Dodany: 05.05.2017 11:28|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Pyrkon 2017 – podsumowanie


Pyrkon 2017Fani fantastyki dobrze rozpoczęli tegoroczny weekend majowy – za nami Festiwal Pyrkon, który odbył się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 28-30 kwietnia. Dzisiaj prezentujemy podsumowanie tego fantastycznego szaleństwa.

Otwarcie

W piątek olbrzymie zainteresowanie wzbudziło przybycie Nathaniela Buzolica, pierwszego w historii festiwalu gościa serialowego z zagranicy, znanego z takich serii, jak Pamiętniki wampirów czy The Originals. Aktor przez całe popołudnie spotykał się z fanami, rozdając autografy i niestrudzenie pozując do zdjęć.

Jednak nie tylko do niego ustawiały się długie kolejki wielbicieli – przez cały dzień trwały spotkania z innymi gośćmi Pyrkonu. W Strefie Literackiej natknąć się można było na Siri Pettersen czy Jakuba Ćwieka. Oboje pełnili także dyżur autografowy, podczas którego każdy fan mógł zdobyć podpisy swoich ulubionych autorów.

Miłośnicy komiksów również mogli zostać łowcami autografów – dyżury pełnili goście Bloku Komiksowego: Katarzyna Witerscheim i Marcin Surma. Dostępni dla swoich fanów byli także Ralph Horsley – ilustrator, Ignacy Trzewiczek – twórca gier RPG oraz Kazimierz Kyrcz Jr. – pisarz.

Pora na przygodę

Festiwal Fantastyki Pyrkon to jednak nie tylko spotkania ze znanymi ludźmi. Przez cały dzień na terytorium Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywały się dziesiątki prelekcji. Wielu słuchaczy okupowało aule, by z prowadzonych w przystępny sposób wykładów dowiedzieć się czegoś o teorii i praktyce fantastyki. Zgromadzeni w salach mogli dzięki opowieściom na temat swoich ulubionych filmów, książek czy komiksów ujrzeć je z nieco innej perspektywy. W programie znalazło się też miejsce na bardziej naukowe, ale równie interesujące tematy – w Bloku Naukowym można było oderwać się od ziemi i ruszyć w przestrzeń kosmiczną podczas prelekcji o kosmosie, a w Bloku Fantastyki Dalekowschodniej – wysłuchać historii o towarze eksportowym Japonii: kosmicznych, nowoczesnych toaletach.

Największy polski festiwal fantastyki nie jest miejscem, gdzie wyłącznie siedzi się i słucha.  Tworzą  go  również  uczestnicy.  Życiem  tętniły  Meet  Pointy  –  miejsca,  w których spotykają się różne fandomy,  by podyskutować o swoich ulubionych historiach i nawiązać nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Nastawieni na rywalizację i współzawodnictwo mogli spróbować swoich sił w dziesiątkach turniejów – na nich czekało zarówno wiele klasycznych gier planszowych i komputerowych, bitewnych czy karcianych, jak i sporo nowych tytułów. Zacięte zawody toczyły się do późnego wieczora.

Gry planszowe

Kolejne dni i Maskarada

Po pełnym atrakcji pierwszym dniu Pyrkonu nadszedł kolejny, nie mniej intensywny. Konwentowicze przechadzali się po terenie MTP w kostiumach swoich ulubionych bohaterów, a prelekcje toczyły się od wczesnego rana aż do późnej nocy.

Uczestnicy mogli natknąć się na gwiazdy rodzimej literatury: do Poznania przyjechali Maja Lidia Kossakowska, Robert Wegner, Jarosław Grzędowicz, Marcin Mortka, Rafał Kosik. Liczne było również grono zagranicznych twórców, wśród których należy wymienić Samanthę Shannon czy Evana Curriego.

Innym cieszącym się powodzeniem punktem programu był nadawany na żywo podcast prowadzony przez zespół KrokietKast. NRGeeka, quaza i Heda wsparli Kacper i Arasz z TVGry. Zainteresowanie audycją przerosło wszelkie oczekiwania – Sala Ziemi była zapełniona, a  transmisję na żywo, zarówno na terenie festiwalu, jak i w Internecie, oglądały setki chętnych. Głównym tematem dyskusji były gry komputerowe – szczególny nacisk położono na ich powtarzalność oraz fabułę. Całość okraszona została sporą dawką humoru, dzięki czemu pomieszczenie wypełniało się gromkim śmiechem widowni. Zapis z podcastu w formie video jest wciąż dostępny na fanpage'u KrokietKastu.

Gwiezdne wojnyOko estetów cieszyły liczne i naprawdę różnorodne wystawy. Na odwiedzających czekały stoiska związane z „Władcą Pierścieni”, „Gwiezdnymi Wojnami” czy „Harrym Potterem”. Chętni mogli zobaczyć rekonstrukcję ulicy Pokątnej i zrobić tam niesamowite pamiątkowe zdjęcia. Na festiwalu były też liczne ekspozycje związane z postapokalipsą, a największą uwagę przyciągał znacznych rozmiarów samolot. Oprócz wyprawy w odległą przyszłość czekała także uczestników podróż w mroczne i odległe czasy bezwzględnych wikingów. Interesujący się modą znaleźli swój przyczółek w Sali Ziemi, gdzie odbył się Pokaz Mody Altergroup: ponad 60 kreacji w wielu stylach, od steampunku, przez gotyk, fantasy, aż do urban fashion.

Głównym punktem programu, dla którego wiele osób specjalnie przyjechało do Poznania, był konkurs kostiumowy Maskarada. W tym roku, ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie, wydarzenie zostało udostępnione na żywo w formie streamu na Facebooku oraz na specjalnie przygotowanym telebimie.  Na czas konkursu Sala Ziemi na Międzynarodowych Targach zamieniła się w fantastyczne miejsce spotkań bohaterów książek, komiksów, filmów, seriali, kreskówek czy gier komputerowych. Podczas kilkugodzinnego pokazu zawodnicy nieustannie zaskakiwali pomysłowością swoich strojów oraz jakością ich wykonania i dbałością o szczegóły.

Po burzliwych dyskusjach jury wybrało zwycięzców. Grand Prix i nagrodę pieniężną dostała Anna „Nona” Nowicka, która zaprezentowała efektowny strój Program Camille z gry „League of Legends”. Za najlepszy cosplay uznano kostium Gabrieli „Blink” Woźniak, wcielającej się w postać Junkrata z innej popularnej gry, „Overwatch”. W kategorii „najlepsza prezentacja grupowa” bezkonkurencyjni okazali się cosplayerzy z grupy „Wiedźmiński szlak”. Jej członkowie wystąpili na scenie w rolach Geralta i Leszego z trzeciej części komputerowej adaptacji książki Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”. Maskarada to nie tylko odwzorowywanie kultowych postaci, ale też pokaz inwencji własnej. W kategorii „najlepszy projekt własny” udział wzięło liczne grono uczestników, wśród których największe wrażenie wywarła na jurorach Weronika „Phere-Nike” Nowakowska w roli budzącej grozę Bogini Wojny. W pyrkonowym konkursie ważne są nie tylko stroje, ale też sposób ich prezentacji. Najciekwszy show stworzył Wojciech „Mechaniczny Kot” Tarnowski w roli Iron Mana i to on sięgnął po laur w kategorii „najlepsza prezentacja solowa”.

Program Camille

WiedźminIron Man

Pochwalić mogą się też Krewni Pyrkonu. Tylko w sobotę krew oddało ponad 140 osób, a niemal 40 zostało zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku. Akcja trwała aż do końca Festiwalu Fantastyki Pyrkon. 

*

Źródło: materiały prasowe

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: