Dodany: 27.04.2017 21:11|Autor:

Wiadomość dla kosmosu…

Historia naszej najambitniejszej próby komunikacji z pozaziemskimi istotami – opowiedziana przez astronoma Carla Sagana (zdobywcę Nagrody Pulitzera za „Rajskie smoki”) oraz jego współpracowników. 20 sierpnia i 5 września 1977 roku dwa niezwykłe statki, noszące nazwę Voyager, zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną. Po przeprowadzeniu w latach 1979-1986 szczegółowej eksploracji zewnętrznych planet, od Jowisza po Urana, oba statki opuszczą Układ Słoneczny i wyruszą w kierunku gwiazd jako emisariusze Ziemi. Do każdego z Voyagerów przymocowana została miedziana, pokryta warstwą złota płyta gramofonowa, jako wiadomość dla ewentualnych pozaziemskich cywilizacji, które w jakimś odległym miejscu i czasie mogą natrafić na któryś ze statków. Każda płyta zawiera 118 fotografii naszej planety, nas samych i naszej cywilizacji; niemal 90 minut muzyki; dźwiękowy esej ewolucyjny, zatytułowany „Dźwięki Ziemi”; pozdrowienia w niemal sześćdziesięciu ludzkich językach (oraz w języku wielorybów), łącznie z pozdrowieniami od prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niniejsza książka, napisana przez głównych autorów płyty Voyagerów, wyjaśnia motywy, na podstawie których podjęto decyzję o wysłaniu wiadomości w kosmos, przedstawia przesłanki, którymi kierowaliśmy się przy wyborze repertuaru, oraz zawiera szczegółowy opis zawartości płyty.

Polecamy również tego autora: „Kosmos”, „Rajskie smoki” i „Świat nawiedzany przez demony”.

[Zysk i S-ka, 2009]