Dodany: 13.05.2017 12:00|Autor:

Książka: Do Wyoming
Korzeniewski Tadeusz
Notę wprowadził(a): il93

Brawurowo napisana książka o Ameryce i podróży do przeszłości, do wileńskich korzeni. Powieść o młodości i dojrzewaniu bohatera i narratora w cieniu wydarzeń historycznych schyłku XX wieku. Jak wygląda dziś polskość, co znaczy być Polakiem, jak zmienia się perspektywa naszego myślenia wraz z oddaleniem od kraju? Autor mieszka od trzydziestu lat w USA, w Seattle, pisze po polsku i po angielsku.

Tadeusz Korzeniewski urodził się w Elblągu w rodzinie AK-owskiej i niepartyjnej, czyli szlacheckiej. Studiował elektronikę w Gdańsku i filozofię w Lublinie. W 1978 zadebiutował w podziemiu wydawniczym opowiadaniem „W Polsce”. Był drukarzem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa. W 1981 wydał w niej książkę „W Polsce”, która w 1984 otrzymała nagrodę Kościelskich, a w 2010 została zaliczona do „Kanonu literatury podziemnej”. W kwietniu 1981 rozpoczął starania o paszport, wyjechał z Polski 2 listopada 1981 i przebywa w USA. Nie wystąpił o obywatelstwo innego kraju. W 1992 roku za nowelę po angielsku o miasteczku dzieciństwa Lubark otrzymał nagrodę 20 tys. dolarów z National Endowment for the Arts.

„Do Wyoming” to opowieści z drogi, jedne pisane oryginalnie po angielsku, inne po polsku. Fragmenty ukazały się w kraju w „Rzeczpospolitej” i „44/Czterdzieści i Cztery”.

[Wydawnictwo 2 Kolory, 2013]