Dodany: 02.03.2017 18:21|Autor: awiola

Trumna musi być zamknięta

"Bo przecież bez faktów każdy mógłby wmawiać każdemu wszystko i żadna historia nie byłaby prawdziwsza od innych".

Herkules Poirot to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych detektywów, który pojawił się w ponad trzydziestu książkach Agaty Christie. Jego śmierć opisana w ostatniej powieści z tej serii, zakończyła pewną epokę w literaturze kryminalnej. Jak zdołaliśmy się jednak w ostatnim czasie przekonać, nie wszyscy pogodzili się z uśmierceniem Poirota.

Sophie Hannah to poetka, autorka książek dla dzieci i powieściopisarka. W latach 1997 -1999 była stypendystką Commoner w Creative Arts w Trinity College, a w okresie od 1999 r. do 2001 r. pełniła funkcję pracownika naukowego w Wolfson College, Oxford. Autorka swoją pierwszą powieść wydała w 2006 r., obecnie mieszka w Cambridge z mężem i dwójką dzieci. "Zamknięta trumna" to druga książka autorki z serii z Herkulesem Poirotem.

Herkules Poirot oraz inspektor Edward Catchpool rozwiązują zagadkę tajemniczego morderstwa w rezydencji Lady Athelindy Playford, która ogłosiła swoim gościom decyzję o zmianie zapisu w testamencie, wydziedziczając tym samym swoje dzieci, a bogactwem obdarzając umierającego sekretarza.

Herkules Poirot to jeden z najbardziej rozpoznawalnych detektywów literackich. Nie wszyscy pogodzili się z tym, że został uśmiercony, dlatego, za sprawą angielskiej pisarki – Sophie Hannah, powrócił do świata żywych. A wraz z nim pobudzająca do myślenia intryga kryminalna, której rozwiązanie zmusza szare komórki czytelnika do intensywnej pracy. Konstrukcja fabularna tego kryminału w wielu szczegółach przypomina książki Agaty Christie - na samym początku zbrodnia, zamknięty krąg podejrzanych i zamiast wartkiej akcji, śledztwo oparte na logice oraz dedukcji.

Sophie Hannah, kreując postać kultowego detektywa starała się dorównać w jak najwyższym stopniu jego pierwowzorowi. Poirot w powieści Hannah stawia na psychologię zbrodni, jest pewny siebie i dość często przemawia przez niego ironia. Jest może nieco mniej zgryźliwy niż pierwowzór, natomiast wciąż błyszczy genialnym umysłem i przenikliwością analizy.

"Zamknięta trumna" to pełnokrwista powieść detektywistyczna, która w dużej mierze przypomina swoim stylem klimat kryminałów z Poirotem Agaty Christie, jednak na pewno nie uniknie porównań z pierwowzorem.

Zamknięta trumna (Hannah Sophie)

Użytkownik: misiak297 02.03.2017 18:46 napisał(a):
Odpowiedź na: "Bo przecież bez faktów k... | awiola
To zdumiewające, jak mogą się różnić opinie czytelnicze.

W moim odczuciu "Zamknięta trumna" nie ma w sobie prawie nic z powieści Agathy Christie. A już sam Poirot Christie na pewno przejrzałby "farbowanego" Poirota Hannah:)

Żenująca podróbka kryminałów Christie

Awiolo, a czy czytałaś książki Agathy Christie?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.03.2017 09:22 napisał(a):
Odpowiedź na: To zdumiewające, jak mogą... | misiak297
Dobre pytanie! Jestem ciekaw, czy doczeka się odpowiedzi, bo cała powyższa opinia wydaje mi się dość asekuracyjna, ostatnie zdanie w jej kontekście rozumiem jako: ""jednak ["Zamknięta trumna"] na pewno nie uniknie porównań z pierwowzorem", lecz ja tego porównania nie poczynię". A może się mylę? Oby...