Dodany: 02.02.2017 08:16|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz?” – zapraszamy na debatę

Królewstwo za mgłą, Zofia Posmysz8 lutego w godzinach 18:00–21:00 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Zofią Posmysz, która trafiła do obozu w Auschwitz jako dziewiętnastolatka. Po wojnie rozpoczęła karierę pisarską i dziennikarską, jest autorką takich tekstów, jak pierwszy artykuł publicystyczny Znam katów z Belsen… czy powieść Wakacje nad Adriatykiem. Stała się rozpoznawalna dzięki słuchowisku Pasażerka, które zekranizowano, a później zaadaptowano jako powieść. Siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się opowiedzieć o swoim doświadczeniu w rozmowie z Michałem Wójcikiem – premiera tego wywiadu rzeki Królestwo za mgłą już w lutym.

„– Czyli pani wyszła z tego Królestwa?
– Mnie się udało. Tak, mnie to się udało.
Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir.
I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami.
Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna”.

A więc tak – mówić o Auschwitz. Ale – jak? W jaki sposób opowiadać młodym ludziom o najokrutniejszych momentach historii? Jak mówić o Auschwitz młodemu pokoleniu, które w przyszłości nie będzie miało szansy rozmawiać z bezpośrednimi świadkami historii?

W dyskusji połączonej ze spotkaniem z Zofią Posmysz wezmą udział współautor Królestwa za mgłą Michał Wójcik, a także Magdalena Tulli (pisarka, autorka m.in. Szumu i Włoskich szpilek), Magdalena Kicińską (reporterka, autorka m.in. Pani Stefy). Na spotkanie zaproszono również Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, oraz Marka Kraszewskiego –  nauczyciela w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia i I SLO „Bednarska”, współpracownika „Dużego Formatu”.

Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów.
Więcej szczegółowych informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/603758779824907/

Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz?