Dodany: 01.06.2017 14:01|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książki z dzieciństwa, do których wciąż powracamy

Książki z dzieciństwaWydaje się, że obecnie literatura dla dzieci przeżywa swój złoty czas – rodzice mają duży wybór wśród mądrych, pięknie ilustrowanych książek. Nie tylko bajek, lecz także poruszających trudne tematy pozycji obyczajowych, a nawet społecznych czy filozoficznych. Wystarczy sięgnąć po takie książki, jak Marcelinka rusza w kosmos Janusza Leona Wiśniewskiego czy sympatyczny Lolek Adama Wajraka. Pierwsza jest propozycją dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, co było pierwsze – jajko czy kura; druga to historia dla miłośników zwierząt: opowieść o pewnym psie, który bardzo chciał znaleźć swoich ludzi.

W Dniu Dziecka postanowiliśmy jednak zaproponować cofnięcie się w czasie i powspominanie książek, które najbardziej utkwiły nam w pamięci, do których wciąż lubimy powracać. Popytaliśmy tu i tam, by zaprezentować kilka tytułów – starszych i nowszych – pozostających wciąż z nami.

Kubuś Puchatek A.A. Milne'a

Kubuś PuchatekAlexander Alan Milne wpadł na genialny pomysł, by opisać w książce dla dzieci zabawki swojego syna i wielu innych dzieci na całym świecie. Bo kto z nas nie miał ulubionych maskotek? Takich, którym nadawaliśmy  imiona i wymyślaliśmy nie tylko przygody, lecz także osobowości? W Kubusiu Puchatku oraz Chatce Puchatka odzwierciedlała się ta dziecięca fantazja – razem z Kubusiem i jego przyjaciółmi nie tylko świetnie się bawiliśmy, lecz także zadawaliśmy pytania, rozwiązywaliśmy poważne filozoficzne problemy, nawet jeśli naszym rodzicom wydawały się naiwne.

Do dzisiaj perypetie sympatycznych mieszkańców Stumilowego Lasu to jedna z pierwszych dziecięcych lektur, a sam Miś o Bardzo Małym Rozumku obchodził w tym roku 90. urodziny. Z tej okazji wydano o nim nową kanoniczną opowieść: Nowe przygody Kubusia Puchatka.

Mikołajek René Goscinny'ego i Jeana-Jacques'a Sempégo

MikołajekPrzygody Mikołajka cieszą się wciąż wielką popularnością, mimo że jego ulubione powiedzonko („No bo co w końcu, kurczę blade!”) powtarzamy już od 1959 roku. Główny bohater serii to uroczy rozrabiaka uwielbiający między innymi historie o kowbojach i Indianach, grę w piłkę nożną, a przede wszystkim spędzanie czasu z kolegami. Oprócz 221 historyjek z czasem ukazywały się jeszcze nieznane wcześniej opowieści – ostatni tom niepublikowanych dotąd pomysłów Goscinny’ego wydano w 2009 roku, czyli aż pięćdziesiąt lat od czasu zamieszczenia we francuskim czasopiśmie pierwszej historyjki.

Mikołajek i jego paczka wciąż nam o sobie przypominają: czy to w postaci serialu animowanego, czy aktorskiego filmu. Ich przygody są też źródłem oryginalnych inspiracji. Ciekawym przykładem jest książka Mikołajek w szkole PRL autorstwa Maryny Miklaszewskiej. Autorka, nawiązując do serii francuskich książek, opisuje absurdalną rzeczywistość PRL-owskiego społeczeństwa.

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

Ania z Zielonego WzgórzaPodobno po przeczytaniu książki o prawdopodobnie największej literackiej marzycielce Mark Twain miał nazwać Anię najukochańszym dzieckiem literackim od czasów Alicji w Krainie Czarów. Od pierwszego tomu – Ania z Zielonego Wzgórza – obserwowaliśmy, jak sympatyczna romantyczka z tendencją do wpadania w kłopoty dorasta, staje się żoną i matką. Ostatnie informacje o Ani Blythe otrzymujemy w tomie Rilla ze Złotego Brzegu, opisującym historię jej najmłodszej córki.

Mimo że przygody Ani dobiegły końca, wciąż powracamy na Zielone Wzgórze i do Avonlea w filmowych adaptacjach książek. W ostatnich miesiącach na popularnej platformie Netflix zadebiutowała najnowsza, kanadyjska ekranizacja powieści Montgomery.

Szósta klepka Małgorzaty Musierowicz

Szósta klepkaSłynny cykl o Borejkach autorstwa Małgorzaty Musierowicz pojawił się wraz z premierą książki Szósta klepka w 1977 roku. Autorka w swoich powieściach stworzyła całe drzewo genealogiczne poznańskiej rodziny – ludzi kochających książki i poezję, wspierających się nawzajem, podchodzących do życia z dystansem i poczuciem humoru. W pierwszym tomie przeżywamy przygody razem z Cesią Żak – wielkie-małe perypetie związane zarówno z rodzinnym domem, jak i szkołą.

Chyba nie ma lepszego dowodu na to, że wciąż lubimy wracać na ulicę Roosevelta 5, jak to, iż ostatnia jak dotąd książka z cyklu – Feblik – wydana została w 2015 roku.

Mały Książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego

Mały KsiążęTa filozoficzna powiastka z 1943 roku należy dzisiaj do klasyki literatury światowej – czytają ją nie tylko dzieci, lecz także dorośli, którzy chętnie wracają do książki przynoszącej za każdym razem inne wartości. Jest to bardzo osobista pozycja, napisana przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w głębokim kryzysie – autor prawdopodobnie wpadł na pomysł Małego Księcia podczas pobytu w szpitalu, w tym czasie przeżywał także przymusowy wyjazd z ojczyzny, spowodowany działaniami wojennymi, oraz kryzys w małżeństwie (pierwowzorem Róży z powieści jest jego żona Consuelo).

Mały Książę to historia o dojrzewaniu – do miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. Jednocześnie to pochwała wyobraźni, pytanie o hierarchię wartości i o znaczenie relacji między ludźmi. W 2015 roku dzieło Antoine’a de Saint-Exupéry’ego zostało przypomniane w nieco bardziej nowoczesnej adaptacji filmowej, przystosowanej dla młodszego widza. Co ciekawe, ostatnio w Polsce ukazało się także tłumaczenie książki na gwarę wielkopolską: Książę Szaranek.

Harry Potter i kamień filozoficzny J.K.Rowling

Harry Potter i kamień filozoficznyPrawdopodobnie jedna z pierwszych lektur młodszego pokolenia. Harry Potter i kamień filozoficzny ukazał się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy dorośli postawili już krzyżyk na książkach dla dzieci i młodzieży. Okazało się jednak, że chcemy czytać – powieści pełne fantastycznych pomysłów, magii i przygód, napisane lekkim i dowcipnym stylem, opowiadające o interesujących postaciach, z którymi możemy się utożsamić. Historia Harry’ego Pottera to prosta opowieść o chłopcu poniewieranym przez wujostwo. który trafia do szkoły magii i czarodziejstwa, gdzie musi się mierzyć nie tylko z surowymi nauczycielami i egzaminami, lecz także ze złem czy strasznymi przepowiedniami. Siła serii autorstwa J.K. Rowling polega też na dorastaniu bohatera z tomu na tom, na wprowadzeniu do świata powieści uniwersalnych wyzwań, z którymi musi się on mierzyć – jak utrata rodziny lub kryzys przyjaźni.

Magia Harry’ego wciąż trwa – od zakończenia cyklu mieliśmy okazję zobaczyć ekranizację całej serii, a ostatnio nawet musical o dzieciach jej bohaterów, którego scenariusz ukazał się drukiem. Ostatnio wznowiono pozycje nawiązujące do świata magii i czarodziejstwa – leksykon magicznych zwierząt i podręcznik do quidditcha, a także zbiór baśni ze świata Harry’ego Pottera.

Nie ulega wątpliwości, że lubimy wracać do ulubionych książek z dzieciństwa – powoduje nami zarówno ciekawość, jak i bezwstydna nostalgia. Jesteśmy jednak ciekawi, jakim książkom z dzieciństwa Wy nie pozwalacie pokryć się kurzem na półce? Do jakich najchętniej sięgacie mimo upływającego czasu?

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 01.06.2017 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dla mnie niewątpliwie będą to przygody Asteriksa oraz Kajka i Kokosza, które sobie co jakiś czas podczytuję.

A najbardziej chyba cieszą mnie takie inicjatywy jak wznowienia w ładnej i jednolitej szacie graficznej:
-Muzeum Książki Dziecięcej Poleca
-Poczytaj Mi Mamo
-Moje Książeczki [Nasza Księgarnia]
-Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Do tego też zaliczam nowe wydania "Mikołajka" oraz "Muminków".
Wychodzi na to, że Nasza Księgarnia ma u mnie dużego plusa. :-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 02.06.2017 08:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie niewątpliwie będ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Wiadomo, komiksy to zdecydowanie jakość sama w sobie.
To trochę nieadekwatny przykład (sama nie dorastałam z Charlie'm Brownem), ale skojarzyło mi się też wydanie "Fistaszków" w kolekcji: Fistaszki zebrane: 1950-1952 (Schulz Charles M.)

Pozdrowienia
Weronika
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.06.2017 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiadomo, komiksy to zdecy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tak jest - to wydanie też świetnie wygląda.
I znowu Nasza Księgarnia. :-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.06.2017 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niektóre z powyższych książek pojawiły się, gdy dzieciństwo miałem już za sobą ;) A po niektóre po prostu sięgnąłem dopiero będąc dorosłym. Ale oczywiście mam swoje evergreeny:

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (Niziurski Edmund)
Podróż "Wędrowca do Świtu" (Lewis Clive Staples)
Koń i jego chłopiec (Lewis Clive Staples)
(albo cały cykl - ostatnio w oryginale)
Wujku Walterze, kup mi krokodyla! (Rodrian Fred) do tego lubię z dziećmi wracać
Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)
Baśnie (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
i jeszcze z innej beczki - jedna z pierwszych powieści SF, które czytałem w życiu (koło V-VI kl.):
Limes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej))
Użytkownik: gosiaw 02.06.2017 08:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja swego czasu ciągle wracałam do Bez rodziny (Malot Hector).
Użytkownik: sowa 02.06.2017 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Poza Puchatkiem i Muminkami lubię też wracać np. do Mania czy Ania (Kästner Erich) – jakaż to urocza historia!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 03.06.2017 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Poza Puchatkiem i Muminka... | sowa
Ja mam audiobooka czytanego przez Piotra Fronczewskiego i Edytę Jungowską - świetnie się słucha!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.06.2017 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zabawne, bo w tej chwili chyba częściej wracam do lektur, które poznałam będąc już dorosła: "Jeżycjady", "Harry'ego Pottera", "Muminków" choć raczej nie w całości - przypomina mi się jakaś scena, sięgam po książkę, czytam kawałek.
Do cyklu Montgomery przez wiele lat wracałam przynajmniej raz w roku, czytając systematycznie cały, od deski do deski, teraz czasem przy okazji konkursów podczytam fragmencik. "Kubusia" i "Małego Księcia" mam na półce, mając cały czas wrażenie, że je tak dobrze znam, że zaglądać nie muszę.
Inne takie moje powrotne lektury - dziś trochę odłożone na bok, bo za dużo nowości, za dużo pożyczek - to:
Włóczęgi Północy (Curwood James Oliver), Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver),
Czarne Stopy (Szmaglewska Seweryna),
Szatan z siódmej klasy (Makuszyński Kornel), Awantura o Basię (Makuszyński Kornel), Panna z mokrą głową (Makuszyński Kornel), Szaleństwa panny Ewy (Makuszyński Kornel),
Tabliczka marzenia (Snopkiewicz Halina),
Winnetou (May Karol (May Karl Friedrich)),
Dzieci kapitana Granta (Verne Jules (Verne Juliusz)), 20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz)), Tajemnicza wyspa (Verne Jules (Verne Juliusz)).
Użytkownik: miłośniczka 05.06.2017 10:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabawne, bo w tej chwili ... | dot59Opiekun BiblioNETki
O tak, Makuszyński!
Użytkownik: Szeba 05.06.2017 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z dzieciństwa, oprócz bajek opowiadanych najlepiej pamiętam dwie serie: Poczytaj mi Mamo oraz taką z rysunkami na okładce w formie tryptyku, z której pamiętam m.in. Krzesiwo i Prząśniczki. Starzy dobrzy polscy ilustratorzy w pakiecie.
Baśnie Andersena też były w ogóle ważne, ale już nie pamiętam za dobrze kiedy je pierwszy raz czytałam, czy w dzieciństwie, czy później, jak Grimmów, też ważnych.

Potem Lindgren (moja ukochana Ronja!), Nesbit, Ożogowska i Lach, potem Musierowicz, Boglar, Minkowski, Bahdaj; Szklarski, Verne i Twain. Wakacyjna Narnia i Roczniak. Przełomowy (między dzieckiem a niedzieckiem) Thorgal.
Użytkownik: aleutka 05.06.2017 11:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Z dzieciństwa, oprócz b... | Szeba
O, chyba mi sie przypomniala jedna z tych tryptykowych, to sie nazywalo Przadki zlota chyba i pamietam ze zrobilo na mnie ogromne wrazenie. I ilustracje bardzo mnie zachwycily. Ksiazka nalezala do kuzynki i moglam podczytywac tylko podczas wizyt, niestety.

Jesli o mnie chodzi najbardziej utkwily mi w pamieci Tajemniczy Ogrod, Mala ksiezniczka, Ronja i Niekonczaca sie historia. Tajemniczy Ogrod to w ogole dla mnie ksiazka totalna jest do dzis uwielbiam wracac.
Użytkownik: Szeba 05.06.2017 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: O, chyba mi sie przypomni... | aleutka

Oj, tak! Prządki złota, a nie Prząśniczki! To raczej muzyczne wspomnienie ;)
Teraz serię namierzyłam: Baśnie i Legendy z Całego Świata
Ilustrowała Julitta Karwowska-Wnuczak, tak samo jak Księżniczkę głogu, charakterystyczna kreska, teraz już wiem dlaczego podobały mi się ilustracje i tu, i tu:

Nie kończącą się historię też wspominam z przyjemnością, ale film - jeśli się nie mylę, to była moja pierwsza wizyta w kinie :) Potem byłam bardzo rozczarowana, że nakręcili tylko połowę książki, bo to taki fajny film (by) był ;)
Użytkownik: sowa 05.06.2017 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: O, chyba mi sie przypomni... | aleutka
Do „Tajemniczego ogrodu” też wracam; i do „Małej księżniczki”.
Użytkownik: mchpro 05.06.2017 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje się, że obecnie&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Koniecznie muszę wspomnieć o tych książkach:
Doktor Dolittle i jego zwierzęta (Lofting Hugh) i inne z cyklu,
Pan Samochodzik i templariusze (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) i inne z cyklu,
Tomek w krainie kangurów (Szklarski Alfred (pseud. Bronowski Alfred lub Garland Fred lub Gruda Aleksander)) i inne z cyklu,
Tytus harcerzem (Chmielewski Henryk Jerzy (pseud. Papcio Chmiel)) i inne z cyklu.
Były nieodłącznymi towarzyszami mego dzieciństwa.