Dodany: 2017-05-17 12:39|Autor: Fiona54

Czytatnik: Takie sobie...czytanie

1 osoba poleca ten tekst.

Reportaże


"Polska odwraca oczy" Justyny Kopińskiej to zbiór reportaży związany z aktualnymi wydarzeniami, o których mówiono w mediach. Wydawać by się mogło, że skoro wiele na ten temat powiedziano, to po co o tym czytać ponownie. Jednak książkę Kopińskiej przeczytać warto.

W reportażach o mordercach i gwałcicielach Kopińska nie szuka taniej sensacji. Stara się zrozumieć. Nie jest to łatwe, ale dociekliwość, wnikliwość i empatia autorki, pozwala dostrzec mechanizmy prowadzące do tragedii. O mechanizmy władzy chodzi w reportażach dotyczących korupcji lokalnych urzędników czy dziwnie nieporadnych działań służb policyjno - prokuratorskich lub penitencjarnych.

Tematem tekstów Kopińskiej są ludzie, którzy mają tajemnicę. Autorka nie docieka jej i nie próbuje odkryć za wszelką cenę. Zmusza za to czytelnika do postawienia pytania: dlaczego? Co się stało, że zdolna pracowita minister umarła? Dlaczego system oświaty wyrzucił poza nawias uzdolnionego ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Co jest przyczyną, że dystyngowany profesor popełnia samobójstwo rozszerzone? To nie są jedynie problemy jednostkowe. To pytanie o kondycję człowieka i społeczności, w której żyje. To pytanie o nas wszystkich.
Justyna Kopińska to z pewnością jedna z najlepszych młodych reportażystek. Warto czytać jej teksty.


Polska odwraca oczy (Kopińska Justyna)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 294
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: