Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnych Klubów Książek

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-03-16 15:30

1 osoba poleca ten tekst.

Dyskusyjne Kluby KsiążkiKim była? Oddaną i kochającą żoną czy wyrachowaną manipulantką? Współczesnym Kopciuszkiem czy bezduszną Królową Śniegu?

Kiedy jesienią 1967 r. wyjeżdżała z Polski, powiedziała przyjaciołom: „Jeśli wrócę, to tylko rolls-roycem”. I wróciła, choć zaledwie na chwilę – jako żona starszego o ponad 40 lat magnata w branży kosmetycznej. I milionerka.

Kim była Barbara Piasecka-Johnson? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć Ewa Winnicka. Jej najnowsza książka reporterska – Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson – trafi do księgarń 20 marca.
Dwa dni później (22 marca) autorka będzie gościem biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny.

Relacjonując życie najbogatszej niegdyś Polki, Winnicka przytacza opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów. Opisuje codzienne życie w ich luksusowej rezydencji; przygląda się zwyczajom i domowym rytuałom. Pisze o nieustających konfliktach z dziećmi męża i o niezwykle brudnej walce o pieniądze po jego śmierci. Wiele miejsca poświęca społecznemu zaangażowaniu Piaseckiej-Johnson (założyła fundację wspierającą polskich artystów, pomagała działaczom Solidarności) i jej zainteresowaniom (z upodobaniem kolekcjonowała dzieła sztuki i... ludzi).

Ewa WinnickaEwa Winnicka – studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”.
Współautorka kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych.  Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem.
Autorka zbiorów reporterskich: Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany.

*

DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich. Adresowany jest do czytelników poszukujących miejsca, w którym można porozmawiać o książkach. Celem Klubów jest przede wszystkim ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Dyskusyjne Kluby Książki na Kujawach i Pomorzu powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu merytorycznym i finansowym od 2007 roku. Koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu. Obecnie w podregionie toruńsko-włocławskim działa 75 Klubów, każdy z nich liczy około 10 osób i ma swojego opiekuna-moderatora. Aby zostać członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki, korzystać z klubowego księgozbioru, brać udział w spotkaniach i dyskusjach o książkach – należy zgłosić się do opiekuna Klubu działającego w najbliższej bibliotece. Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a klubowiczem można zostać niezależnie od wieku i zainteresowań. W ramach działalności Klubów organizowane są spotkania z czołowymi polskimi pisarzami.
W roku 2014 i 2016 projekt DKK w podregionie toruńsko-włocławskim był współfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

*

Informacje i zdjęcie: materiały prasowe

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz