Dodany: 25.04.2017 10:14|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Mały detektyw w spódnicy

Recenzent: Grzegorz Sierocki

„Klątwa egipskiego kota” to pierwsza część serii „Przygody Lottie Lipton” autorstwa Dana Metcalfa. Angielski twórca literatury dziecięcej debiutuje na naszym rynku, co niewątpliwie należy uznać za bardzo dobrą wiadomość. Sprawne pióro oraz niebanalny humor mogą zapewnić jego książkom sporą poczytność również w Polsce. Niesamowite przygody sympatycznej dziewczynki o imieniu Lottie mimowolnie przywodzą na myśl Sherlocka Holmesa w wersji dla dzieci, tym bardziej że akcja rozgrywa się w samym sercu Londynu. Metcalf próbuje jednak nieco odejść od tradycyjnej formy powieści detektywistycznej, traktując czytelnika jako pełnoprawnego uczestnika prezentowanych zdarzeń.

Zacznijmy jednak od początku. Lottie Lipton wraz ze swoim wujem – Betramem Westem zamieszkuje w brytyjskim muzeum sztuki w Londynie. Jest to idealne miejsce do przeżycia niezapomnianych i fascynujących przygód. Otwarcie nowej wystawy ma być wielkim świętem całego muzeum. Niestety, wyjątkowy eksponat – posążek egipskiego kota w niewyjaśnionych okolicznościach ginie. Rozczarowana publiczność opuszcza salę, dyrektor – sir Travelyan jest wściekły, a Lottie łamie sobie głowę nad rozwiązaniem zagadki. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Lektura „Klątwy egipskiego kota” sprawiła mi wiele przyjemności. Dan Metcalf stara się maksymalnie angażować odbiorcę, za każdym razem prowokuje go do samodzielnego poszukiwania rozwiązania. Ten typ narracji na pewno uatrakcyjnia fabułę. Zwłaszcza młody czytelnik będzie mógł stanąć w samym centrum wydarzeń i poczuć się jak Lottie Lipton. Otwarta struktura powieści sprawia, iż staje się ona przestrzenią gry, a gra oznacza zabawę. Już Michał Zając pisał, że „w kontakcie z najmłodszym odbiorcą książka, przedmiot stawiany przez wielu humanistów na piedestale, przejmuje cechy i funkcje zabawki”*. Nie należy przez to rozumieć odejścia od wychowawczej funkcji literatury dziecięcej. Dan Metcalf tworzy świat pozytywnych wartości. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Warto również wspomnieć o nawiązaniach historycznych w „Klątwie egipskiego kota”. Brytyjski twórca dba o to, aby rozwiązanie zagadki miało również wartości edukacyjne. Na końcu książeczki umieszczony został słowniczek haseł trudnych, co pokazuje, iż zgłębianie różnych kultur, ich historii oraz tradycji jest przemyślanym zabiegiem literackim.

„Przygody Lottie Lipton” polecam młodym miłośnikom powieści detektywistycznych. Jestem przekonany, że ich lektura daje nie tylko przyjemność, ale i wartościowe treści. Nie zwlekajcie – Brytyjskie Muzeum stoi otworem. A w nim czeka historia – przekazana w dość niekonwencjonalnej formie.

* Michał Zając, „Promocja książki dziecięcej. Podręcznik akademicki”, wyd. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2000, s. 30–31.

Autor: Dan Metcalf
Tytuł: Przygody Lottie Lipton. Klątwa egipskiego kota