Dodany: 12.02.2017 12:16|Autor: ahafia

Czytatnik: Groch z kapustą

Gruba książka o Wyspach Owczych, która mogła być lepsza

81:1: Opowieści z Wysp Owczych (Michalski Marcin, Wasielewski Maciej)

"Osada, w której mieszkali nazywała się Skarð. Sześć domów jak paciorki i trzy zagrody wtulone w nieprzyjazne góry - to było całe Skarð. Dziecinna igraszka. Ziarenko piasku, które wypadło z buta Stwórcy"

Druga po Jutro przypłynie królowa (Wasielewski Maciej) książka Wasielewskiego czytana w krótkim czasie. Tym razem napisana wspólnie z Marcinem Michalskim, który to najprawdopodobniej jest odpowiedzialny za nieliczne niestety, bardziej poetyckie fragmenty, bo nie przypominam sobie takich z Pitcairn. Obecny jest za to znany już chaos - te krótkie opowieści to w gruncie rzeczy luźne notatki, które łączy jedynie fakt robienia ich w jednym miejscu, i jak to notatki, bywają interesujące, zabawne lub obojętne, bo mogące dotyczyć wielu innych miejsc na świecie i często bez konkluzji. Zbiór anegdot, który czyta się przyjemnie, ale który nie pozostawił w mojej pamięci wyraźnego obrazu miejsca.

Miał być reportaż, a są mieszane uczucia, bo nic mnie tu nie poruszyło i jakoś specjalnie nie zainteresowało. Jest mała mapa schowana na początku i kilka czarno-białych zdjęć o kiepskiej, gazetowej jakości, których wybór i przekaz są dla mnie co najmniej zagadkowe.
W jednej chwili wyszukiwarka wyrzuca mi kilka znacznie ciekawszych blogów z archipelagu, w których zdawkowość relacji jest uzasadniona oddzielnymi wpisami, a ilość i jakość zdjęć równoważy braki. Blogów, które istniały już wtedy, gdy panowie M. podróżowali na Wyspy Owcze i na długo przed wydaniem książki, dlatego rodzi się pytanie po co wydawać coś mniej zajmującego, niż już dostępne materiały. I to Czarne, Stasiuk przynajmniej nie twierdzi, że pisze reportaże.

To nie jest zła książka, dałam 4, ale wydawanie jej w takiej formie w roku 2011 oraz czytanie obecnie nie wydają się mocno uzasadnione. Szkoda, że nie wykorzystano talentu któregoś z panów do snucia prawdziwych opowieści.

Przy okazji jakichś zawodów sportowych pojawiło się zdanie: "Przegrywają ci, którzy traktują siebie zbyt serio" - idealne do każdej sytuacji:)