Dodany: 30.03.2017 12:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Patronat: „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda


Siedem dalekich rejsów, Leopold TyrmandPrzedstawiamy ostatni patronat BiblioNetki z tego miesiąca. Siedem dalekich rejsów Leopolda Tyrmanda ukazało się 29 marca nakładem Wydawnictwa MG.

Według informacji wydawcy Siedem dalekich rejsów to powieść skrojona po mistrzowsku, z błyskotliwymi dialogami i barwnymi, niejednoznacznymi postaciami. Wartka, choć kameralna akcja  rozgrywa się na tle malowniczego portowego miasteczka, Darłowa, zanurzonego w powojennej atmosferze niepewności i strachu w obliczu nowej władzy, likwidującej krok po kroku prywatną własność. W centrum zaś dwoje bohaterów przypadkowo zainteresowanych tym samym zaginionym dziełem sztuki: tryptykiem Eryka Pomorskiego.

Ona – historyk sztuki z Warszawy, on – człowiek bez imienia, zwany Nowakiem, właściwie znikąd, dziennikarz, myślący o ucieczce z komunistycznego kraju i potajemnym wywiezieniu obrazu. Miłość komplikuje wszystko, tym bardziej że chwilami można odnieść wrażenie, iż zawzięta cicha rywalizacja między zakochanymi zniweczy ledwie rodzące się uczucie.

Tyrmand stworzył bohaterów, których przeżycia budzą u czytelników rosnące w trakcie lektury pragnienie – aby im się powiodło, aby potrafili przełamać wszelkie bariery, a kapryśny los nie pokrzyżował ich planów...

 

Leopold Tyrmand – prozaik, publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. W czasie wojny zgłosił się na roboty do Niemiec, skąd uciekł do Norwegii. Do Polski wrócił w 1946 roku, jednak nie na stałe, gdyż w latach sześćdziesiątych wyjechał do Stanów, gdzie już pozostał. Element biograficzny odegrał dużą rolę w jego twórczości – większość jego książek to rozbudowana i ubarwiona autobiografia. Autor wzbudził zainteresowanie Hotelem Ansgar (1947), tomem opowiadań osnutych na tle epizodu norweskiego w jego życiorysie. Już tu rodzi się stały bohater Tyrmanda – wielki cwaniak, ktoś na kształt Felixa Krulla, radzący sobie we wszystkich okolicznościach, ulubieniec kobiet, zarazem bezgranicznie pewny siebie i swojego szczęścia. Dwa z tych opowiadań weszły do znacznie obszerniejszego zbioru Gorzki smak czekolady Lucullus (1957). W 1955 roku ukazał się największy bestseller tamtych lat – powieść Zły – kryminał i świetna panorama Warszawy z 1954 roku.

 

*

Źródło: materiały wydawcy, wp.pl 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: