Lekka, ale wciągająca

Autor: Polecane

Książka: Kamienny kot (Sobolewska Jolanta Walentyna)

Data dodania: 2017-04-11 09:59

Recenzent: malynosorozec

Na pierwszej stronie książki główna bohaterka spotyka na swojej drodze czerwonowłosą kobietę, która budzi jej instynktowny niepokój. Marta uważa się za osobę racjonalną i mocno stąpająca po ziemi, dziwi ją więc wrażenie, jakie przelotne spotkanie na niej wywarło. Mogłaby zwrócić się do męża, będącego, jak sama podkreśla, jej przeciwieństwem (wierzy w karmę, reinkarnację, zawodowo zajmuje się feng shui), ale nie robi tego. Być może przyczyną jej odczuć są problemy w pracy, o których także nie mówi mężowi? Czerwonowłosa znów pojawia się na jej drodze, zaczynają się także dziwne sny, bardziej realne niż rzeczywistość.

Marta, jej mąż Wiktor i przyjaciółka z pracy Agnieszka – to główni aktorzy. Dalej są mama i siostra Marty, jej szef, synek Agnieszki, pewna wróżka. I postaci ze snów: bogaty mężczyzna żyjący w starożytnym Egipcie oraz uratowana przez niego z objęć pustyni dziewczyna. I tyle, ale przyznać trzeba, że więcej nie trzeba. Marta i Wiktor są zgodnym małżeństwem dobranym na zasadzie przeciwieństw. Różni ich niemal wszystko, także zdanie co do przyszłego potomstwa – tę relację udało się autorce pokazać bardzo dobrze, chociaż mąż jest może zbyt doskonały. Mama i siostra głównej bohaterki pojawiają się raczej w tle, ale Agnieszka to już postać pełnoprawna, rzekłbym, że wręcz wysuwa się na pierwszy plan i kradnie sympatię czytelnika. Ona i jej kilkuletni synek, którego sama wychowuje. Niedostępna, tajemnicza – kiedy wreszcie otwiera się przed Martą, aż chce się poznać dokładniej zarówno jej przeszłość, jak i dalsze losy.

Co drażni w tej powieści, to nieco dziwny szyk zdań, nienaturalny. Zdarza się także autorce zmieniać czas narracji: zwykle używa przeszłego, niekiedy jednak pisze w teraźniejszym.

Zakończenie... normalnie zgodziłbym się z uśmiechem na zabieg, który zastosowała pisarka. W tym jednak przypadku dziwnie mi nie odpowiadał. Jakby wprowadzony na siłę. Pozostawienie na bocznym torze Agnieszki i Stasia także mi się nie spodobało. Wiktor ze swoją medytacją, feng shui i karmą to postać tak bardzo nie z mojego świata, że nie odważę się go krytykować (może poza zbyt zbytnią doskonałością postawy, jaką prezentuje, brakiem jakiejkolwiek rysy charakteru czy zawahania w przekonaniach). Jednakże monolog o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za swój los i niemrawe próby podważenia tej teorii przez jego żonę... Ja jestem bardziej w typie Marty. Pragmatyczny i trzeźwo patrzący na świat. Niewierzący w karmę, przynajmniej nie w taki sposób, w jaki przedstawia to autorka, która, jak się zdaje, bardziej przypomina Wiktora i w jakimś sensie stara się przedstawić czytelnikowi takie postrzeganie świata nie tylko ze względu na fabułę, ale również by do niego przekonać.

Wróćmy jednak do zalet, tych wszakże powieści nie brakuje. Połączenie światów udało się znakomicie. Wpływ wydarzeń w starożytnym Egipcie na obecne życie Marty, sposób i okoliczności pojawiania się kolejnych części układanki. Dawkowanie informacji i emocji. I wreszcie tajemnica czerwonowłosej. Bardzo dobrze pokazane jest także codzienne życie bohaterów. Niby prosta rzecz: opisać poranną kawę, spotkanie z szefem czy wizytę w księgarni, jednakże łatwo przy tym zagubić naturalność i prostotę, czego autorka na szczęście uniknęła.

Krótko mówiąc: ciekawa pozycja. Lekka, ale wciągająca.

Autor: Jolanta Walentyna Sobolewska
Tytuł: Kamienny kot