Dodany: 08.02.2017 12:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Memoranda” – gra inspirowana prozą Harukiego Murakamiego

Memoranda25 stycznia 2017 roku miała premierę surrealistyczna gra z gatunku click-and-point Memoranda (opracowana przez niezależne studio Bit ByterZ). Wydawcy opisują ją jako grę o „zapominaniu i byciu zapomnianym”, jej powstanie zainspirowały książki japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Główny projektant – Sahand Saedi – przyznaje, że podczas tworzenia jej zasypiał ze stosem powieści tego autora przy łóżku. Kiedy zdarzało mu się utknąć przy projektowaniu, po prostu sięgał po książkę i otwierał na przypadkowej stronie. „Zazwyczaj miałem szczęście, bo przeważnie udawało mi się połączyć to, co przeczytałem z konceptem na grę” – mówi.

Memoranda opowiada historię młodej kobiety, która straciła pamięć. Mieszka w mieście wyglądającym na europejskie, zapełnionym kolorowymi postaciami, z których większość zmaga się ze swoim osobistym cierpieniem. Gra ucieleśnia styl Murakamiego – przejawiający się w tworzeniu tragicznych, pechowych postaci uwięzionych w „normalnych” sytuacjach, w których drzemią nadprzyrodzone, mistyczne elementy. Jednakże, mimo że inspirowana książkami japońskiego pisarza, nie naśladuje ich – stara się raczej oddać klimat tej prozy. W jednej chwili wszystko zdaje się normalne i rzeczywiste, a w następnej gracz zostaje wprowadzony w magiczną, nieoczywistą atmosferę.

„Wiele z opowiadań Murakamiego dzieje się w bardzo spokojnym i realistycznym świecie, lecz przedstawia dziwne i nieoczekiwane postacie oraz małe wydarzenia, przez które wyjściowa atmosfera pęka, dzięki nim wszystko nagle się zmienia. Podczas czytania jego powieści suspens i zagrożenie zakorzeniają się w moim umyśle – tłumaczy Saedi. – Te uczucia, a także wiedza Murakamiego o muzyce i technologii każą mi myśleć, że gra wideo może być ich kombinacją”.

Rozgrywka polega na eksplorowaniu świata i nawiązywaniu interakcji z napotkanymi po drodze postaciami, ale także na rozwiązywaniu zagadek i zbieraniu przedmiotów. Wydawcy przekonują, że to idealna gra dla miłośników książek, których niekoniecznie wciąga świat gier wideo.

Źródło: Bustle, Jason Flores, GOG