Dodany: 17.05.2017 00:05|Autor: Nightlight

BiblioNETka> O BiblioNETce

Religioznawstwo vs. teologia

Czy byłoby możliwe utworzenie "Teologii" jako osobnego gatunku książek? W tej chwili większość tytułów z tej dziedziny wrzucona jest do "Religioznawstwa", a przecież to dwie zupełnie różne kategorie (jak stwierdził kiedyś jeden z naszych wykładowców: "Na teologię wybierają się ci mocno wierzący. Na religioznawstwo - mocno wątpiący").

Przyznam, że solidnie się zdziwiłam kiedy w polecankach religioznawczych wyskoczyły mi encykliki papieskie, książki ks. Tischnera czy C.S. Lewisa.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.05.2017 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy byłoby możliwe utworz... | Nightlight
Nie wiem, czy to by nie było za duże zamieszanie i rozdrobnienie - bardziej by mi taki tag pasował, zamiast osobnego gatunku.
Mamy jeszcze gatunek "literatura piękna | religijna" i tam tego typu książki chyba bardziej przynależą.
Użytkownik: Nightlight 17.05.2017 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czy to by nie b... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Właśnie też mi się tak wydaje - bardzo mnie kusiło żeby edytować te książki i podpiąć je pod "religijną". Tylko, że jest ich w "religioznawstwie" na tyle dużo, że zaczęłam się zastanawiać czy nie było to zamierzone (a nie chciałabym samozwańczo rewolucjonizowac biblionetkowego katalogu ;) ).
Podejrzewam też, że dla kogoś encykliki papieskie mogą mieć większy ciężar gatunkowy niż powiedzmy książki o objawieniach fatimskich, stąd zastanawiałam się nad tą "teologią". Ale może faktycznie wystarczy ta "religijna".
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.05.2017 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie też mi się tak wy... | Nightlight
Kiedyś nie było gatunku "religijna", więc możliwe, że wszystkie książki były wkładane w religioznawstwo. Czasem pewnie też ciężko rozgraniczyć jasno jedno od drugiego.

Ja jestem za przenoszeniem do "religijnej" i staram się tak robić o ile uda mi się na takie trafić.

Mamy też podobny problem z gatunkami "literatura podróżnicza", "geografia" i "turystyka" - kiedyś wszystkie były w "geografii", a teraz są porozrzucane w różnych miejscach i chyba nie zawsze poprawnie.
Użytkownik: Nightlight 17.05.2017 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedyś nie było gatunku "... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Zdaję sobie sprawę, że katalog nie tylko ewoluował, ale też mocno się rozrastał - wyłapanie i przeniesienie wszystkich książek do nowo wprowadzonego gatunku to mrówcza praca. I czasem te kategorie faktycznie mocno się zazębiają.

Ale w takim razie wiem już co robić kiedy na takie książki natrafię :) Dziękuję.
Użytkownik: jakozak 20.05.2017 08:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedyś nie było gatunku "... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Wwwojtus, zajrzyj pilnie na PW.