Dodany: 20.04.2017 23:40|Autor: miłośniczka

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Biała wilczyca
Révay Theresa

2 osoby polecają ten tekst.

Paryski szyk czasów niespokojnych


Biała wilczyca. Ksenia Fiodorowna Ossolina. Córka oficera gwardii carskiej, potomkini wielkiego rodu rosyjskich arystokratów. Dziewczyna, która została naznaczona przez los ucieczką przed bolszewicką rewolucją i utratą obojga rodziców; obciążona odpowiedzialnością za wychowanie dwójki młodszego rodzeństwa; skazana na głód, chłód i wyobcowanie w Paryżu. Silna, niezależna, niepokonana. I tak przeraźliwie smutna…

Powieść Theresy Révay to historia życia młodej kobiety i jej miłości do wyjątkowego mężczyzny, światowej klasy fotografa mody; opowieść o walce i woli przetrwania, o tym, że „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”* – bo przecież zdawać by się mogło, że nie jest możliwym chodzenie z wysoko podniesioną głową po przyjęciu tylu ciosów od losu. Poza Ksenią i Maxem, jej ukochanym, jest tu jeszcze trójka niezrównanych bohaterów – bolszewicki Leningrad, nazistowski Berlin i niespokojny Paryż. Miasta te zostały przedstawione z epickim rozmachem, bez taniego sentymentalizmu, w który popada tak wielu autorów. Révay nie próbuje zmieniać historycznych faktów, lecz pieczołowicie je odmalowuje, ubierając dodatkowo w emocje żyjących w zeszłym wieku ludzi, swoich fikcyjnych postaci. Jednakże Ksenia, Max, Sara Lindner, Marietta von Passau i pozostali są tak żywi, pełnokrwiści, pełni wad, zalet i niepewności, wojenna zawierucha rzuca ich w tak niespodziewane miejsca i stawia w tak zaskakujących, a jednak nie niemożliwych sytuacjach, że stają się nam bliscy jak osoby, które znamy z własnej codzienności. To zdecydowanie nie są papierowi bohaterowie.

Dodatkową zaletę powieści stanowią smaczki w postaci obrazu paryskiego i berlińskiego świata mody z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Szczerze mówiąc, niewiele na ten temat wiem, dlatego też opisy tkanin, ubiorów, sposobów szycia i realizacji pokazów mody czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Ten wątek również został przedstawiony szczegółowo, interesująco, widać, że autorka zgłębiła go jak najdokładniej. Ciekawym zabiegiem jest już samo skupienie się na nim, gdy pisze się o czasach rozwoju partii nazistowskiej, prześladowaniach Żydów, eksterminacji. Bo przecież i wtedy ludzie próbowali zachować pozory normalności, bawili się, nabywali materialne dobra, podróżowali, uczestniczyli w pokazach mody. Naprawdę niewiele znam pozycji, które mówiąc o wojnie przedstawiają także wszystko, co działo się obok, pełnych pasji ludzi niepoddających się reżimowi i robiących to, do czego czuli się stworzeni, pomimo coraz większych utrudnień i niebezpieczeństw; artystów oddanych sztuce tak bardzo, że potrafili podejmować ryzykowną grę z nowymi władzami, grę, w której stawką było życie. Ksenia – modelka, Sara – kreatorka mody, Max – znany fotograf: oni wszyscy do ostatniego momentu wykorzystywali szansę, żeby ukochana przez nich gałąź sztuki nie poległa na polu walki, na berlińskiej czy paryskiej ulicy. Ach, zapomniałabym o kolejnym zaskoczeniu podczas lektury: że moda to też sztuka. Że tworzą ją nieprzeciętne umysły, artyści-wizjonerzy. Tak łatwo o tym zapominam, rzadko kiedy myślę o projektantach jak o prawdziwych twórcach. Zwyczajnie się zawstydziłam…

„Białą wilczycę” czyta się szybko i nie chce się jej odkładać. Spełnia swoją rolę – zabiera nas w odległe miejsca i czasy, pozwala usłyszeć huk bomb i doznać strachu ofiar prześladowań. To lektura niełatwa, bo wymaga poradzenia sobie z trudnymi emocjami, dla mnie okazała się jednak bardzo ważnym doświadczeniem. I za to jestem autorce wdzięczna.


---
* Wisława Szymborska, „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”.


[Recenzja została wcześniej opublikowana na blogu Miasta Słów]


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1049
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: