Dodany: 01.06.2017 21:26|Autor: asia_

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

LALKI w LITERATURZE - KONKURS nr 209

Przedstawiam KONKURS nr 209, który przygotował KrzysiekJoy.

Tym razem tematem mojego konkursy są lalki. Skąd się wziął pomysł na taki właśnie temat? I to jeszcze u kogoś, kto ma trzech braci, więc lalki nie były zabawką, którą koniecznie mieć musieliśmy w rodzinnym domu? Może podczas oglądania ekspozycji w kieleckim Muzeum Zabawkarstwa, na której zgromadzono lalki z całego świata, przyszła mi na myśl, że można je uczynić bohaterkami literackiego konkursu? Grunt, że temat wdzięczny, zbytnich kłopotów w znalezieniu odpowiednich fragmentów w literaturze nie miałem. W konkursie znajdują się utwory przez wszystkich znane i lubiane, ale także fragmenty z powieści mniej popularnych, ale na pewno wartych poznania.

Zapraszam do zgadywania, liczę na duży ruch na forum. Proszę, podpowiadajcie sobie jak chcecie, nie mam zamiaru zabraniać jakichkolwiek podpowiedzi, choć liczę, że Wasze mataczenia będą wyrafinowane, inteligentne, takie żeby była dodatkowa zabawa w ich rozszyfrowywaniu.

Proszę też o jakieś krótkie wspomnienia na forum, dotyczące Waszych ulubionych lalek z dzieciństwa. :-)

Regulaminowa część konkursu.

Punktacja i laureaci:

Do odgadnięcia jest 30 fragmentów, za każdy można otrzymać 2 punkty (po jednym za autora i tytuł), czyli maksymalnie 60 punktów. W przypadku jednakowej liczby punktów, o miejscu zdecyduje czas zdobycia ostatniego punktu.

Podpowiedzi:

- To tylko zabawa, wiec forma podpowiedzi na forum jest zupełnie dowolna.
- Jeżeli ktoś chce uzyskać podpowiedzi standardowe, czyli czytałaś/eś, znasz autora, proszę mnie o tym poinformować.

Kontakt:

- Odpowiedzi przesyłamy na adres: [...]

Termin:

- Termin nadsyłania odpowiedzi tym razem dłuższy i upływa 22 czerwca o godzinie 23.59.
- Odpowiedzi na Wasze e-maile możecie spodziewać się w ciągu 24 godzin

UWAGA!
W dniach 9-11 czerwca nie będę odpisywał na Wasze maile. Może to się przedłużyć nawet o jeszcze jeden dzień.

Uwagi różne:

- Wszystkie książki występujące w konkursie mam ocenione.

Miłej zabawy,
KrzysiekJoy

Ostatni z baraków stał naprzeciwko drzwi T.; był to kram z zabawkami, lśniący od świecidełek, błyskotek i wspaniałych wyrobów z blachy. Pośrodku wystawy, na samym przodzie, na tle białych serwetek kramarz ustawił ogromną, chyba na dwie stopy, lalkę, ze złotymi włosami na głowie, w różowej, krepowej sukience; lalka miała prawdziwe włosy i oczy z emalii. To cudo stało na wystawie cały dzień ku nieopisanemu zachwytowi przechodniów poniżej lat dziesięciu; nie znalazła się jednak w M. matka dostatecznie bogata czy też dostatecznie rozrzutna, która by kupiła swemu dziecku tę lalkę.
E. i A. wystawały przed nią godzinami w kontemplacji i nawet K., ukradkiem co prawda, ośmieliła się na nią popatrzeć.
Wychodząc na dwór z wiadrem w ręku, smutna i znękana, K. nie mogła się oprzeć, by nie spojrzeć na tę wspaniałą lalkę, na tę "piękną panią", jak ją nazywała. Biedne dziecko aż osłupiało z zachwytu. Nie oglądała jeszcze nigdy lalki z bliska. Cały kram wydał jej się pałacem; ta lalka nie była lalką, ale uroczą zjawą. Była to radość, przepych, bogactwo, szczęście, które objawiły się nagle w jakimś zwodniczym blasku tej nieszczęsnej małej istotce zepchniętej na samo dno ponurej, zimnej nędzy. Z całą naiwną i smutną trzeźwością dziecka K. widziała przepaść dzielącą ją od tej lalki. Mówiła sobie, że "coś takiego" może mieć tylko królewna albo księżniczka. Patrzyła na różową sukienkę, na przygładzone włosy lalki i myślała sobie: "Jaka ta lalka musi być szczęśliwa!" Nie mogła oderwać oczu od cudownego kramu. Im dłużej patrzyła, tym większy ogarniał ją zachwyt. Zdawało jej się, że ogląda raj.
Inne lalki, stojące w głębi, wydawały jej się wróżkami i czarodziejkami, kramarz zaś, który przechadzał się w głębi sklepiku, robił na niej wrażenie samego Pana Boga.
W tym zachwycie zapomniała o wszystkim, nawet o tym, po co ją wysłano.

.................................................

Podobnie jak ptaki potrafią uwić sobie gniazdka z byle ździebełka, tak i dzieci potrafią zrobić sobie lalkę z byle czego. I kiedy A. i E. owijały kotka, K. owinęła swoją szabelkę, wzięła ją na ręce i kołysząc do snu, nuciła jej cichutko.
Lalka - to przemożna potrzeba, a zarazem jeden z najbardziej uroczych instynktów małych dziewczynek. Troszczyć się o kogoś, okrywać, stroić, ubierać, rozbierać, ubierać na nowo, pouczać, łajać nieco, kołysać, pieścić, usypiać, wyobrażać sobie, że "coś" jest "kimś" - w tym zawiera się cała przyszłość kobiety. Tak marząc i szczebiocąc, robiąc wyprawki i pieluszki, szyjąc sukieneczki, staniczki i kaftaniki, dziecko staje się dziewczynką, dziewczynka staje się młodą dziewczyną, młoda dziewczyna - kobietą. Ostatnia lalka zamienia się w pierwsze dziecko. Równie trudno sobie wyobrazić małą dziewczynkę bez lalki jak kobietę bez dziecka; i obie są prawie równie nieszczęśliwe.
K. zrobiła sobie zatem lalkę z szabelki.

Prawdę powiedziawszy, nie miałam najmniejszej ochoty iść pomiędzy gości, gdyż w towarzystwie rzadko na mnie zwracano uwagę; i gdyby tylko B. była dobra i towarzysko usposobiona, uważałabym za prawdziwą przyjemność spędzać z nią wieczory, zamiast spędzać je pod groźnym okiem pani R. w salonie pełnym pań i panów.
Jednakże B., skoro tylko ubrała swoje panienki, zwykła była przenosić się w bardziej ożywione sfery kuchni i pokoju gospodyni, zazwyczaj i świecę zabierając z sobą. Wtedy, dopóki ogień nie przygasł, siedziałam z lalką na kolanach, oglądając się raz po raz dokoła, by się przekonać, czy coś gorszego ode mnie nie pokutuje w tym mrocznym pokoju; a gdy już głownie nabierały ciemnoczerwonego koloru, rozbierałam się prędko, szarpiąc, jak umiałam, węzły i tasiemki, i chroniłam się od zimna i ciemności do łóżeczka.
Do tego łóżeczka zabierałam zawsze swoją lalkę. Istota ludzka musi coś kochać, a ja w braku godniejszych kochania przedmiotów znajdowałam przyjemność w kochaniu i pieszczeniu tej wyblakłej podobizny człowieka, lichej i źle ubranej jak miniaturowy strach na wróble. Zastanawia mnie to, gdy sobie przypominam, jak niedorzecznie a szczerze rozpływałam się nad tą zabaweczką, wyobrażając sobie, że ona żyje i zdolna jest odczuwać.
Nie byłabym mogła usnąć, nie otuliwszy jej wpierw swoją nocną koszulką, a gdy leżała przy mnie bezpiecznie i ciepło, czułam się stosunkowo dobrze, wierząc, że i ona również czuje się dobrze.

Kaleb i jego córka siedzieli w swej pracowni, która służyć im musiała także jako pokój mieszkalny; trzeba rzec, iż osobliwe było to pomieszczenie. Stały tam wykończone i nie wykończone domki dla lalek z najróżniejszych sfer. A więc podmiejskie jednorodzinne domki dla lalek średniozamożnych; po jednym pokoju z kuchnią dla lalek z warstw niższych; wspaniałe rezydencje miejskie dla lalek bogatych. Niektóre z tych budowli były już umeblowane wedle kosztorysu, zgodnie z wymaganiami lalek o skromnych dochodach; inne mogły być na żądanie wyposażone w sprzęty wedle najdroższego cennika, gdyż na półkach piętrzyły się stosy krzeseł i stołów, kanap, łóżek i foteli. Arystokracja i szlachta i w ogóle szary tłum - wszystko to leżało tu i tam w koszach, spoglądając szeroko rozwartymi oczami w sufit. Ale przy określaniu ich stanowiska w społeczeństwie i zamykaniu w granicach własnej klasy (co, jak doświadczenie wykazuje, w życiu prawdziwym okropnie jest trudne) twórcy zabawek poprawili naturę, która częstokroć bywa przewrotna i krnąbrna; albowiem nie poprzestawszy na tak dowolnych znamionach, jak atłasy, perkale i strzępki gałganów, obdarzyli lalki cechami fizycznymi, które wykluczały wszelkie pomyłki. Tak więc lalka-dama wytworna miała członki z masy woskowej, nadzwyczajnie kształtne; ale tylko ona i osoby jej stanu. Niższa warstwa społeczna wykonana była ze skóry, jeszcze niższa - z grubego płótna. Jeśli zaś idzie o pospólstwo, miało ono ręce i nogi zrobione ze zwykłych zapałek. No i proszę - wyznaczono im miejsce w hierarchii społecznej, poza które żadną miarą nie mogły się wydostać!

Moje serce na chwilę przestało bić. Schowek! Mała spiżarka, do której dziadek nigdy mnie nie wpuszczał. Czemu wcześniej na to nie wpadłem? Tamtego ranka w pobliżu jednego ze szwów odnalazłem malutką kieszeń, a w niej kluczyk. Chwyciłem tę papierową główkę i pomknąłem do tamtego małego pomieszczenia. Klucz pasował idealnie, a drzwi otworzyły się prawie bezgłośnie. Gdy włączyłem światło, niemal zaparło mi dech w piersiach – patrzyła na mnie cała armia małych ludzi.
Małe pomieszczenie wypełniały lalki wszelkich rozmiarów i kształtów, w różnym stopniu wykończone. Byli wśród nich król, dziewczyna, błazen i wiele zwierząt: krokodyl z na wpół namalowanymi zębami, małpka i koń bez ogona. Niektóre wyglądały tak, jak gdyby miały zaraz zeskoczyć z półki. Innym brakowało kończyn albo ubrań. Od jednej ściany pomieszczenia do drugiej rozpięty był sznurek, a na nim wisiały małe nóżki i ramiona, które jeszcze nie znalazły właściciela.
Na stoliku rozłożone były ubranka, starannie uszyte ze skrawków materiału. Rozpoznałem wśród nich fartuch mojej matki, który posłużył jako materiał na dziewczęcą sukienkę, a także jedną z naszych serwetek, przerobioną na malutką koszulę. W powietrzu unosił się zapach lakieru. Na drewnianych półkach stały małe słoiczki z farbami i wysuszone pędzle w słoikach. Gdzieś zupełnie z tyłu dostrzegłem malowaną scenę wykończoną aksamitnymi kurtynami. Pośród lalek na półce siedział książę, otulony karmazynowym płaszczem zdobionym króliczym futrem.
Tak właśnie odkryłem sekret mojego dziadka. Towarzystwa dotrzymywali mu ci maleńcy ludzie, własnoręcznie wykonywane pacynki. Tylko dlaczego nigdy mi ich nie pokazał? Czyżby przez cały czas przygotowywał się do czegoś wyjątkowego, do jakiegoś ambitnego występu? I dlaczego schował jedną z tych niedokończonych laleczek w kieszeni płaszcza?

Przypominam sobie moje pragnienia dziecięce. Jakże dobrze rozumiem dziś wszechwładne zachcianki moich pierwszych lat życia!
Widzę jeszcze ze szczególną wyrazistością lalkę, która, gdy miałem osiem lat, wystawiona była w mizernym kramie na ulicy de la Seine. Dlaczego mi się ta lalka spodobała, doprawdy nie wiem. Byłem bardzo dumny z tego, że jestem chłopcem, gardziłem dziewczynkami i z niecierpliwością czekałem chwili (nadeszła, niestety!), w której kolący zarost pojawi mi się na podbródku. Bawiłem się w żołnierzy i celem karmienia konia na biegunach rwałem rośliny, które matka moja hodowała w doniczkach na oknie. To były chyba męskie zabawy! A jednak zapragnąłem lalki. Herkulesi miewają takie słabostki. Czy lalka, którą pokochałem, była przynajmniej ładna? Wcale nie. Widzą ją jeszcze. Miała czerwoną plamę na każdym policzku, ramiona wiotkie i krótkie, szkaradne, drewniane ręce i długie, szeroko rozstawione nogi. Jej kwiecista spódnica przytrzymywana była w pasie dwiema szpilkami. Widzę jeszcze czarne łebki tych szpilek. Była to lalka nieelegancka, lalka z przedmieścia. Pamiętam doskonale, że choć byłem malcem, który niewiele par spodni zedrzeć zdołał, czułem na swój sposób, ale bardzo żywo, że lalka ta nie miała ani wdzięku, ani szyku, że była ordynarna i brutalna. Ale kochałem ją mimo to. Kochałem dlatego właśnie. Kochałem tylko ją. Pożądałem jej. Żołnierze i bębny nie miały już dla mnie żadnej wartości. Już nie karmiłem konia na biegunach gałązkami heliotropu i rezedy. Lalka ta była dla mnie wszystkim. Aby zmusić Wirginię, moją niańkę, by przeszła ze mną obok sklepu przy ulicy de la Seine, wynajdywałem podstępy godne człowieka dzikiego. Przyciskałem nos do szyby i niania musiała siłą ciągnąć mnie za rękę: „Paniczu, późno już i mama będzie się gniewać“. Panicz niewiele sobie robił wówczas z gniewu lub bicia. Ale niańka unosiła go jak piórko i panicz ustępował przed siłą. Odtąd, z wiekiem, panicz się popsuł i ustępuje ze strachu. Wtedy nie bał się niczego. Byłem nieszczęśliwy. Niewyrozumowany, lecz nieprzeparty wstyd nie pozwalał mi wyjawić przed matką, co było przedmiotem mej miłości. Stąd moje cierpienia. Przez kilka dni lalka, zawsze przytomna w mym umyśle, tańczyła przed mymi oczami, patrzała na mnie, otwierała mi ramiona, przybierała w mej wyobraźni jakby pozory życia, co czyniło ją jeszcze bardziej tajemniczą i straszną i tym bardziej drogą i pożądaną.

Najważniejszym, specjalnym prezentem - rodzice w ten sposób wyrażali swą miłość do mnie - zawsze była duża lalka z niebieskimi oczami. Sądząc po cmokaniu dorosłych, domyślałam się, że w ich mniemaniu lalka stanowi spełnienie moich najskrytszych marzeń. Ale ta zabawka i jej osobliwy wygląd wprawiały mnie w konsternację. Nie wiedziałam, co mam z nią robić. Udawać, że jestem jej mamą? Nie interesowały mnie dzieci ani pojęcie macierzyństwa. Ciekawiły mnie wyłącznie istoty ludzkie w moim wieku i mojego wzrostu, nie potrafiłam wykrzesać z siebie ani odrobiny entuzjazmu na myśl, że kiedyś zostanę matką. Macierzyństwo kojarzyło mi się z podeszłym wiekiem i z innymi odległymi perspektywami. Szybko jednak nauczyłam się właściwego, zgodnego z oczekiwaniami dorosłych postępowania z lalą: miałam ją nosić na rękach i kołysać, wymyślać i odgrywać różne scenki z jej udziałem, a nawet z nią spać. Książki dla dzieci pełne były obrazków przedstawiających dziewczynki śpiące ze swoimi lalkami. Z reguły były to szmaciane lalki, ale takie w moim przypadku w ogóle nie wchodziły w grę. Zresztą ich okrągłe tępe oczka, płaskie jak naleśniki twarze i pomarańczowe robale zamiast włosów budziły we mnie obrzydzenie i głęboko skrywany lęk.
Ja dostawałam inne lalki, które miały sprawić mi ogromną przyjemność, lecz wywoływały zgoła odmienne uczucia. Kiedy kładłam taką lalkę obok siebie w łóżku, nieustępliwie kłuła mnie swymi sztywnymi kończynami, drapała ostrymi paluszkami. Kiedy we śnie obracałam się na drugi bok, uderzałam głową o zimną i twardą jak kość łepetynę lalki. Trudno wyobrazić sobie bardziej uciążliwą i wrogo nastawioną towarzyszkę w łóżku. Trzymanie jej na rękach wcale nie było przyjemniejsze. Wykrochmalona gaza czy koronka na bawełnianej sukience drażniła podczas przytulania. Pragnęłam tylko jednego: rozerwać lalkę na części. Zobaczyć, z czego jest zrobiona, odkryć, co sprawia, że jest taka pożądana, znaleźć to piękno, przekonać się, na czym polega jej atrakcyjność, która najwyraźniej mnie jednej umykała. Wszyscy dorośli, starsze dziewczęta, sklepy, czasopisma, gazety, wystawy sklepowe - cały świat zgodnie twierdził, że modrooka, żółtowłosa, różowa lalka stanowi przedmiot westchnień każdej dziewczynki, jest jej wymarzonym skarbem. "Popatrz - mówili - jaka ona jest piękna, musisz być dzisiaj grzeczna, żeby na nią >zasłużyć<". Wodziłam palcem po jej twarzy, dziwiąc się wąskim kreskom brwi; szarpałam za perłowe ząbki wetknięte niczym klawisze fortepianu między czerwone, złożone w ciup usteczka. Gładziłam zadarty nosek, trącałam szklane błękitne oczka, skręcałam żółte włosy. Nie mogłam jej pokochać. Ale mogłam ją zbadać, sprawdzić, co w niej jest takiego, co budzi podziw całego świata.

Mama weszła do pokoju z uśmiechem i świątecznymi życzeniami.
Przyniosła jeszcze więcej prezentów, włącznie z olbrzymim domkiem dla lalek, który kiedyś należał do niej... i jej pełnej nienawiści matki.
- Ten prezent nie jest od Mikołaja -oznajmiła, stawiając domek ostrożnie na podłodze, i teraz, przysięgam, nie było już w naszym pokoju centymetra wolnego miejsca.
- To mój prezent dla Ca... i Co...
Przytuliła ich, ucałowała w policzki i powiedziała, że teraz mogą się bawić w dom, rodziców i gospodarzy, tak jak ona to robiła, gdy miała pięć lat. Gdy zauważyła, że żadne z nas nie było szczególnie zainteresowane domkiem, nie skomentowała tego. Ze śmiechem uklękła na podłodze, przysiadając na obcasach, i opowiedziała nam, jak bardzo zawsze lubiła ten domek.
- On jest niezwykle cenny - powiedziała - na rynku ten domek mógłby przynieść niezłą fortunę. Same miniaturowe, porcelanowe laleczki z ruchomymi częściami są bezcenne, mają ręcznie malowane twarzyczki. Wielkość lalek odpowiada skali domku, to samo jest z meblami, obrazami. Ten dom był wykonany przez artystę mieszkającego w Anglii. Każde krzesło, stół, łóżko, lampa, żyrandol są imitacjami prawdziwych antyków.
Wykonanie tego cacka zabrało artyście dwanaście lat.
- Popatrzcie, jak się otwierają i zamykają te małe drzwi.
Wszystkie szuflady się wysuwają. Jest nawet malutki kluczyk do zamykania biurka, a tylko popatrzcie, jak niektóre drzwi wsuwają się w ściany - to są tak zwane kieszeniowe drzwi. Chciałabym, żeby w tym domu były takie drzwi; nie wiem, dlaczego wyszły z mody. Spójrzcie na te ręcznie rzeźbione freski pod sufitem, boazerię w jadalni i bibliotece i miniaturowe książki na półkach. Pewnie nie uwierzycie, ale mając mikroskop, moglibyście przeczytać tekst!
Zręcznymi i delikatnymi palcami zademonstrowała nam wszystkie fascynujące elementy domku, który mogły posiadać tylko dzieci nadzwyczajnie bogatych rodziców.

W bajce Wasylisa Pięknolica pojawia się ciekawy motyw. Umierając, kupcowa woła córkę i daje jej lalkę, która będzie córce pomagać w życiu. Lalkę zawsze trzeba najpierw nakarmić i napoić, a dopiero potem prosić o radę. Wasylisa będzie nosić lalkę w kieszeni do końca życia. W lalce przebywają duchy przodków ( w tym przypadku chodzi o matkę) i to jest najbardziej archaiczne wierzenie plemienne występujące na świecie.
W planie symbolicznym lalka zastępuje zmarłego członka rodziny, jest miejscem spoczynku duszy nieboszczyka. U niektórych plemion afrykańskich istnieje obyczaj, że wdowiec, który żeni się po raz drugi, robi posążek zmarłej żony i trzyma go w swojej chacie na honorowym miejscu. Figurce okazuje szacunek, żeby zmarła nie była zazdrosna na tamtym świecie o nową żonę. W Nowej Gwinei po czyjejś śmierci robi się małą lalkę, która strzeże duszy zmarłego. Inkarnowany w lalce zmarły będzie pomagał tylko wtedy, gdy mieszkańcy będą o niego dbać, karmić go, kłaść spać itd.

Wśród syberyjskich północnych plemion głowy lalek robi się z ptasich dziobów. Lalka jest gwarancją płodności, więc młodzi w czasie nocy poślubnej zabierają z sobą lalkę do łóżka. W lalce może się też zagnieździć zły duch Kikimora. Taką lalkę należy spalić. W Kursku na przykład, twarze lalek są puste, bez oczu, ust i nosa, chodzi o to, żeby w lalce nie zagnieździł się zły duch i nie wyrządził szkody dziecku. Lalki, które mają moc opiekuńczą, są dziedziczone: matka taką lalkę przekazuje córce.
Chanty, Mansi, Nieńcy i inne ludy z Syberii Północnej miały wyjątkową lalkę, itarm. Lalkę ubierano i kładziono na posłaniu nieboszczyka. W trakcie posiłku przynoszono lalce kawałeczki jedzenia i okazywano wielki szacunek, bo była sobowtórem zmarłego. Ten rytuał przeniósł się do rosyjskich bajek. W bajce Tierioszeczka dwoje staruszków nie mających dzieci owija pieluchami polano i kładzie do kołyski. Z polana wyrasta Tierioszeczka (ten motyw dotrwał aż do Carla Collodiego i jego słynnego Pinokio). Powszechnie znane rosyjskie drewniane lalki, matrioszki, wyrosły z mitycznego-rytualnego myślenia.

Zasypiając, podjęłam mocne postanowienie, że ucieknę do domu dziecka...
Rano ojciec dał mi w prezencie dwie lalki. A ja dotąd nie miałam prawdziwych lalek. Tylko szmaciane. Od babci. A lalki, które przywiózł ojciec, miały oczy, zamykały je i otwierały, poruszały rękami i nogami, jedna piszczała coś jakby "mama". Wydawało mi się, że to jakieś czary. Bardzo ich pilnowałam, bałam się nawet wynieść je na podwórze, pokazywałam je tylko przez okno. Mieszkaliśmy na parterze, dzieci z całego domu przychodziły pod okno popatrzeć na moje lalki.
Byłam słaba, chorowita. Wiecznie miałam pecha. To czoło rozbiłam, to nadziałam się na gwóźdź. Albo mdlałam. Tak że dzieci niechętnie dopuszczały mnie do swoich zabaw. Robiłam, co mogłam, żeby wkraść się w ich łaski, wpadałam na najróżniejsze pomysły. Doszło nawet do tego, że zaczęłam podlizywać się Dusi, córce dozorczyni. Dusia była wesoła, energiczna, wszyscy lubili się z nią bawić.
Poprosiła, żebym wyniosła lalkę, a ja nie potrafiłam jej odmówić. Co prawda, nie od razu się zgodziłam, trochę się jeszcze opierałam.
- Nie będę się z tobą bawiła - zagroziła Dusia.
To od razu na mnie podziałało.
Wyniosłam tę "mówiącą" lalkę. Ale niedługo się nią bawiłyśmy. Posprzeczaliśmy się o coś i zaraz doszło do bójki. Dusia wzięła moją lalkę za nogi i walnęła o mur. Odpadła głowa. a z brzuszka wyskoczył guzik.
Wszystkie dzieci zaczęły płakać.
- Zwariowałaś Dusia!
- A czego się rządzi? - Dusia rozmazywała łzy po policzkach... - Myśli, że jak ma tatusia, to jej wszystko wolno. I lalki ma, i tatusia.
Dusia nie miała ani ojca, ani lalek...

10.

Czarnooka dziewczynka, z dużymi ustami, nieładna, lecz żywa, z odsłoniętymi dziecięcymi ramionkami, które od szybkiego biegu wysunęły się ze stanika, z czarnymi kędziorami odrzuconymi do tyłu, z obnażonymi cieniutkimi rączkami i malutkimi nóżkami w koronkowych pantalonikach i płytkich pantofelkach, była w tym miłym wieku, kiedy dziewczynka już nie jest dzieckiem, lecz dziecko jeszcze nie jest panienką. Wywinąwszy się ojcu podbiegła do matki i nie zwracając uwagi na jej surową reprymendę ukryła zaczerwienioną twarz w koronkach matczynej mantyli i zaśmiała się. Śmiała się z czegoś i tłumaczyła coś urywanie o lalce, którą wyjęła spod sukienki.
– Widzi mama?... Lalka... Mimi... Widzi mama? I N. już więcej nie mogła mówić (wszystko wydawało się jej śmieszne). Upadła na matkę i roześmiała się tak głośno i dźwięcznie, że wszyscy, nawet afektowana dama, roześmieli się mimo woli.
– No już idź, idź z tym swoim potworem! – powiedziała matka odpychając córkę z udanym gniewem. – To moja młodsza córka – zwróciła się do przybyłej. N., odrywając na chwilę twarz od koronkowej mantylki matki, spojrzała na damę z dołu poprzez łzy śmiechu i znowu ukryła twarz.
Dama, zmuszona do napawania się sceną rodzinną, uznała za właściwe wziąć w niej jakiś udział.
– Powiedz, kochanie – rzekła zwracając się do N. – kim jest dla ciebie ta Mimi? Pewno córka?

N. nie przypadł do gustu ton pobłażliwego zniżania się do dziecinnej rozmowy, z jakim dama zwróciła się do niej. Nic nie odpowiedziała, tylko poważnie popatrzyła na damę.

11.

Przed ośrodkiem na Nowych Wysoczanach przedzieram się przez tłum kobiet - mieszkają tutaj tylko ubodzy - które mają pełne ręce podarunków: bochenek chleba, bańki mleka, zabawki, pierzynę, ubrania, mąkę, kaszę mannę, lampę, narzutę. W biurze jakaś robotnica oddaje zrobiony na drutach sweter, różowy, czysto wyprany. Chcę sobie zapisać jej nazwisko. "Po co to pisać?" - protestuje i zawstydzona cicho wychodzi. To jest ten piękny wstyd biedaków, którzy chcieliby dać dużo, ale mogą dać niewiele. Przed szatniami ośrodka stoją grupki ludzi. Jakaś pani, dobroduszna, miła, przyniosła spory wianuszek serdelków. Takich jak trzeba, ze słoniną, i rozdaje je dzieciom. Jeszcze tamta dziewczynka! I ten chłopiec jeszcze nie ma! No chodź tu, nie wstydź się! Podobno ta pani przychodzi tu codziennie. Stoję chwilę w biurze, drzwi się tu nie zamykają. Prażanie przychodzą tu jeden za drugim, każdy coś przynosi. I nie tylko, że dają, ale jeszcze umieją dawać! Ze Schroniska Baxy zatelefonowano do szefa firmy Ara, czy nie daliby im tanio jakiś ubranek, dla dzieci. "Dlaczego tanio? Po prostu wam je dam". I dał, chociaż było aż tego dwieście sztuk. Przywieźli je chwilę potem - i nie tylko ubranka, każde dziecko dostało do tego l a l k ę. Dzieci cieszyły się oczywiście bardziej z lalki niż z ubranka. Biedak zawsze bardziej cieszy się z luksusu niż z tego, co niezbędne, to jest szczególna psychologia wdzięczności, coś, czego syci nie znają. Dajcie głodnemu chleb, powie "dziękuję", dajcie mu brzoskwinię, rozpromieni się. Chleb to dobroczynność, brzoskwinia - uznanie, że każdy człowiek ma prawo do święta. Ubranka to dar, ale lalka to święto, coś wyjątkowego.

12.

- Być może, jednak trochę go uradowałyśmy - powiedziała potem Anna.
- Być może - odpowiedziałam. - Ale teraz koniec. Nie myślę już sprawiać nikomu przyjemności.
A jednak sprawiłam komuś przyjemność. I Anna także. Następnego bowiem dnia pani w szkole powiedziała nam, że jedna dziewczynka z naszej klasy, która nazywa się Marta, przez długi czas nie będzie mogła chodzić do szkoły. Zachorowała na tak ciężką chorobę, że będzie musiała leżeć w łóżku przez wiele miesięcy. Wieczorem, zanim usnęłam, leżałam i myślałam o Marcie i wówczas postanowiłam, że dam jej moją najładniejszą lalkę - Bellę. Bo wiedziałam, że Marta nie ma żadnych zabawek.
Rano opowiedziałam Annie, że mam zamiar dać Marcie moją lalkę, wówczas Anna poszła i przyniosła swoją najpiękniejszą książkę z bajkami. Po lekcjach pobiegłyśmy do Marty. Leżała w łóżku i była bardzo blada. Nigdy jeszcze nie widziałam, żeby ktoś się tak ucieszył jak Marta, gdy położyłyśmy jej na kołdrze Bellę i książkę z bajkami. Ojej, jak się cieszyła! Obejmowała Bellę i książkę i wciąż tylko się śmiała. I zawołała swoją mamusię, żeby przyszła popatrzyć.
Gdy byłyśmy za drzwiami, powiedziałam do Anny:
- No, ale zrobiłyśmy jednak komuś przyjemność, chociaż wcale nie myślałyśmy o tym.
A Anna zdziwiła się okropnie i powiedziała:
Rzeczywiście! Następnie zaś dodała:
- W każdym razie dobrze się stało, że nie zaczęłyśmy Marcie śpiewać. Bo mnie wydaje się, że ludzie cieszą się o wiele bardziej, gdy dostają lalki lub książki.
- Tak, przynajmniej dzieci - stwierdziłam.

13.

Nie pamiętam, jak przebiegł dzień, gdy rodzice przyjechali z Augustem ze szpitala do domu. Nie pamiętam, co powiedziałam, zrobiłam i poczułam, widząc go pierwszy raz, za to w rodzinie krążą na ten temat opowieści. Mówi się, że długo i w milczeniu patrzyłam na niego i w końcu stwierdziłam: „To nie wygląda jak Lilly!”. Tak nazywała się lalka, którą w czasie ciąży mamy dostałam od babuni, żebym wprawiała się w byciu starszą siostrą. Lalka była z rodzaju tych, co to są jak żywe. Przez wiele miesięcy chodziłam z nią wszędzie, dawałam jej jeść i zmieniałam pieluchy. Podobno nawet nosiłam ją we własnoręcznie uszytej chuście. Zaledwie kilka minut (tak twierdzi babunia) albo kilka dni (tak twierdzi mama) po mojej pierwszej reakcji na widok Augusta już go obcałowywałam, tuliłam do siebie i gadałam do niego po dziecięcemu. Od tego czasu nie wzięłam Lilly do ręki ani o niej nie wspomniałam.

14.

Kiedy widzi na ścianie swój zgarbiony cień, prostuje się w ramionach.
Zatrzymuje się dopiero przy otwartych drzwiach małego sklepiku. Na podłodze tańczy lalka. Jest to kukiełka w słomkowym kapeluszu. Lekkimi, pajęczymi ruchami dotyka pluszowymi bucikami podłogi, także jej małe ręce poddają się powabnie muzyce dobiegającej z wnętrza sklepiku. To przykuwa uwagę Landy. Jest to radosny widok. Wzrok Landy wędruje wzdłuż nitek w górę, by zobaczyć tego zręcznego człowieka, który wprawia je w ruch. Zauważa kobiece ręce, a następnie całą Helenkę.
Umalowała się do pracy i bardzo jej w tym do twarzy.
Landa usmiecha się do niej wymownie, lecz młoda kobieta jakby go wcale nie pamiętała.
- Dzień dobry. - Napastnik podchodzi bliżej.
- Dzień dobry - odpowiada Helenka, nie przestając zajmować się tańcem.
- Czy myśmy już się gdzieś nie widzieli? - Pomaga jej Landa i jeszcze mocniej wyprostowuje się w ramionach, by się przypomnieć.
- Nie - zbywa go Helenka jak zwykłego natręta. - Interesują pana lalki?
- Lalki nie - mówi Landa tonem, z którego przy odrobinie dobrej woli mogłaby wyczytać, że byłby zainteresowany lalkarką. Helenka jednak nie przejawia dobrej woli.
- Przykro mi - mówi.
Kukiełka kończy taniec, a młoda kobieta znika z nią w sklepiku.
Landa kręci sięz zakłopotaniem i - najtrafniej rzecz ujmując - spada.

15.

Czym się miała zająć? Z rozpaczą przycisnęła drobne rączki do piersi. Opuszczenie, w jakim się znalazła, wydało się jej bezgranicznie rozpaczliwe, niegodziwe i krzywdzące; oburzało ją do głębi. Po raz pierwszy w życiu przeżywała coś równie strasznego; zdawało jej się, że wszystko przepadło na zawsze, że już nic nigdy nie wróci. Zobaczyła obok siebie lalkę siedzącą na fotelu z wyciągniętymi nogami, opartą o poduszkę i patrzącą na nią jak żywy człowiek. Nie była to ta nakręcana lalka od pana Rambaud, lecz inna, duża, z głową z masy papierowej, z kręconymi włosami i szklanymi oczami, których nieruchome spojrzenie niepokoiło ją czasem. Po dwóch latach stałego rozbierania i ubierania była już wytarta na policzkach i brodzie, a różowe, wypchane trocinami ręce i nogi zmiękły, zwiotczały jak stare gałgany. Teraz lalka miała właśnie iść spać i była tylko w nocnej koszuli, a ręce miała wyciągnięte, jedną do góry, drugą na dół. Joasia widząc, że nie jest tak zupełnie sama, poczuła się przez chwilę mniej nieszczęśliwa. Wzięła ją na ręce i przytuliła mocno, a tekturowa głowa lalki zwisała do tyłu na wykręconej szyi. Dziewczynka mówiła jej, że jest najgrzeczniejsza, ma dobre serce, nie wychodzi nigdy i nigdy nie zostawia jej zupełnie samej. Była jej skarbem, małym kotkiem, kochanym serduszkiem. Całowała ją czule, jeszcze drżąc cała i powstrzymując się od płaczu.
Poczuła się pomszczona nieco tym gwałtownym wylewem czułości. Wstała i opierając twarz o szybę wyjrzała przez okno; lalka jak łachman zwisała w jej rękach.

16.

Na moje siódme urodziny dostaję w prezencie Jacka.
Kto wie, skąd mama go zdobyła! Nadal jeszcze nie ma sklepów z zabawkami. Tak długo o nim marzyłam, tak długo mówiłam o lalce, o dzidziusiu, tyle razy zwijałam kawałek starego materiału i kołysałam w ramionach. I nagle jest ze mną! Jacek ma miękkie ciałko z materiału i główkę z porcelany. Jest blondynem i ma niebieskie oczy. To najcudniejszy dzidziuś na świecie.
Zaniemówiłam ze szczęścia. Ostrożnie kładę go do wózka dla lalek, który dała mi sąsiadka, i nakrywam go troskliwie różową kołderką. Romek i Ryszard wyśmiewają się ze mnie, ale nie zwracam na nich uwagi. Taszczę wózek na ulicę i pcham go do parku.
Jest wprawdzie szary listopadowy dzień i jest dość zimno, ale dla mnie świeci z nieba słońce, ptaki ćwierkają, kwiaty kwitną i wszystko jest piękne, bo ja jadę z moim dzidziusiem na spacer. Szczęśliwa mruczę pioseneczkę, poprawiam od czasu do czasu kołderkę i przyglądam się malutkiej twarzyczce Jacusia. Śpi spokojnie. Jego niebieskie oczka przykrywają powieki z długimi, gęstymi rzęsami.
Siadam na ławce, jak to mają w zwyczaju młode matki, wyjmuję Jacka z wózka, by go trochę popieścić. Niespodziewanie staje przede mną mała dziewczynka, chuda, głodna i zła jak osa.
- Mogę przez chwilę potrzymać twoją lalkę?
Nagle wiem, co się stanie, przeczuwam dokładnie to, co się zdarzy. Widzę wszystko jak na tych ruchomych obrazach, które nazywają się kino.
- Nie.
Ale ta dziewczynka spogląda na mnie ponuro.
- Tylko przez chwilę!
Skubie mój rękaw. Milczę i przyciskam Jacka mocno do siebie. Ona jest coraz bardziej zła, a moje "nie" staje się coraz słabsze. Ona po prostu nie daje za wygraną.
Daję jej Jacka zawiniętego w różową kołderkę.
- Bądź ostrożna!
A potem dzieje się dokładnie to, co przewidziałam. Jacek upada na ziemię, jego głowa roztrzaskuje się na wiele kawałków, jego puste niebieskie oczy mrugają bez sensu, aż w końcu całkiem zamierają. Nagle widzę leżące przede mną roztrzaskane dziecko z getta.
Ptaki przestały ćwierkać, już nie kwitnie żaden kwiat, przez gęste, szare chmury nie przedziera się ani jeden promień słońca. Dziewczynka ucieka. Zbieram skorupy i kładę je do wózka, a potem jadę powoli do domu.

17.

Moja łódź płynęła coraz wolniej, prąd zamierał, rzeka jakby zatrzymywała się i zamieniała w jezioro. Ale to było złudzenie, to tylko nurt zmienił kierunek i wracał z powrotem pod prawy brzeg. Patrzyłem na gałęzie zwisające nisko i odbijające się w wodzie i zamierzałem już podnieść się i powiosłować, aby odbić się od tego brzegu, który prowadził, być może, do ślepej odnogi – gdy nagle poprzez gałęzie zobaczyłem dziewczynę w harcerskim mundurku. Klęczała na piasku w wykrocie powstałym po oberwaniu się brzegu – i bawiła się lalką. Przytrzymałem się ręką gałęzi i patrzyłem: dziewczyna trzymała za rękę lalkę, która siedziała naprzeciw niej, na kamieniu. Lalka zrobiona była z brudnych i podartych szmatek, głowę miała wypchaną i przewiązaną sznurkiem, tak jak to robią dzieci na wsi, jej włosy uformowane były z rozplecionych sznurków. Powiedziałem, że dziewczyna trzymała lalkę za rękę? Nie, bo lalka nie miała wcale rąk, to mnie się tylko zdawało. Dziewczyna mówiła do lalki cichym, monotonnym głosem:
- Widzisz kochana, zostałyśmy na tym świecie same, nie mamy już nikogo, wszyscy pomarli, to bardzo smutne, to strasznie smutne. Proszę cię, nie płacz, bo mnie jest też bardzo smutno. Musimy się bardzo kochać. Jak będziemy się kochać, to nam będzie lżej, nie będzie nam tak smutno…
Chciałem odepchnąć się jak najciszej od brzegu, ale plusnęła jakaś gałązka i dziewczyna odwróciła głowę. Krzyknęła, ale zaraz uśmiechnęła się. Ja pewnie też uśmiechnąłem się. Łódź oddalała się. Dziewczyna klęczała i patrzyła na mnie. Trzeba mi było uśmiechać się i oddalać, odpływać. Ale ja zrobiłem coś bardzo głupiego i złego. Powiedziałem:
- Wstyd, żeby taka duża dziewczyna bawiła się jeszcze lalką.
Twarz dziewczyny spoważniała, potem posmutniała. Dziewczyna odwróciła głowę i zakryła obiema rękami oczy.

18.

Oparci o barierkę patrzyli na migoczące światłami centrum Warszawy.
- W podstawówce miałam bardzo dobrą przyjaciółkę – zaczęła w zamyśleniu N. – Kiedyś była u mnie i bawiłyśmy się lalkami. Nie miałam zbyt dużo lalek, ale jedna była naprawdę piękna i wiedziałam, że ona mi jej zazdrości.
- Brzmi jak początek brazylijskiego serialu dla dzieci – wywrócił oczami X, odzyskując powoli humor.
N. zignorowała jego uwagę.
- Gdy wyszła, zauważyłam, że tej pięknej lalki nie ma. Pokłóciłyśmy się, bo następnego dnia ona twierdziła, że jej nie wzięła.
- Przecież sytuacja była oczywista – powiedział F. – Wzięła i potem rżnęła głupa.
- Tak myślałam – przyznała N. – Straciłam najlepszą przyjaciółkę, przestałyśmy się do siebie odzywać. Dziś nawet nie wiem, gdzie ona mieszka.
- Myślisz, że teraz oddałaby ci tę lalkę? – zapytał F.
- Nie o to chodzi. Upłynęły dwa lata i przestałam się bawić lalkami. Niedawno robiłam porządek w moim pokoju i znalazłam tę lalkę za szafą. Wpadła mi tam przypadkiem.
Zapadło milczenie. Przyjaciele opierali się o murek otaczający ogród i patrzyli na centrum miasta migoczące tysiącami świateł.

19.

Zadzwonił fiakier, że już jest. Byłam ubrana i gotowa. Tata sprawdził rzeczy, a Mama, czy mam pieniądze i bilet. Tknięta nagłą myślą poskoczyłam do mojego pokoju i pochwyciłam siedzącą na kanapie lalkę Rozalindę. Dostała ją kiedyś Hanka od najmilszej kuzynki z kuzynek Taty, Jadwini, która jest słynna w naszej rodzinie, bo jeszcze przed wojną chodziła na uniwersytet, i to w dodatku na przyrodę. Wielka z niej była emancypantka.
Jadwinię bardzo lubię, a z Rozalindą, którą po Hance odziedziczyłam, nie rozstaję się nigdy. I teraz poczułam, że nie mam serca jej zostawić. Niech choć ona jedzie ze mną. Od dawna już mi się ani śni bawić lalkami, lecz Rozalindzie zawsze będę wierna jako towarzyszce szczęśliwego dzieciństwa. Owinęłam ją w serwetę ściągniętą ze stołu. Niestety, czekała mnie przeprawa z Mamą, która nie chciała pozwolić na jeszcze jeden, zbyteczny jej zdaniem, bagaż. Aż załamała ręce na widok lalki.
- Pozwól, Basiu, - wstawił się Tata za mną. I dodał żartobliwie: - Oto moja dorosła córka.
Nie wiadomo czemu, Mama nagle rozpłakała się. Ja się rozpłakałam. Tylko Tata i Hanka zachowali zimną krew. Wolę zresztą zapuścić zasłonę na ostatnie chwile w domu.

20.

Zbyszek! Ach! Oto cała, zamknięta w jednej, wyrazistej i ogromnej postaci, epopeja mojego miejskiego dzieciństwa! Ani jednoznacznie radosna, ani całkiem smutna. Pełna za to zdrowego kolorytu, utkanego z podziurawionych na płocie spodni, zabaw w wojnę, gry w korale, ciepła i gwałtownych chłodów naszych wzajemnych kontaktów.
Starszy ode mnie o dobre dwa lata, co w czasach szczeniackich stanowiło chwilami przepaść wprost nie do przebycia, był wodzem naszego podwórka, czego nikt z naszej dzieciarni nigdy nie kwestionował. Syn stróża! To nie byle co! Silny, wyższy od nas o głowę, potężny w barach, chodził nawet jak stary, szeroko stawiając nogi i spluwając umiejętnie do najdalszej kałuży, zwłaszcza gdy nikt z dorosłych akurat nie patrzył.
Od niego przecież zależało, czy nasze dziewczyńskie zabawy w sklep, na desce podwórzowej piaskownicy, w ogóle się odbędą i czy wykwintnie ubrane, ukochane, będące przedmiotem zażartej rywalizacji lalki dożyją szczęśliwie wieczora. Na ogół był dla nas dobry niemal po ojcowsku i ochraniał konsekwentnie nawet przed chłopakami, kiedy ci wymarzyli sobie naszą piaskownicę na czołg dla czterech pancernych. Ale pierwszą podwórzową Barbie, przywiezioną Hani Dudek przez wujka z Ameryki, którą rozebraliśmy natychmiast mieszaną grupą, komisyjnie i w ogromnym zaciekawieniu, znokautował jednym, despotycznym ruchem, od którego pofrunęła hen... aż za śmietnik i groźnym, kategorycznym okrzykiem: - Precz mi z tym świństwem!
Była to decyzja nieodwracalna i w jej wyniku na naszym podwórku królowały jeszcze długo grzeczne laleczki, o dziecinnie uśmiechniętych buziach i ciałkach bliżej nieokreślonego bobaska, ewentualnie panienki w spódniczkach, z lekko wypiętymi brzuszkami. Pilnował tego sokolim okiem starej nauczycielki z dziewiętnastowiecznej pensji dla dobrze urodzonych dziewcząt i żadna z nas nigdy nie naruszyła jego zakazu. Barbie i Kenem bawiłyśmy się jedynie w domach, dzięki o wiele bardziej liberalnym rodzicom, ale i tak w popłochu rozglądałyśmy się po kątach, czy Zbyszek nas przy tym zdradzieckim procederze jakoś nie nakryje.

21.

Wandzia miała jedną lalkę, za to bardzo piękną, porcelanową. Lalka ubrana była w suknię z bordowego atłasu i kapelusz. Wywrócona głową w dół chętnie pokazywała obficie koronkowe majtki. Nazywała się pani Helenka, tak samo jak pani Helenka, od której Wandzia dostała lalkę. Pani Helenka była prawdziwą hrabiną, jej mieszkanie zajmowało całe drugie piętro, miała w salonie morrisowskie tapety i sekretarzyk z ciemnego drewna. I perfumy we flakonie z pompką, wyglądającą jak pompon od zimowej czapki. Pani Helenka nigdy niczym się nie zajmowała, jak to hrabiny. Siedziała w fotelu, mówiła, że nikt jej nie będzie rozkazywał, bo słucha Brahmsa, i rozdawała Wandzi i innym dziewczynkom, przychodzącym w odwiedziny do jej wnuczki, marcepanowe kuleczki. Lalka pani Helenka miała dokładnie takie same obyczaje jak pani Helenka hrabina, też słuchała Brahmsa, też miała wachlarz z nakrapianych piór perliczki, też lubiła marcepan. Mieszkała nieco inaczej, bo pod stołem, i w zasadzie mało wychodziła, bo zwieszający się z każdej strony jej buduaru obrus oznaczał deszcz, a kiedy pada, to hrabiny nie spacerują, rzecz jasna.

22.

- Pokaż mi lepiej te swoje lalki - odpowiedziała Monika, pijąc znajomy aromatyczny płyn. - Zaraz mi stary zadzwoni, że dziecko płacze, i tyle się będziemy widziały.
Marzena roześmiała się cicho.
- Większość się wciąga w dollfie, ale dopiero jak je zobaczą, dotkną. A ty, widzę, od razu?
- Po prostu jestem strasznie ciekawa, co takiego jest w tych lalkach, że dorosła kobieta, matka czwórki dzieci, do tego pracująca zawodowo, zarywa dla nich noce - tłumaczyła Monika.
- No to chodź. - Marzena pociągnęła sąsiadkę za rękę.
Nie od razu je zobaczyła, w pokoju było przygaszone światło. Zatrzymały się przed regałem z książkami. Kiedy wzrok Moniki przyzwyczaił się do półmroku, na półkach dostrzegła mnóstwo pogrążonych w lekturze karzełków. Właściwie, kiedy pierwsze wrażenie minęło, zorientowała się, że były tylko cztery. Jednak miniaturowe postaci zdawały się zajmować całą bibliotekę. Leżały i siedziały na książkach, a każda z nich trzymała przed sobą własną miniaturową książeczkę. Dwie miały może dwadzieścia centymetrów, dwie ponad pół metra. Pochylone nad lekturą, wyglądały jak żywe.
Może dlatego, że miały tak niesamowite stroje? Patrząc na nie, Monika przypomniała sobie nie tylko niedawną wizytę w dziwacznym muzeum, ale i swoją podróż sprzed lat do Paryża. Zupełnie przypadkiem trafili wtedy z Darkiem do muzeum lalek. On znudził się po kwadransie, ale ona mogłaby podziwiać w nieskończoność dopracowane kreacje: zwiewne jak mgiełka koronkowe falbanki, miniaturowe pończoszki, sznurowane trzewiczki wielkości żuka. Gdy teraz spoglądała na te figurki, przypomniała sobie dziewczęce marzenia o idealnej lalce. Czyje ręce były na tyle genialne, by wykonać tak precyzyjną i żmudną robotę? Lalki Marzeny także nosiły prawdziwe stroje, a nie jakieś fabryczne plastikowe podróbki. Jedna z nich, o piegowatej buzi, z rudymi lokami, ubrana była w seledynową sukienkę jak dla dziewczynki sprzed stu lat. Książka, którą trzymała w rączkach i na którą rzucały cień jej rzęsy - prawdziwe rzęsy! - także była prawdziwa; trzymała miniaturowe wydanie Alicji w krainie czarów.
- Biblioteka krasnoludków... Są niesamowite - wyszeptała, chociaż wcześniej mówiły tylko półgłosem. Po prostu niesamowite. Mogę którąś zobaczyć z bliska?
- No. - Marzena kiwnęła głową i podała jej istotkę w seledynowej sukience. - To Lalibella.
Monika delikatnie wodziła palcem po maleńkim czarnym buciku. miał nawet identyczne ozdobne dziurkowania jak te na półbucie Darka. Lalka patrzyła jakoś sennie. Mimo słodkiego ubranka było w niej coś niepokojącego. Oczy? Wyraz twarzy? Po bliższych oględzinach wcale nie przypominała milutkiej laleczki, raczej kogoś o silnym charakterze, chochlika zaklętego w postać małej dziewczynki i znudzonego tkwieniem na półce.

23.

Na półce z książkami, nad maszyną do szycia, siedziały dwie lalki. Były bardzo wystrojone! Uszyto je ze szmatek, wypchanych trocinami, domalowano im twarze z rumieńcami, oczami i noskami, a włosy miały z żółtej i czarnej wełny.
- Ja już się nimi dawno nie bawię - zastrzegła M.
- Ale nie chcę ich wyrzucać. Lubię je.
Po pewnym czasie lalki opuściły jednak półkę i znalazły się na krawędzi żelaznego łóżka, gdzie wnet zaczęły się kłócić, mówić do siebie wierszem i opowiadać sobie nawzajem różne cudaczne przeżycia. Okazało się niespodziewanie, że wciąż jeszcze zabawa lalkami to jest bardzo przyjemne zajęcie, a nawet o wiele bardziej interesujące, niż było dawniej, gdy Monika bawiła się z innymi dziewczynkami. Lalki tamtych dziewczynek leżały tępo w wózkach i udawały dzidziusie. Tymczasem lalki M. były obdarzone odmiennymi charakterami: jedna - Alina - była łagodna i cicha, druga - Balladyna - gwałtowna i gadatliwa.

24.

Dziewczynki z płaczem przybiegły do kolan dziadka.
– Wandzia ce, dziadziu.
– Janusi dać!
Prosiły rozpłakanymi głosikami i zaczęły się wdrapywać na dziadkowe nogi.
Oswobodził się od nich prędko i zaczął uciekać przed nimi. Dziewczynki już wiedziały, co to znaczy, więc zaczęły gonić ze wszystkich sił i krzyczeć na dziadka, który zastawiał się krzesłami, chował za kredensy, i wciąż wymykał się im z rąk, aż wreszcie pozwolił się im złapać w jakimś kącie, wziął je obie pod pachy i przyniósł z powrotem do stołu, a potem pozwolił się zrewidować i powyciągać z kieszeni lalki, jakie przyniósł dla nich.
Radość zapanowała niezmierna w gromadce, która skupiła się przy małym stoliczku pod oknem i oglądała szczegółowo lalki, wydzierając je sobie z rąk.

.........................................................

Przy stole zapanowała cisza.
Dzieci siedziały przy dziadku i zaczynały studiować zabawki. Józio zaczął czytać głośno, zwykłym codziennym zwyczajem. Matka robiła pończochę. Berta słuchała i wybiegała co chwila wzrokiem do tego pokoju, w którym był Maks z Karolem, bo przez pootwierane drzwi widać ich było. Frau Augusta sprzątała cicho ze stołu, gładziła swoje kotki, czasem przystawała i podnosząc do góry małe czarne oczy, które pływały w jej twarzy jak ziarnka pieprzu w patelni przyrumienionego masła, wzdychała głęboko.
- Dziadziu, lalkę noga nie boli? - pytały dziewczynki, rozrywając przy tych studiach lalki.
- Nie boli - odpowiadał głaszcząc jasne, kędzierzawe główki.
- Dziadziu, co trlombi w tej trlombie? - pytał chłopak od czasu do czasu, a nie dostawszy odpowiedzi, wiercił z wielką wprawą i zamiłowaniem patykiem w trąbce.
- Dziadziu, główka lalkę nie boli? - pytały, rozbijając o podłogę.
- Lalka nieżywa. Wanda głupia.

25.

I nagle dostałam dużą lalkę, która udawała małe dziecko, jechałam z nią tramwajem, zaczęła płakać, jakiś pan chciał mi ustąpić miejsca, nie wiedziałam, co zrobić, czy pokazać mu, że to lalka – wtedy być może na drugi raz nie ustąpi miejsca kobiecie z dzieckiem – czy zakryć kocykiem lalkę i udawać, że to żywe dziecko, niech wie, że zrobił dobrze, że bardzo dziękuję, chociaż jeszcze jestem taka nieduża.
Zakryłam twarz kocykiem i udawałam.
Mama bardzo się rozpłakała, kiedy zobaczyła mnie z tą lalką.
Nie wiedziałam dlaczego.
A to przecież miłe, że jej mąż, a mój ojciec pamiętał, że marzyłam o niej od wielu miesięcy.
Była strasznie droga.
Dotychczas słyszałam tylko:
- Nie stać nas na to, rozumiesz?
Lalce można było opowiadać godzinami o wszystkim.
I nie słyszało się. Sama jesteś sobie winna.
Albo: Oj, ja już tam wiem, jak z tobą jest, najpierw prowokujesz, a potem się skarżysz…
Albo: Na miłość boską, radź sobie sama, przecież jesteś już duża!
Albo: Czy ty nie widzisz, że matka ledwo sobie daje radę? Nie masz serca!
A ja chciałam mieć serce.

26.

Wnosząc paczki do domu, słyszała dobiegający z salonu śmiech wnuczki i podniesione głosy chłopców. Wyglądało na to, że rodzice już dali im swoje prezenty. Zaraz ucieszą się jeszcze bardziej - pomyślała.
- Babciu, babciu, mam lalecke, co wygląda jak dzidzia - pochwaliła się Nikolka, wyciągając w stronę Zofii swój prezent. Rzeczywiście, lalka była tak łudząco podobna do żywego dziecka, że w pierwszej chwili trudno byłoby odróżnić ją od prawdziwego niemowlęcia.
- To będziesz jeszcze miała w czym ją wozić - pogłaskała wnuczkę po główce.
Córka i zięć ze zdziwieniem patrzyli na to, co robi. A jeszcze bardziej zaskoczyła ich zawartość pudeł.
Kasia raz po raz zerkała na męża, jakby czekając na jego reakcję, a Jarek zacisnął szczęki tak, że mimo pełnych policzków, widać było napinające się mięśnie. Zofia, przejęta sytuacją, nie dostrzegła ich reakcji. Wręczała wnukom prezenty i czekała, co powiedzą. Pawełek wypakował samochód i od razu rozpoczął rajd po pokoju i korytarzu. Głośne buczenie silnika wypełniło pomieszczenie, a pojazd skręcał raz po raz, piszcząc przy tym oponami jak prawdziwe auto. Zofia z radości aż klasnęła w dłonie. Udał się prezent - pomyślała.
Krzysio odpakował grę i popatrzył na opakowanie.
- Podoba ci się, Krzysiu?
- Może być – wzruszył ramionami.
- Pan w sklepie powiedział, że to jakiś limit jest, ale ja nie wiem, co to takiego.
- Edycja limitowana - poprawił wnuk. - Ale i tak nie zrozumiesz.
Odłożył grę na kanapę i zajął się oglądaniem tabletu, który podarowali mu rodzice.
- Mama, pacz! Lala w wózecku śpi. - Nikola chciała podzielić się radością z Kasią i ciągnęła ją za rękaw do rogu pokoju, gdzie rozłożyła swoje nowe skarby. - Tata, dzidzia ma wózeczek, widzis? - Podskakiwała wokół ojca, który jednak nie zwracał na nią uwagi.

27.

- PUDEŁKO - powiedziała bardzo wyraźnie Elżunia. - Tatu, nie oszukuj dziecka. To niewy... niewyw... chowace.
- Niewychowawcze.
- No właśnie. Co tam masz?
- Ale powiedz: nie-wy-cho-waw-cze.
Elżunia sprężyła się i podołała zadaniu.
- NIEWYCHO... WAWCZE. Powiedziałam. Dostanę?
Ojciec roześmiał się, chociaż jakoś nie tak, jak zwykle, i sięgnął do szafki po pudełko. Było słodkoróżowe. Wstążeczka na nim też różowa, w tym samym odcieniu.
Elżunia energicznie zdarła wstążkę, zdjęła pokrywkę i wydała okrzyk zachwytu.
W pudełku leżała lalka. Przepiękna. Całkiem dorosła. Nie żaden celuloidowy golasek. Ubrana w elegancką seledynową sukienkę, na głowie miała koronkowy kapelusik budkę w tym samym kolorze. Zielone butki prunelki. Zajmowała jakieś dwie trzecie pudełka. Pozostałą jego część wypełniał kuferek z seledynowym płaszczykiem i takąż parasolką.
Dziewczynka wydała pełen zachwytu pisk i rzuciła się ojcu na szyję. Uściskał ją jak zwykle. A może trochę mocniej.
- Jak ma na imię? - spytała, wyjmując lalkę z różowych bibułek.
- Wymyśl coś - uśmiechnął się.
- Ja mam wymyślić... Dobrze. Coś się wykombinuje. Czekaj, tacimku, czekaj... Ona będzie... ona będzie... Lampucera!
Nieopanowany wybuch śmiechu wszystkich obecnych w pokoju dorosłych (jakimś cudem zebrała się cała rodzina) nie tyle speszył Elżunię, ile dał jej do myślenia.
- Nie może być Lampucera? Dlaczego? Mnie się podoba!
Pierwszy spoważniał ojciec.
- Kochanie, bardzo mi przykro, ale nie może. I proszę cię, nie mów tak nigdy, bo to brzydkie słowo. Gdzieś ty to usłyszała?
- Babcia Hela tak mówiła o pani wójtowej - odrzekło prawdomówne dziecko, powodując kolejny ryk śmiechu rodziny. Babcia Hela trochę przy tym poczerwieniała, ale też nie mogła powstrzymać chichotu.

28.

Na radzie ministrów postanowiono, że nie można pozwolić królowi chodzić do ogrodu. Wszystko zrobią, co król zechce, ale do ogrodu zwyczajnego chodzić nie może, bo tam są niegrzeczne dzieci, które go zaczepiły i śmiały się z niego, a rada ministrów nie może pozwolić, żeby się śmieli, bo na to nie pozwala honor królewski.
Zmartwił się bardzo X i długo myślał o tych swoich dwóch wesołych zabawach w zwyczajnym ogrodzie, aż przypomniał sobie życzenie Irenki.
„Ona chce mieć lalkę do samego sufitu".
Ta myśl nie dawała mu spokoju.
„Przecież jestem królem, więc mam prawo rozkazywać. A tymczasem muszę się wszystkich słuchać. Uczę się czytać i pisać tak samo, jak wszystkie dzieci. Muszę myć uszy, szyję i zęby tak samo, jak wszystkie dzieci. Tabliczka mnożenia jest taka sama dla królów, jak dla wszystkich. Więc po co mi jest być królem?"
Zbuntował się X i podczas audiencji zażądał bardzo głośno od prezesa ministrów, żeby kupiono lalkę największą, jaka jest na świecie, i posłano Irence.
- Wasza królewska mość zauważyć raczy... - począł mówić prezes ministrów.
X od razu się domyślił, co nastąpi; ten nieznośny człowiek będzie długo mówił wiele niezrozumiałych rzeczy i w końcu nic z lalki nie będzie. Przypomniał sobie X, jak raz ojcu ten sam minister tak samo zaczął coś tłumaczyć. Wtedy król tupnął nogą i powiedział:
- Ja tego żądam nieodwołalnie.
Więc i X tak samo tupnął nogą i bardzo głośno powiedział:
- Panie ministrze, wiedz, że ja tego żądam nieodwołalnie. Prezes ministrów spojrzał zdziwiony na X, potem zanotował coś sobie w notesie i mruknął:
- Przedstawię żądanie waszej królewskiej mości na radzie ministrów.
Co mówiono na posiedzeniu rady ministrów, nikt nie wie, bo narada odbyła się przy drzwiach zamkniętych. Postanowiono jednak lalkę kupić i minister handlu dwa dni biegał po sklepach i oglądał największe lalki. Ale tak dużej lalki nigdzie nie było. Wtedy minister handlu wezwał na naradę wszystkich przemysłowców i jeden fabrykant podjął się w cztery tygodnie żądaną lalkę za drogie pieniądze zrobić w swojej fabryce.

29.

- A mówiłam o lalce?
- Nie.
- To było wcześniej, kiedy byłam jeszcze bardzo mała. Dostałam od taty taką piękną lalkę, która otwierała oczy i robiła siusiu. Boże, jak mi się ta lalka podobała… pojechaliśmy kiedyś do Lisowa, a ja, jak to ja, zaprosiłam do zabawy wiejskie dzieci, bo zawsze cierpiałam na kompleks panienki ze dwora, która ma wszystko, kiedy inne dzieci nie mają nic. Bawimy się tą lalką, bawimy, a dzieci nagle mówią, że są głodne. Więc pobiegłam do domu przynieść im trochę chleba z masłem. Wracam, a ani dzieci, ani lalki nie ma. Chodziłam potem z tatą zapłakana od chaty do chaty, ale wszystko na nic. Już nigdy więcej jej nie zobaczyłam.
I nagle zamyślam się nad tą osobliwością świata; babcia, która coraz mniej pamięta, po siedemdziesięciu latach wzrusza się lalką z dzieciństwa, które nie istnieje, z dworu, który nie istnieje, z epoki, która nie istnieje; po żadnej z moich dziecięcych miłości nie płakałem tyle, co po pomarańczowym plastikowym krokodylu, znakomicie pływającym w wannie, którego rodzice wyrzucili kiedyś niechcący przy malowaniu łazienki.

30.

- Wiesz, Witek - mówi Michał strzygąc uchem i okiem w stronę pokoju nauczycielki, widocznego przez szeroko otwarte drzwi wujkowego pokoju - ja tej "tyki do fasoli" nie rozumiem. Niby taki mądry, w dziewiątej klasie, a patrz, dzisiaj już drugi raz tu przyleciał. Gdzie on ma rozum? Przecież aż na Zakroczymskiej mieszka!
- Kawał drogi! - przytakuje Witek.
- I jaka strata czasu! Masz pojęcie?
- Może go dziewczyny prosiły?
- Po co? Mogłyby mnie albo ciebie poprosić. Zajrzałbym do książki i też przepytałbym, nie?
- A może on im tłumaczy? Przecież dwie klasy wyżej, to chyba coś więcej wie?
- Wątpię. Wcale na rozgarniętego nie wygląda. Prawda, rozgadał się trochę, ale żebyś wiedział, czym on Agnieszce głowę zawraca, tobyś pękł!...
- No? - zainteresował się Witek.
- Lalką! Słyszałem na własne uszy, jak bozie-kozie! O jakiejś lalce opowiadał, aż ona widocznie tego miała dość, bo mu przerwała, a potem od razu o jakimś Wokulskim, że ten Wokulski jej się podoba.
- Wokulski?
- Tak. Dobrze słyszałem: Wokulski. Nie znasz takiego? Ja też nie słyszałem, chyba nie z naszej szkoły. Ale kij od szczotki wściekł się, widać zazdrosny, bo zaczął jej klarować, że ten Wokulski taki i owaki, że jemu się wcale nie podoba. A za chwilę - znowu o tej lalce. No więc, czy on jest mądry?...
- Wokulski?... Wokulski - przypominał sobie coś Witek. - Lalka?...
Już wiem. Tatuś przyniósł z biblioteki książkę i czytał wieczorami na głos mamusi. Tam było coś o Wokulskim?... I o lalce! Aha: książka nazywała się „Lalka"... Więc oni na pewno o tej książce?

===========

Dodane 24 czerwca 2017:
Tytuły utworów, z których pochodzą konkursowe fragmenty, znajdziesz tutaj:

Rozwiązanie konkursu
Użytkownik: asia_ 01.06.2017 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Zbliżają się wakacje, czas urlopów, odpoczynku i zabaw. Może lalkami?

Zapraszamy!

Spośród uczestników tego konkursu wylosowany zostanie zdobywca książki Zaziemie Jany Šrámkovej. Zasady losowania: tutaj.
Użytkownik: KrzysiekJoy 03.06.2017 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Sześć lalkarek bawi się w konkursie. Nit jeszcze nie bawił się lalkami 8, 11, 14, 15, 19, 22.
Niestety, następnych odpowiedzi ode mnie, możecie się spodziewać dopiero jutro około południa.
Użytkownik: schizofretka 03.06.2017 20:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Czy ktoś może coś pomataczyć? :))
Użytkownik: KrzysiekJoy 04.06.2017 11:14 napisał(a):
Dołączyła siódma osoba.:-)
Użytkownik: Akrim 05.06.2017 19:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Krzysiu liczy na duży ruch na forum, więc nie zawiedźmy go. ;)
Jeśli ktoś mógłby zamataczyć 4, 8, 9, 11 (tak na początek), to byłoby miło. :)
Użytkownik: jolekp 05.06.2017 19:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Krzysiu liczy na duży ruc... | Akrim
Nie wiem, czy mi się uda, bo mataczenia mi tak sobie wychodzą, ale spróbuję z 9: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 05.06.2017 22:02 napisał(a):
4 i 8 też nie mam.
9 już jest, to pozostaje 11. Miejsce akcji tegoż jest zarazem miejscem urodzenia i w większości działalności twórczej rodzicielki, która to działalność obejmowała nie tylko gatunek dusiołka, ale też tłumaczenie utworów dużo bardziej znanego literata, również przez większą część życia mieszkającego w tym samym mieście. Przy okazji tego tłumaczenia powstała fura listów. Te jego zostały, te jej gdzieś przepadły.
Użytkownik: Akrim 08.06.2017 07:36 napisał(a):
Odpowiedź na: 4 i 8 też nie mam. 9 już... | dot59Opiekun BiblioNETki
Wydawało mi się, że odgadłam 11, ale to było pudło.
9 też nie mogę rozszyfrować. :(
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 08:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawało mi się, że odgad... | Akrim
Wspominana pieśń powinna nakierować cię na kraj pochodzenia mamusi, a być może też na okres w historii, którego dusiołek dotyczy. Na to może też naprowadzić cię reakcja Dusi z konkursowego fragmentu i to, co jest przedmiotem (i podmiotem) jej zazdrości. A potem możesz jeszcze zastanowić się, dlaczego "bohaterów" książki umieściłam w cudzysłowie i jak to możliwe, że jest ich tak dużo.
Użytkownik: Akrim 08.06.2017 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspominana pieśń powinna ... | jolekp
Wreszcie mam, więc cieszę się jak dziecko. ;) Dziękuję! :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.06.2017 08:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawało mi się, że odgad... | Akrim
Ale tego korespondenta rodzicielki 11 raczej znasz, bo miało się z nim, i chyba dotąd ma, do czynienia w szkole (a jeśli chodzi o mnie, była to jedna z najbardziej przerażających lektur). Niewiele napisał, nie dożył czasów, o których w dusiołku mowa, a które byłyby dlań szczególnie straszne.

Na 9 masz już od Niedźwiedzia namiar muzyczny, który jest zarazem i historyczny, i geograficzny (bo chociaż zdrobnienie w dusiołku brzmi swojsko, to używane jest też w innym języku. W tym, którym mówiło około 200 milionów ludzi i w którym pisze rodzicielka, choć z czasem musiała, niezupełnie z własnej woli, zmienić przynależność państwową).
Użytkownik: Akrim 08.06.2017 10:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale tego korespondenta ro... | dot59Opiekun BiblioNETki
A już chciałam Joyowi wytoczyć proces, że na pewno nie ma tego dusiołka ocenionego... ;) Dziękuję!
Użytkownik: schizofretka 07.06.2017 22:06 napisał(a):
A ma ktoś może 3? :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 07.06.2017 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: A ma ktoś może 3? :) | schizofretka
Ja na razie nie.
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 07:02 napisał(a):
Odpowiedź na: A ma ktoś może 3? :) | schizofretka
Rodzic numeru 3 bardziej znany jest z innych swoich dzieł, zwłaszcza z jednego, który (być może ze względu na swoje wartości wychowawcze, a może przez okres, w którym dzieje się jego akcja?) jest często i chętnie wykorzystywany przez innych twórców, nie tylko literatury. Ale już cyt, wystarczy ;).

Ktoś coś na temat 8, 14, 15, 18, 19 lub 22? :)

Użytkownik: Akrim 08.06.2017 07:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Rodzic numeru 3 bardziej ... | jolekp
19 należy do biblionetkowego gatunku: przykurzątka. To pełna uroku opowieść o dziewczynce, której dzieciństwo przypadło na lata 20. ubiegłego wieku. Mamusia dusiołka wywodzi się z bardzo znamienitego krakowskiego rodu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.06.2017 07:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Rodzic numeru 3 bardziej ... | jolekp
Z tych mam trzy:
15 - rodzic należy do tych twórców, których niemal automatycznie się kojarzy z literaturą danego kraju, choć za życia nie był dobrze odbierany ze względu na pewną, z lekka obrazoburczą, trylogię geograficzną, oraz globalną krytykę stosunków społecznych. W dusiołku, którego tytuł nijak do powyższej tematyki nie przystaje, też nie jest całkiem różowo, ale to z powodu trudnych relacji rodzinnych.
19- dusiołek ma też "bliźniaka", w którym sportretowana jest dwójka starszego rodzeństwa bohaterki. I jedno, i drugie - niby to powieść, ale wyjąwszy drobne szczegóły, sama prawda, która istnieje także w postaci czystej, w kolejnym, chronologicznie młodszym, członku rodzeństwa dusiołka.
22 - dzięki lalkowemu hobby sąsiadki bohaterka wyrywa się z depresji, w jaką wpędziło ją siedzenie z dzieckiem w domu, ale w zamian trafia w dziwną sytuację, nie całkiem z tej ziemi.
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tych mam trzy: 15 - ro... | dot59Opiekun BiblioNETki
Trochę się zagubiłam z "trylogią geograficzną", ale już wszystko mam, dziękuję!
To zostało jeszcze 8, 14 i 18 :)
Użytkownik: Akrim 08.06.2017 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Trochę się zagubiłam z "t... | jolekp
Też nie mam 8 i 14. Być może namierzyłam tatusia 15, ale to jeszcze nic pewnego. Nie mam też 13, 17, 25 i 26. :(
18 to niezwykła historia trojga (dwóch chłopców i dziewczynka) współczesnych nastolatków, którzy mają talent do wpadania w kłopoty, ale też smykałkę do wychodzenia z tarapatów. :)
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Też nie mam 8 i 14. Być m... | Akrim
Nie wiem, czy aby mi nie wyszedł straszny czołg, ale cóż :P

Głównym bohaterem 13 nie jest narratorka fragmentu, tylko jej wspomniany brat, który jest na tyle niezwykły, że fakt iż siostra go obcałowywała istotnie wart był odnotowania.
Użytkownik: Akrim 08.06.2017 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czy aby mi nie ... | jolekp
Żaden czołg! :)
Ale bardzo pomogłaś, dzięki! :-)
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Żaden czołg! :) Ale bar... | Akrim
Dziękuję i wzajemnie :)
Użytkownik: jolekp 08.06.2017 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Żaden czołg! :) Ale bar... | Akrim
To jak się już tak rozpędziłam, to jeszcze mała podpowiedź do 25.

Mamusia 25 tworzy mniej więcej dla tej samej grupy odbiorców co mamusia 27, choć zdarza się jej pisać też utwory dotykające nieco poważniejszych tematów i do takich należy nasz dusiołek. Natomiast znacznie mniej poważne jest jej najbardziej rozpoznawalne dzieło i jego kontynuacja, które doczekały się do tej pory chyba trzech różnych ekranizacji. Można też odnieść wrażenie, że ta mamusia chyba lubi owady.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.06.2017 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Też nie mam 8 i 14. Być m... | Akrim
Z tych czterech ostatnich mam tylko 17. Podobnie jak w przypadku 11, rodzic jest mniej znany za sprawą swego literackiego fachu (a niesłusznie, bo ładnej polszczyzny mógłby się od niego uczyć niejeden współczesny pisarz), niż bycia związanym z kimś sławniejszym. Listy też do siebie pisali. Miłe i zabawne, czasem wspominając ulubione (wspólnie) zwierzę.
Użytkownik: elwen 11.06.2017 14:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tych mam trzy: 15 - ro... | dot59Opiekun BiblioNETki
15. można znaleźć w lekturach szkolnych :D
Użytkownik: jolekp 11.06.2017 14:57 napisał(a):
Odpowiedź na: 15. można znaleźć w lektu... | elwen
A to ciekawe, można spytać od kiedy? Ja nie miałam tej książki wśród lektur szkolnych, ani w ogóle żadnej tego autora.
Użytkownik: elwen 11.06.2017 18:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A to ciekawe, można spyta... | jolekp
Nie powiedziałam,że jest lekturą :)))
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie powiedziałam,że jest ... | elwen
Dzięki, rozumiem :) Podejmuję trop! :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 07.06.2017 23:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Ja na tym etapie nie podpowiadam na forum, bo ono należy głównie do odgadujących, a nie do prowadzącego konkurs. Wszystkie fragmenty zostały rozpoznane, więc proszę pytać, namawiać aby Ci co odgadli trudniejsze fragmenty, pomogli Wam. Pamiętajcie jednak, że skoro nie prosicie na forum o podpowiedzi, to nikt na silę nie będzie nikogo uszczęśliwiać. Konkurs trwa dłużej niż zwykle, więc do dzieła!
Można oczywiście napisać do mnie w sprawie pomocy konkursowej, chętnie pomogę. Można oczywiście pisać również na PW.
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.06.2017 00:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Brawo Wy! Dziękuję za ruch na forum. Podpowiedzi zmuszają czasem do szperania po ocenach organizatora, można czasem przypadkiem znaleźć coś ciekawego dla siebie, nie tylko konkursowego. I to ja najbardziej lubię w konkursach. Ileż świetnych książek "wyniuchałem" na przykład u Dot, jak i oczywiście u innych gdy prowadzili swoje konkursy.
Przypominam, że w weekend mnie nie ma, i w tym czasie nie odpisuję na maile od Was.
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.06.2017 10:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Oj, chyba się rozpędziłem podając, że wszystko odgadnięte. 8 się broni, a rodzic z tym tytułem był już u mnie w pewnym "Wielkanocnie" kojarzącym się konkursie. Drugim najrzadziej odgadywanym fragmentem jest 14. Cóż pan Szczygieł by odgadł od razu. ;-)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.06.2017 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Jest już na pewno odgadnięta 8. Super.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 09.06.2017 15:59 napisał(a):
Ktoś pomataczy 2??
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.06.2017 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś pomataczy 2?? | mafiaOpiekun BiblioNETki
Narratorka miała ciężkie życie; o stosunkach panujących w domu, w którym się wychowywała, świadczy fakt, że osoba, o której ona mówi "pani R.", była jej ciotką, żoną nieżyjącego brata matki. Niebawem miała się znaleźć w miejscu jeszcze mniej przyjaznym, zupełnie nie z własnej woli.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 09.06.2017 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Narratorka miała ciężkie ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Mam podejrzenie, czekam na potwierdzenie od Joya. Dziękuję. ;)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.06.2017 23:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Trwa fascynujący wyścig o zebranie całej kolekcji lalek. Niewiele już brakuje dwóm osobom do kompletu.
Trzymajcie kciuki bo jutro i pojutrze Mistrzostwa Małopolski i Krakowa w darta, które są powodem mojej weekendowej absencji. :)
Użytkownik: Pani_Wu 10.06.2017 22:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Dzisiaj dołączyłam do zbierania lalek! Jak to dobrze, że termin zakończenia konkursu jest dłuższy niż zwykle.
Nie wysyłam na razie swoich propozycji do Joya, bo jak zapowiedział, jest nieobecny. A brakuje mi 7,8,10,11,14,15,16,17,18,20, 22 i 25.
Niektóre dusiołki odgadłam po Waszych mataczeniach, dziękuję :)
Podejrzewam rodzica nr 14 i kraj pochodzenia nr 15.
Czy rodzic 25 pochodzi z tego samego kraju co rodzic 27?
Użytkownik: jolekp 11.06.2017 08:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj dołączyłam do zbi... | Pani_Wu
Tak. I podpowiem jeszcze, że z tego kraju pochodzi jeszcze paru rodziców z brakujących dusiołków.
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 19:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak. I podpowiem jeszcze,... | jolekp
Dziękuję :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.06.2017 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj dołączyłam do zbi... | Pani_Wu
7 – to taki specyficzny gatunek, nie przez wszystkich ceniony. Ale w rodzinnym kraju rodzicielki dusiołek i jego rodzeństwo było tak poczytne, że zatrudniono innego literata, by po jej śmierci kontynuował dzieło. Razem liczy ono dwa razy tyle tomów, co liczba dzieci, które są jego bohaterami. Wszystkie mają imiona na tę samą literę. A jeden ważny element znajduje się zaraz na początku urywka.
10 – gdyby zdradzić imię właścicielki lalki, od razu byłoby wiadomo, gdzie się akcja toczy. Lalka nie odegra w ciągu dalszym żadnej roli, za to panienka i owszem, bo wkrótce dorośnie i zaczną się typowe problemy, jak to zawsze w tych czasach i w tych sferach. A losy jej i jej adoratorów nieco skomplikuje dziejowa zawierucha.
16 – w tekście dusiołka jest jedno słowo, które rzuca światło na wcześniejsze przeżycia dziewczynki i jej rodziny. A jeden z chłopców wymienionych na początku to dziś ogromnie znana postać.
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: 7 – to taki specyficzny g... | dot59Opiekun BiblioNETki
Dziękuję :) 16 siedziało mi w głowie tuż pod powierzchnią, ale nie czytałam więc mataczenie utwierdziło mnie w decyzji.

10 nadal nie wiem. Gdyby to była Helenka, a nie N., to imię lalki by pasowało do pewnego dusiołka, a tak... hm....

7 - miałam trop za wielką wodą, ale poszukiwania spełzły na niczym :(
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.06.2017 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję :) 16 siedziało ... | Pani_Wu
10 powstawała wtedy, gdy ten, co pisał o lalce Helenki, przeżywał jako nastolatek swój chrzest bojowy. Jedna ze stron w tej walce była ta sama, co i w 10, ale układ sił zasadniczo inny.
7 - nie zmieniaj kierunku poszukiwań! Może trochę architektury? Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu (nie wiem, czy to nie czołg, więc na wszelki wypadek kamufluję)
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 20:12 napisał(a):
Odpowiedź na: 10 powstawała wtedy, gdy ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Oj, to ja w 7 złapałam chyba za ogon nie tę "srokę" co trzeba! Celowałam w projekt, któremu patronuje ważna osobistość. Tam, gdzie był Joy, urywka nie ma, za to jest sama, tajemnicza natura.
Gdzież ten Joy się jeszcze wybrał?....

10 - jak kocham Twoje mataczenia, tak biograficzno-historyczne nie są dla mnie :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.06.2017 21:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, to ja w 7 złapałam ch... | Pani_Wu
Ehe... A językowe? Bo 10 ów rodzic od lalki Helenki mógł przeczytać w oryginale, choć mu to z pewnością nie sprawiało przyjemności, jak wszystko, co wymuszone.

Gdzie się wybrał po 7? Nie powiem, ale na pewno szedł po schodach.

Przy okazji, wnioskuję, że masz 4, 5 i 6, czy mogę liczyć na jakieś namiary?
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Ehe... A językowe? Bo 10 ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Zaraz posprawdzam Twoje mataczenia, dziękuję :)

Mam te dusiołki, aczkolwiek nie zweryfikowane. Może się zdarzyć błąd.

4 - Rzecz się dzieje tam, gdzie miało miejsce wspomnienie w 16, tylko w innym, bardziej znanym mieście. I właśnie o tym, co wnuczek znalazł, pochodzącym stamtąd, jest dusiołek.

5 - Tatuś nagrodzony m. in. za "wykwintność stylu i głęboki humanizm". Miał wpływ na wielu wielkich ojców literatury. Dusiołek pochodzi z pierwszej książki, która przyniosła mu sukces, a opowiada o bibliofilu. Angażował się w pewien skandal polityczny, który miał miejsce w jego kraju. Pewnego oficera oskarżono o zdradę. Imię dusiołka sugerować by mogło kryminał.

6 - Ważna jest cecha lalki w urywku. Bardzo ważna. Najbardziej ze wszystkiego ważna. O tym, co ma lalka, marzy bohaterka. Mamusia nagrodzona.
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Ehe... A językowe? Bo 10 ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Czemu ja przy 10 nie pomyślałam, żeby spojrzeć na ten kierunek świata? :)
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Trochę przetrzebiłam niewiadome, wyślę do sprawdzenia jak Joy powróci :)
Nadal nie mam 7, 10, 11, 14 (czy to nasza bratnia literatura?), imię 15 - być może źle zidentyfikowałam rodzica oraz 22.
Niedługo nauczę się ocen Joya na pamięć :D
Użytkownik: jolekp 11.06.2017 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Trochę przetrzebiłam niew... | Pani_Wu
Trzy z nich to literatura sąsiedzka :) (a z pozostałej dwójki masz jedną bratnią)
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzy z nich to literatura... | jolekp
OK, cokolwiek to znaczy ;) W sensie czym się różni sąsiedzka od bratniej i w jakich czasach :D
Użytkownik: jolekp 11.06.2017 20:16 napisał(a):
Odpowiedź na: OK, cokolwiek to znaczy ;... | Pani_Wu
Ok, czyli źle cię zrozumiałam, ale nic to, wybrnę z tego. No, brat to rodzina, a sąsiad choćby nawet bliski, to jednak jest obcy :D
Użytkownik: Pani_Wu 11.06.2017 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok, czyli źle cię zrozumi... | jolekp
To idę szperać dalej :)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 02:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Nie biorę udziału w konkursie ale poprosiłeś Joy'u o wspomnienia lalek z dzieciństwa. Miałam dwie takie lale. Jedna niedostępna leżała na szafie, aby dziecko jej nie popsuło, drugą hołubiłam na codzień. Pierwszą przywiózł mi z zamorskich krajów wujek-marynarz na Wigilię. Lalka była duża, wzrost pięciolatki. Miała mrugające oczy z długimi silikonowymi, jedwabistymi rzęsami, kiedy naciskało się ją w okolicy serca mówiła "mamo". Miała prawdziwe włosy, jasnozłote, ktore można było czesać i dwie sukienki: dzienną i balową. Ta dzienna była niebieska z pufkami, ta balowa biała z cekinami. Wszystkie kończyny miała ruchome i przyjemny w dotyku plastik. W każde święto uroczyście była zdejmowana z szafy, abym mogła się nią pobawić. Na drugą Wielkanoc uszyliśmy jej z babcią spodnie ogrodniczki w kratkę i chłopską koszulę. Nawet w ogrodniczkach prawdziwa z niej była dama.
Druga lalka to miś. Nie za duży. Szaro-bury. Oczy - dwa czarne koraliki. Golusieńki, ze zmierzwionym futerkiem (chyba sztuczne było?). Wielkość - A4, tak teraz myślę. W środku wypchany trocinami, twardy.
Nie pamiętam, co stało się z piękna lalą, z misiem wiem - wyrosłam i zabawki zostały oddane gdzieś, kiedyś, komuś. Nikt mnie nie pytał o zdanie. Dzieci i ryby głosu nie mają.
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie biorę udziału w konku... | Anna125
Chomiku, to bardzo smutna historia :(
To chyba były takie czasy, że dzieci, jak ryby, nie miały nic do gadania. Moje zabawki też znikały bez mojej wiedzy, ale te ulubione mam.
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Chomiku, to bardzo smutna... | Pani_Wu
No to Ci się udało z zabawkami :). Nie bój nic, ponieważ z książkami mi się powiodło - zachomikowałam najulubieńsze. Najstarsza to skrócona wersja Pollyanny w anglojęzycznym wydaniu oraz Matematyka na wesoło (Perelman Jakub (Pierielman Jakow)).
Pollyanna ma zlocone brzegi, twardą okładkę i prześliczne obrazki, a matematyka podobnie lecz bez pozłoty, Myślę, że współcześnie dzieci też nie mają nic do gadania tylko inaczej. Niby mają ale nie mają.
A jakie są te, które zachowałaś?
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: No to Ci się udało z zaba... | Anna125
Zachowałam te, o których napisałam niżej. Misia jest tylko postrzępioną frotką, ale jest! :) Misia była najlepszą "lalką" :) Mięciutka i nieduża :)
Książek zachowałam więcej. Moje dziewczyny wychowały się na nich :) Mnóstwo baśni w twardych oprawach :)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 22:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachowałam te, o których ... | Pani_Wu
:D. Super.
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Chomik z prasolką wspominała o swoich lalkach. Ja też napiszę kilka słów. Pamiętam trzy. Jedna to była pacynka, miała plastikową buzię i dłonie, a resztę z białej flaneli. Przedstawiała dzidziusia. Bawiłam się nią od czasu do czasu. Ukochaną była Misia, czyli miś - myjka, z froty i wypełniony gąbką. Trzecią kupiłam w NRD, gdy kiedyś pojechaliśmy "na dowód osobisty", ja z oczywiście na dowód rodziców. Dałam jej wymyślne imię, szyłam sukienki. Mam je wszystkie do dziś, niestety gąbka Misi wykruszyła się.
No i ukochane autko ze składanym dachem, bo się komuś w rodzinie pomyliło, dla kogo ma być prezent - dla chłopca czy dla dziewczynki :) Jak rodzice rozpakowali prezent (nie wiem, dlaczego nie ja) natychmiast chcieli oddać samochodzik jakiejś właściwej osobie, czyli chłopcu. Walczyłam dzielnie i mam je do dziś :)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 22:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Chomik z prasolką wspomin... | Pani_Wu
A jak marka tego autka? Miało :)))
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 22:45 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak marka tego autka? M... | Anna125
To był blaszany cadillac, całkiem spory. Jak jechał, to się dach chował, i wysuwał z bagażnika, chował, i wysuwał.... Byłam szczęśliwa, że dostałam autko, a nie lalkę :)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: To był blaszany cadillac,... | Pani_Wu
Łał, prawdziwy cadillac. Marzenie. Szusować takim wielkoludem po drogach świato-życia to przyjemność niebywała. To nic, że pożera galon za galonem. Bezpiecznie można z niego popatrywać na okolicę :)))
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 23:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Łał, prawdziwy cadillac. ... | Anna125
Jasne! Najważniejsze, że był też kabrioletem! :) Żaden chłopak, którego znałam, nie miał takiego auta :)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jasne! Najważniejsze, że ... | Pani_Wu
Ha, czułam, że to mógł być kabriolet:). Kobieta z szalem i chłopak popisujący się kabrioletem, starym lecz jedynym. Ładnie to wygląda na filmach lecz kiedy się jedzie to wieje i uszy cierpią :DDD
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 23:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha, czułam, że to mógł by... | Anna125
Jeśli szal, to nie w Bugattim ;) Co do wiatru, to moje lalki się nie skarżyły ;)
Użytkownik: Anna125 12.06.2017 23:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli szal, to nie w Buga... | Pani_Wu
Lalki nie lecz żywy człowiek uszy i szyję osłonić musi, inaczej ma przechlapane, chyba, że auto rozwija prędkość żółwia, a nie o to przecież chodzi :). Po powrocie z romantycznej przejażdżki trzeba "anginkę" do ucha włożyć - pomaga, chociaż nie wiem dlaczego.
Użytkownik: Pani_Wu 12.06.2017 23:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Lalki nie lecz żywy człow... | Anna125
Nigdy nie jechałam prawdziwym kabrioletem, więc nie wiem jak to jest :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 22.06.2017 22:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr 2... | asia_
Ojej, cisza na forum, a tu ostatnie godziny konkursu! Czy mógłby jakiś dobry człowiek zamataczyć 18, 20 lub 26?