Dodany: 28.05.2017 15:45|Autor:

Ove już w młodości musiał pozbyć się wszelkich złudzeń – życie nie zamierzało go oszczędzać. Wczesna śmierć rodziców i samotne dorastanie, żelazna dyscyplina i możliwość polegania jedynie na sobie ukształtowały jego charakter na cale życie. Wierny saabom, Sonji i rutynie, Ove miał niekiedy poczucie, że nie powinien żyć we współczesnym świecie. Gdy zmarła mu żona, był przekonany, że jego czas dobiegł końca. Los postanowił jednak udowodnić Ovemu, że życie znaczy dla niego o wiele więcej, niż myślał. I że on znaczy o wiele więcej dla innych.

"Mężczyzna imieniem Ove" to ujmująca historia człowieka, którego jedyną wadą było zbyt wielkie serce.

"Debiutancka powieść Backmana jest taka jak jego artykuły – dowcipna i głęboko ludzka, pozwalająca czytelnikowi poczuć się jak w domu".
"BTJ"

"Na koniec można uronić łzę. W tej prawdziwej powodzi strasznych ludzkich doświadczeń, które nieustannie nas otaczają, odrobina dobrego, starego szczęścia naprawdę się przydaje. Odzyskuje się wtedy wiarę w człowieczeństwo".
"LitteraturMagazinet"

Fredrik Backman (1981) – szwedzki dziennikarz, bloger i pisarz. W 2012 roku ukazała się jego pierwsza powieść, która szybko odniosła międzynarodowy sukces – "Mężczyzna imieniem Ove". Jej tytułowy bohater po raz pierwszy zaistniał na blogu pisarza i w internetowym głosowaniu został wybrany na główną postać debiutanckiej książki Backmana. W tym samym roku ukazała się kolejna jego powieść, "Saker min son behöver veta om världen", również bardzo dobrze oceniona przez krytyków. Zgodnie z zapowiedzią, w której Backman obiecał swoim czytelnikom jedną książkę rocznie, w 2013 roku wydana została "Min mormor hälsar och säger förlat".

[W.A.B., 2014]