Dodany: 15.05.2004 09:35|Autor: zielkowiak

Książka: Modlitwa na każdy dzień
Maliński Mieczysław

To może być dobra książka i dla Ciebie

Książka wydana w latach osiemdziesiątych. Do rozważania, a nie szybkiego czytania. Składa się ze Słowa Bożego, rozważania i psalmu na każdy dzień. Przy niedzielach i świętach są działy "mówią święci" i "mówią poeci". O ile wiersze zamieszczone przy kolejnych czytaniach niezbyt mi się podobają, to wybór myśli świętych katolickich jest rewelacyjny. Są to głównie słowa ojców kościoła z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nie myślałam, że są one tak aktualne, aż do dziś.

Same rozważania ks. Malińskiego też zmuszają do refleksji. Moje ulubione brzmi: "Bądź dobry dla siebie. Nie chciej w sobie zmienić od razu wszystkiego. Nie spodziewaj się natychmiastowych wyników swoich postanowień. Nie denerwuj się niepowodzeniami. Nie histeryzuj, gdy popełnisz głupstwo, nie karz siebie zbyt surowo, nie narzucaj się sobie. Umiej przeczekać okresy, gdy cię głowa boli, gdy jest ci smutno, gdy ci się nic nie chce robić, gdy ci życie brzydnie. Wykorzystuj okresy swoich dobrych nastrojów, rozstawiaj umiejętnie bodźce, wyznaczaj sobie nagrody. Bądź cierpliwym wychowawcą samego siebie, tak jak starasz się nim być dla innych. W przeciwnym razie zamkniesz sprawę stwierdzeniem, że jesteś dobry, albo stwierdzeniem równie jałowym - że jesteś zły". Polecam ku refleksji.