Dodany: 25.03.2017 21:16|Autor: J

Czytatnik: #?!

Christie #6: Poirot prowadzi śledztwo


Poirot prowadzi śledztwo (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (3,0)

Kolejna książka Agaty Christie to zbiór opowiadań z Poirotem w roli głównej, wydany po raz pierwszy w 1924. Średnio udany, moim skromnym zdaniem; odniosłem wrażenie, że opowiadania to forma zbyt krótka, by w pełni rozwinąć detektywistyczne talenty bohatera i przekonująco pokazać, jak stopniowo dochodzi do prawdy. Zamiast tego rach-ciach i mamy rozwiązanie, a Poirot, na podstawie znikomych zaledwie przesłanek, dedukuje przebieg całej intrygi. Zresztą może to nie problem w opowiadaniach, a po prostu Christie mi nie podchodzi? Średnia ocena dla sześciu pierwszych jej książek to u mnie zaledwie 3⅔...


Oto opowiadania z tego tomu.

1. "Gwiazda Zachodu" to brylant bliźniaczy do Gwiazdy Wschodu, będącej w posiadaniu lady Yardly, a oba pochodzą rzekomo z posągu jakiegoś chińskiego bożka. Oba padają łupem wyglądającego na Chińczyka złodzieja. Przedtem złodziej listownie informuje właścicieli o zamiarze zaboru klejnotów. Tak naprawdę jednak Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

2. "Tragedia w Mandsor Manor". Czy stojący na skraju bankructwa starszy mężczyzna popełnił samobójstwo, by, przy pomocy niedawno wykupionej polisy ubezpieczeniowej, zapewnić swojej młodej żonce środki na utrzymanie? Poirot, przesłuchując podejrzanych, bawi się w skojarzenia, a na podstawie odpowiedzi wyciąga wnioski o ich prawdomówności i przebiegu zdarzeń. Okazuje się, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

3. "Perypetie z tanim mieszkaniem". W drobnej, towarzyskiej anegdocie o tym, jak to znajomi znajomych Hastingsa wynajęli nadzwyczaj tanio mieszkanie, Poirot doszukał się morderstwa i afery szpiegowskiej. Zupełnie nieprzekonujące.

4. "Tajemnica Hunter's Lodge". Zbankrutowani małżonkowie i ich bogaty wuj. Kto też dopomógł mu w opuszczeniu ziemskiego padołu?

5. "Kradzież obligacji za milion dolarów", transportowanych drogą morską z Anglii do Nowego Jorku. Kto za tym może stać?

6. "Tajemnica egipskiego grobowca". Czy serię tajemniczych zgonów spowodowała klątwa fikcyjnego egipskiego faraona, czy może jakaś bardziej prozaiczna przyczyna?

7. "Kradzież w hotelu Grand Metropolitan". Kto skradł sznur pereł z hotelowego pokoju?

8. "Porwanie premiera". Szef brytyjskiego rządu znika bez śladu w przeddzień niezwykle ważnych negocjacji, mających się odbyć we Francji. Policja i wojsko po obu stronach Kanału Angielskiego nie mogą go odnaleźć. Na pomoc wzywają Poirota.

9. "Zniknięcie pana Davenheima". Bankier znika bez śladu. Co się stało, czy został zamordowany?. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

10. "Sprawa włoskiego arystokraty".

11. "Zaginiony testament". Pan Marsh zostawia swej bratanicy pośmiertną zagadkę. Jeżeli będzie na tyle sprytna, by ją rozwiązać, dostanie fortunkę w spadku. Bratanica jest w każdym razie wystarczająco sprytna, by zatrudnić Poirota.


Cytaty.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu


Zobacz też:
Agatki moje
Moje lektury 2017

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1758
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Anna Ściężor 29.03.2017 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Poirot prowadzi śledztwo ... | J
Spróbuj którejś z tych najbardziej znanych Christie, bo sądząc po tytułach w ocenach te, które czytałeś, nie były tymi z "pierwszej ligi" jej książek :) Coś o tym wiem, bo jej kryminały mam już prawie wszystkie przeczytane :)

A z opowiadaniami fakt, że są zazwyczaj za krótkie dla satysfakcjonującego przedstawienia sprawy i śledztwa.
Użytkownik: J 29.03.2017 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Spróbuj którejś z tych na... | Anna Ściężor
Cóż, sam sobie jestem winien, bo w przypływie jakiegoś sentymentalizmu wymyśliłem sobie, że przeczytam całą Christie chronologicznie – i oto efekty ;-) Ale, ale: zbliżają się Chimneys i Roger Ackroyd; ten ostatni przynajmniej jest, jak widzę, w ścisłej czołówce, więc się przekonam.
Użytkownik: misiak297 30.03.2017 00:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Cóż, sam sobie jestem win... | J
Oj... "Chimneys"... Chyba jedyna książka Christie, której wystawiłem 2.
Użytkownik: J 30.03.2017 00:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj... "Chimneys"... Chyba... | misiak297
O, aż takie słabe? Trudno, teraz się przecież nie poddam :-)
Hm, znalazłem właśnie różnicę zdań co do roku wydania "Pułapki na myszy": 1925 wg Biblionetki i 1950 wg Wikipedii. Ciekawe, kto ma rację.
Użytkownik: hburdon 30.03.2017 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: O, aż takie słabe? Trudno... | J
Zmieniłam na 1950. Wydaje mi się, że błąd musiał być po stronie BiblioNETki. Wg Wiki tytułowe opowiadanie zostało napisane w 1947 na prośbę królowej Marii, a inspirowane było prawdziwą zbrodnią z 1945 r., więc data 1925 jest raczej mało prawdopodobna.
Użytkownik: Pani_Wu 07.07.2017 01:05 napisał(a):
Odpowiedź na: O, aż takie słabe? Trudno... | J
Wtrącę się, według Currana (Curran John) "Trzy ślepe myszki" (w oryg. Three Blind Mice), a po zmianie tytułu "Pułapka na myszy" (The Mousetrap), powstało najpierw jako słuchowisko radiowe, wyemitowane 30 maja 1947 roku. Opowiadanie powstało 31 grudnia 1948 roku, a sztuka teatralna 25 listopada 1952.
Sztukę tę Agatha napisała w 1946 roku na prośbę BBC, "a program miał uświetnić osiemdziesiąte urodziny królowej Marii, które obchodzono 30 maja następnego roku. Po radiowej premierze wystawiono to słuchowisko także w telewizji, 21 października, w formie trwającego trzydzieści minut spektaklu. Następnie autorka rozbudowała słuchowisko, czyniąc z niego dłuższe opowiadanie, w 1948 roku opublikowane w jednym z magazynów w USA."*
W Polsce wydano tylko opowiadanie.

* Sekretne zapiski Agaty Christie (Curran John) s. 133
Pozostałe informacje także z tej pozycji.
Użytkownik: J 08.07.2017 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Wtrącę się, według Curran... | Pani_Wu
Co potwierdza, że z tych dwóch dat 1950 jest zdecydowanie bliższe prawdy – rok z kawałkiem proces wydawniczy pewnie mógł zająć. Swoją drogą, to niesamowite, jak popularne musiało być to słuchowisko-widowisko-opowiadanie-sztuka, a na biblionetce oceny raczej nieoszałamiające zbiera.
Użytkownik: Pani_Wu 09.07.2017 23:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Co potwierdza, że z tych ... | J
„Pułapka na myszy” autorstwa Agathy Christie to najdłużej bez przerwy wystawiana sztuka na świecie. Mimo, że od czasu premiery, na londyńskim West Endzie w 1952 roku, dano ponad 20 tys. przedstawień, nadal trudno dostać na nią bilety.[ http://tadata.pl/tag/sztuka-2/]
W Wielkiej Brytanii „Pułapka na myszy” bardzo długo nie była wydawana w postaci opowiadania. Agatha zabroniła tego, ponieważ chciała, żeby widzowie mieli niespodziankę podczas oglądania sztuki.
Może tajemnica tkwi w formie? Chętnie obejrzałabym sztukę na scenie :)
Użytkownik: ahafia 02.04.2017 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Poirot prowadzi śledztwo ... | J
Ha, miałam identyczne przemyślenia po przeczytaniu tego zbioru, czemu nawet dałam wyraz w czytatce 'Poirot Investigates' - zbiór opowiadań, Agatha Christie , wystawiłam jednak ciut wyższą ocenę za obserwacje obyczajowe.
Mnie również niezwykle drażni wiedza tajemna detektywów Christie, co odbieram tak, jakby autorce zabrakło nieco konceptu na rozsądne doprowadzenie sprawy do końca, a terminy nagliły.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: