Dodany: 23.04.2017 22:28|Autor: UzytkownikUsuniety08​242023180809

Książki i okolice> Pisarze> Gardner Erle Stanley

Podobne kryminały

Witam, czy znacie może jakieś książki utrzymane w podobnym stylu co kryminały Gardnera? Bardzo przypadły mi go gustu a niestety już wyczerpałam zasoby najbliższej biblioteki, chętnie poczytam coś więcej :)
Użytkownik: jm1986 16.07.2017 22:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, czy znacie może ja... | UzytkownikUsuniety08​242023180809
To może napisz, jakich już znasz innych podobnych Gardnerowi pisarzy, to będzie łatwiej coś podpowiedzieć.
Użytkownik: jm1986 16.07.2017 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, czy znacie może ja... | UzytkownikUsuniety08​242023180809
OK, zajrzałem do Twoich ocen i już wiem; nie wpadłem na to od razu.
Z podobnych tzn. kryminał/czarny kryminał/noir, amerykańskie i z pierwszej połowy XX wieku:
Trójka najwybitniejszych pisarzy - Dashiell Hammett, Raymond Chandler i Ross Macdonald.
Do tego trochę mniej znany ale naprawdę niezły - Cornell Woolrich.
Patricia Higsmith - bardziej podobna do Woolricha niż do D.H., R.Ch. czy R.M ale moim zdaniem od Woolricha lepsza od strony literackiej.
James M. Cain - znany właściwie z dwóch krótkich powieści ale za to naprawdę świetnych.
Georges Simenon - (Francuz ale dość podobny do tych Amerykanów). Niesłusznie trochę zapomniany. Napisał mnóstwo takich krótkich powieści; nie mają one jakiejś wielce skomplikowanej intrygi jak u A. Christie, albo akcji jak w czarnym kryminale, ale te jego opowieści mają duże pozory prawdopodobieństwa i to chyba ich ważna zaleta.
James Ellroy - ten akurat pisze od niedawna (lata 80-te) ale mocno nawiązuje do czarnego kryminału; dużo dodając od siebie, nie tylko kopiując.

I jeszcze tacy jak Jim Thompson, Rex Stout, James Hadley Chase, Mickey Spillane, David Goodis - ale tych szczególnie nie polecam; tacy średniacy.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​242023180809 20.08.2017 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: OK, zajrzałem do Twoich o... | jm1986
Serdeczne dzięki! Jutro wybiorę się do biblioteki :)
Użytkownik: jm1986 06.04.2018 09:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Serdeczne dzięki! Jutro w... | UzytkownikUsuniety08​242023180809
I jeszcze Ed McBain. Ostatnio go odkryłem. Trochę zapomniany i nieszczególnie wysoko oceniany na forach ale moim zdaniem niesłusznie. 100% amerykański kryminał, raczej czarny niż klasyczny, dla odmiany z policjantami zamiast prywatnych detektywów w rolach głównych.