Dodany: 09.06.2017 09:54|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powstanie powieść graficzna na podstawie „Zabić drozda” Harper Lee

Zabić drozda, Harper LeeW listopadzie 2018 roku ukaże się powieść graficzna oparta na klasycznej książce autorstwa Harper Lee.  Zabić drozda ukazało się  w 1960 roku i od tego czasu sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy.

Komiksowa adaptacja powieści powstaje we współpracy spadkobierców Harper Lee oraz brytyjskiego wydawnictwa Heinemann. Ilustracje wykona Fred Fordham (ostatnio współpracujący z Philipem Pullmanem nad ich wspólną powieścią graficzną). Artysta powiedział o komiksie: „adaptacja opowieści, która znaczy tak wiele dla tak wielu ludzi – oraz znalezienie dla niej odpowiedniej formy artystycznej – to dla mnie wielki honor i odpowiedzialność, ale również przyjemność”.

Prace nad scenariuszem trwają, jednak wydawca Jason Arthur zdradził, że kadry, które wykonał do tej pory Fordham są zachwycające, a jego adaptacja będzie wierna oryginalnej historii.

Pomysł, by zrealizować adaptację komiksową Zabić drozda to część większego projektu zapoczątkowanego po śmierci Harper Lee w ubiegłym roku. W grudniu 2016 roku ogłoszono, że kilku biznesmenów z rodzinnego miasta autorki, Monroeville, zaprojektowało atrakcje turystyczne związane z powieścią. Między innymi ma powstać muzeum w sądzie, w którym ojciec Harper Lee – pierwowzór postaci Atticusa Fincha – miał swój gabinet. W planach jest również wybudowanie replik trzech domów opisanych w książce.

Idź, postaw wartownika, Harper LeeKwestia, czy sama Harper Lee zaakceptowałaby ten sposób wykorzystania jej dzieła, pozostaje sporna. W 2015 roku rynkiem czytelniczym wstrząsnęła publikacja powieści Idź, postaw wartownika opisującej wydarzenia poprzedzające Zabić drozda. Jej tekst został ujawniony i zatwierdzony przez osobę, która nalegała przez niemal całej życie pisarki, by już nigdy nie publikowała ona innych powieści. Rękopis odnaleziono w skrytce depozytowej autorki, lecz wciąż nie są jasne okoliczności tego odkrycia.

Podobnie nie wiadomo, czy Harper Lee chciałaby graficznej adaptacji Zabić drozda i zorganizowania opisanych atrakcji turystycznych. W 1993 roku napisała do przyjaciela, że jest stanowczo przeciwna rozwijaniu się „nowego wakacyjnego sportu w Monreville… ludzie przyprowadzają odwiedzających ich krewnych, by sobie na mnie popatrzyli”.

Źródło: Danuta Kean, „The Guardian”