Dodany: 24.02.2017 14:28|Autor:

Książka: Ja, złodziej
Auchincloss Louis
Notę wprowadził(a): Phi

Louis Auchincloss, pisarz amerykański urodzony w roku 1917 w stanie Nowy Jork, łączy zawód adwokata z obfitą twórczością literacką. Debiutował w roku 1947 powieścią „The lndifferent Children” i do chwili obecnej opublikował piętnaście powieści, sześć zbiorów opowiadań, jedną sztukę oraz dziesięć tomów eseistycznych bądź biograficznych. Czytelnikom polskim był dotychczas znany z dwu utworów wydanych przez „Książkę i Wiedzę”, powieści „Dzieje jednej fortuny” (1972, tytuł oryginalny „The House of Five Talents”) i zbioru opowiadań „Druga szansa” (1973). Auchincloss jest kronikarzem życia zamożnej burżuazji Nowego Jorku i Nowej Anglii, świadomie nawiązującym w swoich utworach do pisarstwa Edith Wharton i Henry Jamesa (zresztą obojgu tym autorom poświęcił osobne tomy krytyczne). Formalnie hołdując tradycyjnej prozie obyczajowo-psychologicznej, z rzadkim mistrzostwem posługuje się jej technikami dla przedstawienia spraw i ludzi jak najbardziej współczesnych. Najchętniej skupia uwagę na wykruszaniu się uświęconych struktur społecznych, ekonomicznych i obyczajowych oraz na konsekwencjach moralnych i psychicznych, jakie to pociąga dla jego bohaterów, przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej.

„Ja, złodziej”, (1972), dwunasta powieść autora, ma za bohatera wybijającego się adwokata nowojorskiego, przed którym otwierają się perspektywy błyskotliwej kariery politycznej. Afera łapówkowa, w którą się wplątuje z przewrotnych motywów, stawia go przed trudnym dylematem moralnym i skłania do nieortodoksyjnego wyboru, który zburzy całe dotychczasowe życie jego i jego najbliższych.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979]