Dodany: 05.05.2010 10:43|Autor: Joanna d'Arc

Depresja poczytaniowa

Po przeczytaniu tych wspaniale celnych trzydziestu dwóch esejów na temat książek, autorów, wydawców, agentów, wydawnictw, czytelników można…

…popaść w depresję, że wartościowym książkom blokuje się drogę tymi mniej wartościowymi. Po sukcesie książki o wampirach na listach bestsellerów królują monotematyczne powieści o mrocznych stworzeniach, które tylko czyhają za rogiem na smakowitą bladą szyję. Jeśli zacznie się dzikie podniecenie publikacjami o chirurgii szczękowej, być może zaleje nas fala albumów na kredowym papierze, z pięknymi szkicami żuchwy.

…nie odkryć Ameryki i mało oryginalnie skonstatować, że jak w wielu dziedzinach życia, chodzi o pieniądze. Zielone, monety, europejskie, japońskie – ale zawsze miłe i pożądane. Bestseller – to nie najwybitniejsza książka, tylko najlepiej się sprzedająca, dostarczająca zysku wydawnictwu, agentom. Na końcu ewentualnie pisarzowi.

…współczuć pisarzom wschodnioeuropejskim, na których patrzy się z politowaniem, niedocenianym i niezauważanym w wielkim świecie. O ile nie wszyscy jesteśmy Haitańczykami, Polakami, o tyle czarna dziura z powiewającą flagą amerykańską niebezpiecznie szybko wchłania wszystko, co wyjątkowe i odmienne, wypluwając jednolitą papkę. Smacznego.

…dać porwać się ekstatycznej radości, że oto nie widuje się jeszcze w księgarniach pozycji „I Ty możesz napisać książkę”, „Napisz powieść w 30 dni”, „Wyzwól wewnętrzną moc talentu”. Każdy hydraulik może napisać książkę, nie każdy pisarz może zostać hydraulikiem.

…unieść pytająco prawą brew po przeczytaniu zdania: „Całkowicie pochłonęły mnie konspekty książek. Z czasem zrobiłam się bardziej bezczelna. Coraz mniej się kamufluję. Niedawno pewnemu redaktorowi wysłałam »Sto lat samotności«.
- Cała treść do wyrzucenia! Nikt przy zdrowych zmysłach by się w tym nie połapał"*.

…jak najprędzej zapisać sobie to trochę dziwne nazwisko, którego wymowy nie jestem pewna i wyruszyć w poszukiwaniu reszty rozbitków, którzy wypadli za burtę.

* Dubravka Ugrešić, „Czytanie wzbronione”, przeł. Dorota Jovanka Cirlić, wyd. Świat Literacki, Izabelin 2004, s. 25.

(recenzję umieściłam wcześniej na swoim blogu)