki

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz