Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Bronka Nowicka nowym głosem z Europy!

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-03-17 12:00

1 osoba poleca ten tekst.

Bronka NowickaPodczas Targów Książki w Londynie ogłoszono nazwiska laureatów projektu „Nowe głosy z Europy”. Wśród dziesięciu twórców – a są to: Manuel Astur (Hiszpania), Asja Bakić (Bośnia), Charlotte Van den Broeck (Belgia), Sophie Divry (Francja), Andrei Dósa (Rumunia), Llŷr Gwyn Lewis (Walia), Steinunn G. Helgadóttir (Islandia), Nathalie Ronvaux (Luksemburg), Arvis Viguls (Łotwa) – znalazła się także Bronka Nowicka, autorka Nakarmić kamień

Cała dziesiątka laureatów zaprezentuje swoją twórczość międzynarodowej publiczności podczas nadchodzącego w drugiej połowie marca festiwalu literackiego „Kosmopolis” w Barcelonie. Wybrani autorzy tradycyjnie odwiedzą także Stronie Śląskie podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 organizowanej przez Biuro Literackie, jak również najważniejsze festiwale w Europie oraz w Chinach i Indiach. 

Projekt „Nowe głosy z Europy” realizowany jest w ramach platformy Literary Europe Live, zrzeszającej szesnaście europejskich instytucji i festiwali literackich. Stawia on sobie za cel prezentację różnorodności i bogactwa europejskiej literatury współczesnej – zarówno pod względem gatunkowym, jak i językowym. Jednym z inicjatorów projektu jest szef i właściciel Biura Literackiego Artur Burszta. 

*

Według słów wydawcy (Biuro Literackie) „»Nakarmić kamień« to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, »zatrzymanych« w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej”. Za tę książkę Bronka Nowicka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” 2016.

Bronka Nowicka, Nakarmić kamień

*

Informacje i grafika: materiały prasowe

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz